מיקרוסופט פתחה בבדיקה נגד אניוויז'ן הישראלית - שאותה מימנה

בעקבות חשיפת TheMarker | מיקרוסופט שכרה את התובע הכללי לשעבר של ארה"ב כדי לבדוק את השימוש בטכנולוגיית זיהוי הפנים שפותחה על ידי אניוויז'ן ■ אניוויז'ן: "אין ולא היתה שום חקירה נגד החברה מצד אף גורם"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מערכת זיהוי הפנים של חברת אניוויז'ןצילום: מתוך ערוץ היוטיוב של AnyVision

מיקרוסופט שכרה את התובע הכללי לשעבר של ארה"ב, אריק הולדר, כדי לבדוק אם השימוש בטכנולוגיית זיהוי הפנים שפותחה על ידי סטארט-אפ ישראלי שהיא מימנה, מציית לעקרונות האתיים שלה - כך הודיעה אתמול (שישי) ענקית הטכנולוגיה.

אניוויז'ן הישראלית משתמשת בבינה מלאכותית לזיהוי פנים של פלסטינים באמצעות רשת מצלמות שנפרשה ביהודה ושומרון. הבדיקה מתרחשת אחרי שכתב TheMarker אמיתי זיו חשף כי אניוויז'ן משתמשת בטכנולוגיה כדי לנטר פלסטינים.

ל-TheMarker נודע כי בין יתר פעילותיה, אניוויז'ן מעורבת בנעשה על ידי השלטון הצבאי בגדה המערבית, ובמסגרת זו אחראית על שני פרויקטים מיוחדים. הראשון הוא מערכת המותקנת במחסומים שבהם עוברים מדי יום אלפי פלסטינים בדרך לעבודתם בתוך תחומי הקו הירוק. המערכת מאפשרת זיהוי מהיר של בעלי אשרה וקיצור התורים. בהקשר זה אמר דובר צה"ל בפברואר כי "במסגרת תוכנית נרחבת לשדרוג מעברי יהודה ושומרון על ידי הטמעת מרכיבים טכנולוגיים, הוקמו 27 מעברים ביומטריים, ונוספו עמדות זיהוי ובידוק בטכנולוגיה חדשה. הליך הבדיקה במעבר התייעל והתקצר באופן משמעותי".

פלסטינים במחסום קלנדיהצילום: אמיל סלמן

הפרויקט השני של החברה חשאי הרבה יותר, וכולל ניטור פנים גם מחוץ למחסומים, על בסיס רשת מצלמות הפרושה בעומק השטח, במטרה לבצע מעקב וזיהוי של מפגעים. על המעורבות בפרויקט הניטור זכתה אניוויז'ן ב-2018 לאות הוקרה ממשרד הביטחון. אניוויז'ן הכחישה את השימוש המדובר ברשת NBC ולא הגיבה לבקשות לתגובה מ"רויטרס".

הבדיקה משקפת אי נוחות גוברת לגבי הטכנולוגיה של זיהוי פנים והשימושים שלה בארה"ב ובעולם. ארגוני זכויות אזרח טוענים כי טכנולוגיה מסוג זה עלולה להוביל מעצרים לא הוגנים ולהגבלת חופש הביטוי.

בהצהרה אמרה מיקרוסופט כי הולדר יוביל צוות ממשרד עורכי הדין קובינגטון אנד בורלינג שינהל את הבדיקה. הולדר, התובע הכללי תחת אובמה, נשכר גם על ידי אובר ב-2017 כדי לבדוק טענות לגבי הטרדות מיניות.

M12, זרוע ההון סיכון של מיקרוסופט, השתתפה בסבב גיוס בסך 47 מיליון דולר שעליו הודיעה אניוויז'ן ביוני. ענקית הטכנולוגיה, שמשווקת גם היא טכנולוגיה של זיהוי פנים, הודיעה ביום חמישי כי השימוש בטכנולוגיה יתאפשר רק לאחר קבלת צו מבית משפט.

מאניוויז'ן נמסר בתגובה: "אניוויז'ן אינה מפעילה מערכת לזיהוי פנים קבוע בשטחי יהודה ושומרון מחוץ למחסומים וכל אמירה שכזו מהווה לשון הרע. החברה מפעילה מערכת לזיהוי פנים בתוך המחסומים, לצורך הצלת חיים ולזיהוי מהיר של בעלי אשרה וקיצור תורים לרווחת האוכלוסיה. טרם ההשקעה באניוויז'ן, מיקרוסופט בדקה באופן מעמיק את פעילותה של החברה.

"בעקבות הטענות השקריות, אניוויז'ן הזמינה מיוזמתה את מיקרוסופט לבדוק באופן יסודי את פעילות החברה. תוצאות הבדיקה יוכיחו כי החברה אינה עוסקת בפעילות שמפרה את כללי האתיקה של מיקרוסופט. אין ולא היתה שום חקירה נגד החברה מצד אף גורם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker