איגודי העובדים ימררו למקרון את החיים - אבל הוא מוכן למלחמה

נשיא צרפת וממשלתו מתכננים לקדם רפורמה בפנסיה ■ ארגוני העובדים נערכים לחדש את המחאה ■ ניסיונות של נשיאים קודמים לביצוע רפורמות בפנסיה נכשלו

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מקרון
מקרוןצילום: JOHANNA GERON/רויטרס

נשיא צרפת, עמנואל מקרון, וממשלתו מתכוננים לחורף קשה נוסף. נהגי קטר, אלונקאים בבתי חולים ואנשי השירות הציבורי מתכננים שביתות בערים הגדולות בצרפת במחאה על תוכניתו של הנשיא לשנות את מערכת הפנסיה במדינה. מורים, כבאים ואף שוטרים שוקלים לנקוט פעולות דומות. פעילי תנועת האפודים הצהובים מעודדים כל עובד במדינה להצטרף אליהם.

ואולם, הממשלה נחושה לא לסגת מהתוכנית - כך טוען ראש הממשלה, אדואר פיליפ. "בכל פעם שאנחנו נוגעים בנושא הפנסיה, יש שביתות", אמר פיליפ, בן 48, שאחראי למדיניות הפנים של הנשיא. "אני לא אומר שנימנע משביתות – ייתכנו אפילו שביתות ארוכות – אך המטרה היא להראות לעם כי במערכת הפנסיה העתידית יש יותר יתרונות, היא הוגנת יותר ויציבה יותר עבורם".

המשקיעים יעקבו אחר יכולתו של פיליפ לממש את תוכניות הפנסיה של מקרון – שמכונות "האמא של כל הרפורמות". הם ירצו לראות אם מקרון אכן יכול לעמוד בהבטחותיו לשנות את צרפת, או שמחאה זועמת ברחבי המדינה תגרום לו לסגת מהתוכניות, כפי שגרמה לקודמיו בתפקיד.

בחורף שעבר מקרון ראה כיצד מחאת האפודים הצהובים, שנמשכה חודשים, גרמה לו לזנוח את התחייבויותיו התקציביות לגרמניה ולהגדיל את הוצאות הממשלה ב-17 מיליארד יורו - רק כדי לפייס את המפגינים.

פיליפ מרטינז, ראש איגוד העובדים CGT בצרפת, קורא לכל מי שיש לו טענות נגד הממשלה לנצל את השביתה המתוכננת ב-5 בדצמבר כדי להשמיע את קולו. החשש של מקרון וממשלתו הוא כי תנועת המחאה תגדל לממדים כה גדולים, עד שיהיה קשה לרסן אותה. הניסיון של נשיא צרפת המנוח ז'אק שיראק ב-1995 לתקן את מערכת הפנסיה הצרפתית נכשל בצורה כל קשה, שהוא נדרש לפטר את ראש ממשלתו, אלן ז'ופה, רק כדי להציל את משרתו.

מחאת האפודים הצהובים במרסיי, בדצמברצילום: Claude Paris/אי־פי

מקרון החליט לבצע רפורמה בפנסיות כדי לנסות להפוך את צרפת ליעד פופולרי בקרב משקיעים. בחזית ההיי-טק, נראה כי המאמצים הממשלתיים משתלמים, ומספר הסטארט-אפים במדינה מזנק, כך לפי חברת המחקר רולנד ברגר.

קיצוץ במסי חברות ורפורמות בחוקי העבודה סייעו לעלייה במספר המועסקים. הכלכלן הראשי של הבנק המרכזי של צרפת, אוליבר גרנייה, תיאר את קצב צמיחת התעסוקה כ"יוצא דופן".

עם זאת, עלייה באי-שוויון וקיצוץ בשירותים ציבוריים יצרה תדמית שלילית לממשלה, כמי שמנותקת מהעם ומהאזרחים שחיים מחוץ לערים הגדולות. לשכת הסטטיסטיקה של צרפת מסרה כי האי שוויון ב-2018 התרחב בצורה החדה ביותר מאז 2010, לאחר שמקרון הציג את הטבות המס למשקיעים. שיעור האבטלה במדינה עלה ב-2017 מ-14.1% ל-14.7%.

"אנחנו רוצים לקיים משא ומתן במטרה לשכנע את האנשים. אני מקווה שאוכל להראות שמערכת הפנסיה העתידית מתאימה יותר לצורכי המדינה", אמר ראש הממשלה פיליפ.

תגובות