מיזוג נוסף? יגואר רוצה שיתוף פעולה עם ב.מ.וו ווולוו

יגואר-לנד רובר נמצאת בקשיים, וההשקעות הנדרשות מיצרניות הרכב בפיתוח מכוניות חשמליות ואוטונומיות מאלצות אותה למצוא שותפות נוספות ■ ההאטה בכלכלת העולם מוסיפה ללחצים, וגובר קצב העיסקות ושיתופי הפעולה בין חברות שהיו פעם מתחרות

לוגו בלומברג
בלומברג
מכונית יגואר חשמלית
מכונית יגואר חשמליתצילום: אייל טואג
לוגו בלומברג
בלומברג

טאטא ההודית, שמחזיקה ביצרנית הרכב יגואר-לנד רובר (JLR), פנתה ליצרניות רכב ובהן ג'ילי הסינית וב.מ.וו בניסיון לשתף עמן פעולה, כך טוענים גורמים עם ידע בנושא. טאטא, החברה הגדולה ביותר בהודו, אמרה בעבר שהיא מעוניינת למצוא שותפות לפעילות של יגואר-לנד רובר כדי שניתן יהיה לחלוק בהוצאות הכבדות שכרוכות בפיתוח מכוניות חשמליות.

לפי הגורמים, השיחות בנושא נמצאות עדיין בשלב מוקדם ויצרנית הרכב הבריטית עשויה לפנות לחברות נוספות בניסיון למצוא שותפות. לא ברור מה היתה תגובת ג'ילי וב.מ.וו להצעה. ג'ילי היא מיצרניות הרכב הגדולות בסין. היא רכשה ב-2010 את יצרנית המכוניות וולוו מידי פורד תמורת 1.8 מיליארד דולר.

טאטא וב.מ.וו סירבו להגיב לדברים. מג'ילי נמסר כי: "לא התקיימו מגעים עם טאטא או עם יגואר-לנד רובר".

שיתוף פעולה עם יצרנית סינית עשוי לסייע ליצרנית מכוניות היוקרה והשטח מבריטניה בשוק הרכב הגדול בעולם. הקשיים שלה בשוק הסיני הובילו אותה לרשום הפחתת ערך של 3.9 מיליארד דולר מוקדם יותר השנה. הידוק הקשרים עם ב.מ.וו הגרמנית תרחיב את שיתוף הפעולה הקיים בין היצרניות שמתמקד בפיתוח מנועים וטכנולוגיות חשמליות, אף שמנכ"ל ב.מ.וו לשעבר שלל באוגוסט האחרון רכישת מניות של יגואר-לנד רובר.

מכונית חשמלית ב.מ.וו
מכונית חשמלית ב.מ.ווצילום: REUTERS

חברות מתחרות משתפות פעולה

גודלן של חברות נהפך למרכיב חיוני בתעשיית הרכב על רקע ההכרח של יצרניות הרכב להפנות משאבים לפיתוח מכוניות חשמליות ואוטונומיות. יצרניות רכב קטנות יחסית כמו יגואר-לנד רובר, צריכות להתמודד עם אתגר משמעותי בגלל שההוצאות לפיתוח טכנולוגיות חדשות גבוהות מאוד. החברה הבריטית גם התחייבה לתוכנית שאפתנית שלפיה לכל הדגמים שתשיק החל מ-2020 יהיו גרסאות חשמליות. יגואר-לנד רובר גם היתה מיצרניות הרכב הראשונות שהציעו מכונית חשמלית כשהציגה את דגם I-פייס בשנה שעברה.

ההאטה בכלכלת העולם מוסיפה ללחצים על יצרניות רכב וקצב העיסקות ושיתופי הפעולה בין חברות שהיו פעם מתחרות גובר. פולקסווגן, יצרנית הרכב הגדולה בעולם, הודיעה מוקדם יותר השנה על שיתוף פעולה עם פורד בתחום מכוניות חשמליות ומכוניות אוטונומיות. בחודש שעבר הודיעו פז'ו-סיטרואן-אופל (PSA) על מיזוג עם פיאט-קרייזלר שייצור את יצרנית הרכב הרביעית בגודלה בעולם.

כל שיתוף פעולה עתידי של יגואר לנד-רובר עשוי להיתקל בקשיים בגלל מצבה הפיננסי של החברה. טאטא הזרימה לה 910 מיליון דולר כדי לסייע לה להתמודד עם המצב.

בסין הועלו טענות על אמינות המכוניות ועל השירות של הסוכנויות שם. בחודש שעבר דיווחה החברה על התייצבות במכירות, ובכך סייעה לטאטא לרשום הפסד רבעוני נמוך מהחזוי. החברה גם נערכת להשלמת תוכנית התייעלות בהיקף של 3.2 מיליון דולר שתכלול פיטורים של אלפי עובדים בכל העולם. טאטא רכשה את שני המותגים הבריטיים מידי פורד ב-2008 תמורת 2.3 מיליארד דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker