"מצב חסר תקדים": מחסור חמור בתרופות מצילות חיים בבריטניה

מסמך פנימי של משרד הבריאות בבריטניה חושף מחסור בעשרות תרופות, כולל כאלה המטפלות בסרטן ובמחלות לב ■ הפתרונות המוצעים: יבוא תרופות שלא קיבלו עדיין אישור שיווק בבריטניה וחציית כדורים לשניים

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית מרקחת בארה"ב
בית מרקחת בארה"בצילום: Bryan Woolston/רויטרס

שירות הבריאות הלאומי של בריטניה, NHS, סובל ממחסור של עשרות תרופות מצילות חיים, לרבות טיפולים עבור סרטן, מחלות לב ואפילפסיה - כך נודע ל"גרדיאן".

ביום שישי נשלח מסמך מדאיג לחלק מהרופאים ב-NHS. המסמך נכתב על ידי מחלקת אספקת תרופות במשרד הבריאות של בריטניה, והופיעה בו רשימה של תרופות שנמצאות במחסור ב-NHS. המסמך הזהיר כי "המידע חסוי ונועד ל-NHS בלבד. נא לא להעלות לאתר אינטרנט ציבורי".

במסמך מופיעות 17 תרופות, כולל כאלה המטפלות בסרטן, פרקינסון, מחלות נפשיות ומחלות עיניים. בנוסף, המסמך מזהה בעיות באספקת 69 תרופות אחרות, כולל אנטיביוטיקה לשחפת, תרופות לסרטן, תרופות למחלות לב, חיסון נגד צהבת ותרופות נגד אפילפסיה. השימוש בשמונה תרופות הופסק לגמרי, ובעיות אספקה קודמות ב-20 תרופות נפתרו.

לונדון
לונדוןצילום: Hannah Mckay/רויטרס

במסמך נכתב כי בגלל המחסור, ייתכן שייובאו תרופות ללא רישוי, כמו גרסאות גנריות לתרופות קיימות שעדיין לא קיבלו אישור שיווק. זאת, לתקופת זמן מוגבלת. המסמך הורה לרופאים לקבוע סדר עדיפויות ולקבוע מי מהחולים יקבל קודם תרופות מצילות חיים. בחלק מהמקרים המסמך ממליך לחצות כדורי תרופות לשניים, כדי שהחולים יוכלו לחלוק את האספקה המדלדלת. בנוסף, המסמך ממליץ לרופאים להעמיד בעדיפות ראשונה חולים שעומדים לסיים את הטיפול וחולים שכבר נקבע להם תור לניתוח.

לחלק מהתרופות יש חלופות, אך לחלקן אין - כמו תרופה לסרטן הקיבה והלבלב שמופיעה במסמך. בנוסף, החלפת תרופה עבור חולה עלולה להיות מסוכנת. במסמך נכתב כי בחלק מהמקרים, החלפת התרופה מחייבת להגביר את המעקב הרפואי, מה שמוסיף עבודה לרופאים העמוסים ממילא.

דר ניק מאן, רופא כללי בלונדון, אומר: "המצב הזה חסר תקדים. בעבר היה מחסור בתרופה אחת או שתיים לתקופות קצרות, אך מה שמתרחש עכשיו הוא ברמה אחרת. זה הולך להקשות מאוד על עבודתם היום יומית של הרופאים".

רייצ'ל קופר, מנהלת תחום הבריאות בארגון שקיפות בינלאומית אמרה כי "מחסור בתרופות עשוי להוביל לעיוות מחירים על חשבון החולים ולפגוע ביעדים של מערכת הבריאות הציבורית. הציבור זכאי לשקיפות מלאה בנוגע לתמחור התרופות ולהשלכות הפיננסיות של מחסור בתרופות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker