בלומברג
רויטרס

איירבוס חתמה על הסכמים בשווי של 30 מיליארד דולר עם שתי חברות תעופה מהמזרח התיכון ביום השני של התערוכה האווירית בדובאי. איירבוס מצליחה לגבור בתערוכה על המכירות של בואינג - שסובלת מפגיעה במוניטין בעקבות קרקוע מטוסי בואינג 737 מקס.

אמירייטס תרכוש 50 מטוסים רחבי גוף מדגם איירבוס A350 בשווי של 16 מיליארד דולר. העסקה מייצגת את שינוי ההתחייבות הקודמת של החברה לרכישת 40 מטוסים רחבי גוף וארוכי טווח מדגם A330 ניאו. שעתיים אחר כך הודיעה אייר ערביה על עסקה לרכישת 120 מטוסים ממשפחת A320 ניאו, שמחיר המחירון שלהם מגיע ל-14 מיליארד דולר. החברה מפעילה כיום כ-50 מטוסי איירבוס A320 ועוד כמה מטוסי A321 ניאו.

עסקות הענק מסמלות את ההובלה של איירבוס על פני בואינג, שהצליחה להגיע רק לעסקה למכירת עשרה מטוסים נוספים מדגם 737 מקס לחברת סאן-אקספרס הטורקית. החברה האמריקאית מקווה עדיין להגיע להסכם עם אמירייטס, שהיו"ר שלה אמר בדובאי כי החברה עדיין שוקלת להצטייד במטוסי 787 דרימליינר. בנוסף, מנהלת החברה מגעים למכירת מטוסים נוספים מדגם 737 מקס, אף שהם מקורקעים מאז מארס בעקבות שתי תאונות קטלניות.

"זו תמיכה משמעותית ב-350 על ידי אמירייטס", אמר מנכ"ל איירבוס, ג'וליאם פאורי בהופעתו הראשונה כמנכ"ל. "ה-350 מתאים מאוד למותג אמירייטס ומשלים את דגמי הסופר ג'מבו A380".

בואינג עשויה עדיין להפתיע כפי שקרה ש-IAG, החברה האם של בריטיש איירווייז ואיבריה, התחייבה לרכישה משמעותית של דגמי 737 מקס בסלון האווירי בפריז לפני כמה חודשים. חברת הלואו-קוסט ההודית ספייסג'ט אמרה בדובאי כי היא מנהלת מגעים לרכישת מטוסים נוספים מדגם 737 מקס, כדי שתוכל לממש את תוכניות הצמיחה שלה.

במקביל, אמר היום יו"ר חברת הלואו-קוסט פליי-דובאי, כי אם קרקוע המקס ימשיך לפגוע בתוצאות הכספיות של החברה, היא עשויה לבטל את הזמנת המטוסים מדגם זה ולרכוש במקומם דגמי A320 של איירבוס. "הלוואי שזה היה קל כל כך להחליף מטוס כזה באחר. אבל תמיד יש לנו את האפשרויות האלה", אמר שייח אחמד בן סעיד אל מקתום. לחברה יש כיום 14 מטוסים מדגם המקס ועוד 250 מטוסים בהזמנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker