מה גרם לצניחת מחיר הביטקוין לכ-7,000 דולר?

הביטקוין צנח בימים האחרונים ביותר מ-10% וירד ב-30% ממחיר של 10,000 דולר בסוף אוקטובר

בלומברג
סוכנויות הידיעות
ביטקוין
ביטקויןצילום: בלומברג

הביטקוין ירד אתמול (ה') בכ-4% מתחת לרמה של 8,000 דולר, וכעת מחירו יורד ב-10% ל-7,100 דולר, לפי נתוני אתר קוין-מרקט-קאפ. המטבע הדיגיטלי למעשה חזר לרמה בה נסחר לפני 25 באוקטובר.

נשיא סין שי ג'ינפינג דיבר אז על הצורך להפוך את סין למובילה בתחום הבלוקצ'יין ולהגדיל את ההשקעות במטבעות דיגיטליים. בעקבות דבריו של שי, זינק הביטקוין ב-28-26 באוקטובר ב-30% ל-10,000 דולר.

אנליסטים מנסים כעת להסביר את הצניחה במחיר המטבע הדיגיטלי ששווי השוק שלו יותר מ-100 מיליארד דולר. אחת ההשערות לירידה של 10% בימים האחרונים היא שמועות שנפוצו ברשתות החברתיות על כך שהרשויות הסיניות פשטו על משרדי בורסת בייננס  בשנחאי - בורסת הקריפטו הגדולה בעולם.

השמועות החלו להופיע ביום חמישי בטוויטר. אך היום בייננס הכחישה לחלוטין את השמועות, "כל הדיווחים האלה שקריים, אין לנו משרדים בשנחאי", מסרה לבלומברג דוברת בייננס ממטה החברה במלטה. היא הוסיפה כי עובדי החברה, שמפוזרים ביותר מ-40 מדינות בעולם, עובדים מהבית, מבתי קפה או מחללי העבודה של WeWork.

סין אמנם הודיעה על רצונה לאמץ את טכנולוגיית הבלוקצ'יין ואף דיברה על תוכניות להשקת מטבע דיגיטלי של הבנק המרכזי, אך במקביל נוקטת בצעדים לריסון המסחר במטבעות דיגיטליים. הרגולטורים בשנחאי קראו לסגירת חברות שעוסקות במסחר בנכסים דיגיטליים והזהירו מפני פעילות לא חוקית בבורסות קריפטו.

השערה אחרת היא כי מדובר בהונאה פשוטה של הרצת מניות. פיטר שיף, מייסד ומנכ"ל חברת ההשקעות יורו-פסיפיק קפיטל, ואחד המשקיעים הבודדים שצפו את המשבר הכלכלי ב-2008, כתב בטוויטר כי "טענתי כי הזינוק האחרון במחיר הביטקוין הוא הרצת מניות (Pump and Dump). אמרתי שאין לזה שום קשר לסין, זו מניפולציה במסחר שמבצעים לווייתני ביטקוין (כינוי למחזיקים בכמויות גדולות של המטבע הדיגיטלי) במטרה למכור במחיר הגבוה ביותר. הביטקוין ירד ב-30% בארבעת השבועות האחרונים. לדעתי זו פעם נוספת שצדקתי בנוגע לביטקוין".

הירידה של מחיר הביטקוין מתחת ל-8,000 דולר היא גם ירידה של המטבע הדיגיטלי מתחת למחיר הממוצע ב-200 הימים האחרונים, סימן שנחשב בקרב אנליסטים רבים כאיתות למכירת המטבע הדיגיטלי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker