קנס של 649 מיליון דולר לאובר לאחר שקבעה שנהגים הם לא עובדי החברה

הרשויות בניו ג'רסי דורשות מאובר לשלם מאות מיליוני דולרים בגין מסים שלא שולמו עבור הנהגים של החברה ■ אובר טוענת כי הנהגים הם עובדים עצמאיים ולא עובדי החברה

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נהגים מפגינים מחוץ למשרדי אובר. מאי 2019צילום: KATE MUNSCH/רויטרס
ניו יורק טיימס

הרשויות בניו ג'רסי דורשות מאובר לשלם 649 מיליון דולר בגין השנים בהן לא שילמה מסים בעבור נהגיה, בטענה כי הסיווג שנתנה אובר לנהגים כעובדים עצמאיים ולא כעובדי החברה אינו נכון.

משרד העבודה של ניו ג'רסי הוציא צווים לאובר ולחברות הבנות שלה לאחר שבדיקה העלתה כי חברת שיתוף הנסיעות לא שילמה את דמי הביטוח נגד נכות ואבטלה, בדומה לביטוח לאומי, עבור הנהגים ב-2018-2014 – סכום המסתכם ב-530 מיליון דולר. ניו ג'רסי דורשת בנוסף תשלום של ריבית בסך 118 מיליון דולר.

המקרה מייצג את המגמה הגוברת במדינות בארה"ב שבודקות את תנאי ההעסקה בחברות המבוססות על אפליקציות. זאת הפעם הראשונה שממשל מקומי בארה"ב דורש החזר תשלום מסים מאובר, שמעסיקה מאות אלפי נהגים בארה"ב.

דוברת אובר אמרה כי החברה מערערת על ממצאי משרד העבודה של ניו ג'רסי. "אנו מערערים על החלטת ניו ג'רסי, מכיוון שהיא אינה נכונה. נהגי אובר הם עצמאיים", אמרה אליקס אנפנג, דוברת אובר.

מדינות בארה"ב החלו לפעול באגרסיביות נגד חברות "כלכלת החלטורה", כמו אובר, שתלויות בכוח עבודה זול ועובדים עצמאיים. אם הרגולטורים יחליטו כי עובדי "כלכלת החלטורה" אינם עצמאיים אלא עובדי חברה, ההוצאות של אובר וליפט על עובדים, כמו תשלומי ביטוחים, פנסיה וימי מחלה, עשויות להגדיל את הוצאות אובר וליפט ב-20%-30%, כך מעריכים אנליסטים בתעשייה.

"משרד העבודה של ניו ג'רסי נלחם בתופעה של סיווג לא נכון של עובדים, מכיוון שזה פוגע במקומות העבודה, ומעמיס על כלכלת המדינה", אמר רוברט אסרו אנג'לו, ראש משרד העבודה של ניו ג'רסי.

איגודי עובדים שיבחו את המהלך של ניו ג'רסי. "זאת מכה לאדריכלי כלכלת החלטורה, ואנחנו מקווים שזה יגיע למגזרים אחרים", אמר בהריווי דסאי, ראש איגוד נהגי המוניות של ניו יורק. "ניו ג'רסי שולחת מסר ברור כי התאגידים אינם קובעים את חוקי העבודה של המדינה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker