ביל גייטס נפגש פעמים רבות עם ג'פרי אפשטיין - אף שידע על עברו

האיש השני בעושרו בעולם החל להיפגש עם אפשטיין ב-2011, לאחר שזה כבר הורשע בשידול קטינות לזנות ■ השניים דנו בהקמת קרן להשקעות במיזמי בריאות ■ "לא היתה שום כוונה להביע אישור לאורח חייו", נמסר מטעמו של גייטס

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
ג'פרי אפשטיין, ביל גייטס
ג'פרי אפשטיין, ביל גייטסצילום: אי-פי, AFP

ג'פרי אפשטיין, עבריין המין המורשע שהתאבד בכלא, הצליח לאגד סביבו שורה של אנשים עשירים, חזקים ומפורסמים. היו מיליונרים כמו לסלי וקסנר וליאון בלאק, פוליטיקאים כמו ביל קלינטון ואף אנשים ממשפחת המלוכה הבריטית - הנסיך אנדרו.

מעטים מהם מתקרבים לעוצמתו של האיש השני בעושרו בעולם, ביל גייטס, ולעומת האחרים גייטס החל את מערכת היחסים עם אפשטיין לאחר שהוא כבר הורשע בעבירות מין.

המייסד השותף של מיקרוסופט, ששווי הונו יותר מ-100 מיליארד דולר ומנהל את קרן הצדקה הגדולה בעולם, ניסה להמעיט בערכה של מערכת היחסים שלו עם אפשטיין. "לא היו לי קשרים עסקיים אתו או חברות כלשהי", כך אמר גייטס ל"וול סטריט ג'ורנל" באוקטובר.

למעשה, מאז 2011 נפגש גייטס עם אפשטיין פעמים רבות, כולל שלוש פגישות לפחות בביתו של אפשטיין במנהטן, כך לפי ראיונות עם 12 אנשים שמכירים את הנושא וכן מסמכים שהגיעו לידי "ניו יורק טיימס".

עובדים בקרן גייטס ביקרו כמה פעמים בביתו של אפשטיין. אפשטיין שוחח עם אנשי הקרן וג'יי.פי. מורגן על הקמת קרן צדקה במיליארדי דולרים - מהלך שעשוי היה לייצר לאפשטיין עמלות גבוהות מאוד. "אורח החיים שלו שונה מאוד ומסקרן אף שזה לא היה עובד עבורי", כתב גייטס במייל לקולגות ב-2011 לאחר שנפגש בפעם הראשונה עם אפשטיין.

ברידג'יט ארנולד, הדוברת של גייטס, אמרה כי הוא התייחס במייל לעיצוב של ביתו של אפשטיין, ולכך שהוא הכניס מכרים באופן ספונטני לפגישה עם גייטס. "לא היתה פה שום כוונה להביע אישור לאורח חייו או התעניינות כלשהי באורח חייו", היא מסרה.

הפגנה נגד אפשטיין
הפגנה נגד אפשטייןצילום: STEPHANIE KEITH / GETTY IMAGES N

"גייטס מתחרט על פגישותיו עם אפשטיין"

אפשטיין הצליח פעמים רבות לטפח מערכות יחסים עם חלק מהאנשים החזקים ביותר בעולם. הוא פיתה אותם עם כסף ועם הקרבה שלו לאנשים מפורסמים וחזקים אחרים - והם התרשמו כל כך והתעלמו מהמוניטין שלו כעבריין מין. ככל שהוא משך יותר אנשים, כך היה לו קל יותר למשוך אנשים אחרים למעגל שלו.

כאשר גייטס פגש את אפשטיין לראשונה, אפשטיין כבר ריצה מאסר בפועל בגין שידול קטינות לזנות והיה רשום כעבריין מין מוכר. ארנולד מסרה כי "אנשים חשובים ומוכרים מאוד" הכירו בין השניים וכי הם נפגשו מספר פעמים ודנו בפילנתרופיה.

משמאל לימין: ג'יימס סטיילי, בכיר בג'יי.פי. מורגן; לארי סאמרס, שר האוצר לשעבר של ארה"ב; ג'פרי אפשטיין; ביל גייטס; ובוריס ניקוליק מקרן גייטס
משמאל לימין: ג'יימס סטיילי, בכיר בג'יי.פי. מורגן; לארי סאמרס, שר האוצר לשעבר של ארה"ב; ג'פרי אפשטיין; ביל גייטס; ובוריס ניקוליק מקרן גייטסצילום: ניו יורק טיימס

"ביל גייטס מתחרט על כך שאי-פעם פגש את אפשטיין ומכיר בכך שזו היתה טעות של שיקול דעת לפגוש אותו", אמרה ארנולד. "גייטס מודה בכך כי ההכרה ברעיונות הפילנתרופיה של אפשטיין נתנה לו פלטפורמה שלא הגיעה לו, אשר אינה עומדת בערכים האישיים של גייטס ובערכים של קרן הצדקה שלו".

ב-2011 קרן גייטס וג'יי.פי. מורגן החלו לדון בהקמת קרן להשקעות במיזמי בריאות. מטרת הקרן היתה לספק למשקיעים, פרטיים ומוסדיים, אפשרות להשקיע בטכנולוגיות בריאות בשלבים מתקדמים שיש להן פוטנציאל להצלת חיי מיליוני בני אדם. אפשטיין הודיע כי הוא מעוניין להצטרף ליוזמה. בזמנו הוא היה לקוח חשוב של ג'יי.פי. מורגן עם חשבון של מיליוני דולרים וקשר למשקיעים עשירים - לקוחות פוטנציאלים של הבנק.

אפשטיין הציע להקים קרן צדקה נפרדת לפרויקטים בנושאי בריאות ברחבי העולם. הוא הציע כי הוא יקבל עמלה של 0.3% על הכסף שיגייס לקרן, כך לפי גורם שראה את ההצעה. לדוגמה, אם אפשטיין היה מגייס 10 מיליארד דולר, הוא היה מקבל 30 מיליון דולר. ארנולד מסרה כי גייטס והקרן לא היו מודעים לכך שאפשטיין ביקש לקבל עמלה.

הדיונים בנושא הקמת הקרן נמשכו ב-2012, אך היחסים בין גייטס ואפשטיין התקררו והקרן מעולם לא הוקמה. אפשטיין התלונן בסוף 2014 כי גייטס הפסיק לדבר אתו. עם זאת, בכירים בקרן גייטס המשיכו להיות בקשר עם אפשטיין עד סוף 2017, כך לפי עובד לשעבר בקרן. ארנולד מסרה כי הקרן לא היתה מודעת לקשרים כאלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker