עשרות אלפי עובדים פולנים עזבו את בריטניה לקראת הברקזיט: "זקוקים להם בבית"

לראשונה מאז 2016, בריטניה מפגרת מאחורי גרמניה במספר העובדים הפולנים שנמצאים במדינה

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מתנגדי ברקזיט מפגינים מחוץ לפרלמנט
מתנגדי ברקזיט מפגינים מחוץ לפרלמנטצילום: AFP

יותר עובדים פולנים שבו הביתה מאשר עזבו את המדינה לראשונה מזה עשור, זאת בשל החששות מפני הברקזיט ושוק עבודה מקומי משגשג בפולין.

מספר הפולנים שמתגוררים מחוץ למדינה ירד ב-2018 ב-85 אלף, והגיע ל-2.46 מיליון פולנים, כך על פי נתונים מעודכנים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בפולין. שיעור האבטלה בפולין קרוב לשפל מאז העידן הקומוניסטי, מה שמסייע להעלות את השכר בעוד המעסיקים נלחמים על העובדים.

"נקווה שהירידה תימשך ב-2019. אנחנו זקוקים להם נואשות בבית", אמר יקוב בורובסקי, כלכלן ראשי בבנק קרדיט אגריקול פולסקה.

מספר הפולנים שעובדים בבריטניה ירד ב-98 אלף והסתכם ב-695 אלף עובדים על רקע האי ודאות לגבי מעמדם של תושבי האיחוד האירופי לאחר הברקזיט, כמו גם דיווחים על היחס למהגרים, כולל תקריות שבהן פולנים הם היעד למתקפות. המשמעות היא שלראשונה מאז 2016 בריטניה מפגרת מאחורי גרמניה, שבה נמצאים 706 אלף פולנים -  במספר העובדים הפולנים שנמצאים בתחומה.

הפולנים מתחילים לשוב הביתה לאחר שנים שבהן צמיחה כלכלית של כ-5% הותירה את העסקים במדינה להתמודד עם מחסור בעובדים. מדובר במגמה הפוכה למגמה שרווחה בפולין כשזו הצטרפה לאיחוד האירופי ב-2004, מה שגרם לגל של מהגרים לעזוב את המדינה לטובת משרות בעלות שכר גבוה יותר במערב אירופה.

מאז שהצטרפה לאיחוד, מספר המהגרים הכלכליים מפולין יותר מהוכפל והגיע לשיא של יותר 2.5 מיליון מהגרים ב-2017. המדינה פיתחה כוח עבודה נייד, שהצטרפותו לגוש העניקה לפולנים את הזכות לעבוד בכמה מדינות חברות, כולל בריטניה ואירלנד.

גרמניה מובילה
גרמניה מובילה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker