אחרי 30 שנה: המיליארדר לואיס בייקון פורש בפועל מעסקי קרנות הגידור

מור קפיטל, קרן הגידור של בייקון, הודיעה כי תפסיק לנהל כספי לקוחות חיצוניים ותתרכז בניהול כספי השותפים בחברה ■ בייקון, אחד החלוצים בתחום קרנות מאקרו, הודיע כי יפרוש ממסחר כדי לבלות זמן עם משפחתו

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
לואיס בייקון ואשתו
לואיס בייקון ואשתוצילום: בלומברג

המיליארדר לואיס בייקון עוזב בפועל את עסקי קרנות הגידור לאחר כמה שנים של ביצועים גרועים, ובכך מביא לסופה של קריירה שנמשכה שלושה עשורים בצמרת עולם הפיננסים.

בייקון, בן 63, יחזיר למשקיעים חיצוניים כסף שהשקיעו בשלוש הקרנות המובילות של מור קפיטל מנג'מנט, כך מסר בייקון במכתב ללקוחות החברה.

המהלך מהווה אקורד סיום לקריירה שחצתה את עולם הפיננסים המודרני, החל ממנהלי הכספים שהתעשרו במהירות בשנות ה-80 וה-90 עד למסחר היום שנשלט על ידי מחשבים.

"לואיס בייקון יירשם בהיסטוריה כאחד מענקי התעשייה שלנו", אמר המשקיע המפורסם סטנלי דרוקנמילר. "הוא היה אחד מהראשונים שהביא רעיונות חדשניים למגזר המאקרו העולמי. להצליח בתעשייה שלנו במשך 30 שנה, ולא רק לשרוד, זה הישג עצום".

מור קפיטל, שניהלה 8.9 מיליארד דולר נכון לסוף 2018, תמשיך לנהל את כספי השותפים ותמזג את שלוש הקרנות לקרן אחת. החברה תמשיך לנהל כספי לקוחות חיצוניים בקרנות שמנוהלות על ידי שניים מהמנהלים במור קפיטל, וצפויה להשיק מוצרי השקעה חדשים בפיקוח הסוחרים המובילים בחברה, כך נמסר במכתב.

בייקון ייסד את מור קפיטל ב-1989, ובעשור שלאחר מכן הפך לאחד מסוחרי המקרו המצליחים, עם תשואה שנתית של 30% בממוצע. כמו קרנות מאקרו אחרות, גם הקרן שלו החלה לגמגם מאז המשבר הפיננסי ב-2008.

תשואות נמוכות הובילו לכך שקרנות הגידור מתקשות להצדיק את העמלות הגבוהות שהן גובות. מור קפיטל וקרנות מאקרו אחרות כמו טודור אינוווסטמנט שסחרו בכל דבר החל מיורו ועד נפט, לא הצליחו להביס את התשואות בשווקים בשנים האחרונות, על רקע עליית מחיר המניות הריבית הנמוכה. השנה הגיעו פדיונות הלקוחות מקרנות הון סיכון ל-87.9 מיליארד דולר, פי שתיים מהפדיונות ב-2018 כולה, לפי נתוני חברת המחקר eVestment.

"פלטפורמת המסחר החזקה של מור עם מנהלי ההשקעות המובילים שלנו תסתדר טוב מאד לבדה", כתב בייקון במכתב ללקוחות. בייקון הפסיד 0.1% בקרן השקעות מאקרו גלובלית נכון לסוף אוקטובר, כאשר במקביל קרן מנהלי המאקרו של מור, שמנוהלת על קבוצת סוחרים שאינה כוללת את בייקון, עלתה ב-2%, כך לפי מסמכי החברה. "כל הקרנות של החברה הציגו ביצועים חלשים השנה", כתב בייקון במכתב.

בייקון אמר כי הוא מפסיק לעסוק במסחר כדי לבלות יותר זמן עם משפחתו ולהתרכז בפעילות הפילנטרופית שלו ובפיתוח כמה השקעות שלו בתחום הספורט. לדבריו, "המהלך יאפשר למור קפיטל להיות יותר אטרקטיבית ויותר תחרותית בכל הנוגע להעסקת מנהלי כספים". החברה מעסיקה כעת 345 עובדים וממשיכה לחפש עובדים, אמר גורם שמכיר את הנושא.

בייקון מצטרף לשורה של סוחרי מאקרו שהחליטו לפרוש מניהול כספי משקיעים לטובת ניהול השקעות של עובדי החברה או לטובת הקמת חברת ניהול ההון המשפחתי (family office). סטנלי דרוקנמיל פרש ב-2010 מניהול כספי משקיעים לאחר שלושה עשורים בדוקסן קפיטל מנג'מנט. מייקל פלאט הפך את בלוקרסט קפיטל לחברת מסחר ב-2015.

מנהלי כספים אחרים נאלצו לארגן מחדש את החברות שלהם. פול טודור פיטר 15% מהעובדים ב-2016 וסגר את קרן המאקרו בחברה שלו טודור אינווסטמנט. בייקון הוריד את העמלות של מנהלי הכספים בחברה לפני שלוש שנים.

בסוף 2016 בייקון אמר למשקיעים כי הוא נרגש לקראת העתיד וכי בשנים הקרובות יהיו הזדמנויות השקעה, בין היתר כאלה הנובעות מזכייתו של טראמפ בבחירות. זה לא קרה, הקרן המרכזית של מור קפיטל לא הצליחה להניב תשואה שנתית של יותר מ-6% מאז 2013.

הקרנות שימשיכו לנהל כספי לקוחות חיצוניים הן קרן אג"ח שמנוהלות על ידי ג'ורי ג'ייקובס ושתי קרנות מגובות נכסים - קרנות נאמנות שמשקיעות בנכסים כמו נדל"ן ומניות - שמנוהלות על ידי אריק סיגל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker