גובר הלחץ לפיטורי מנכ"ל בואינג על רקע דיווחים לביטול הקרקוע של 737 מקס

בשימוע שנערך בשבוע שעבר למנכ"ל בואינג, דניס מולינברג, אמרו חברי קונגרס בתקיפות כי עליו להתפטר ■ חברות התעופה האמריקאיות הודיעו שיערכו בדיקות עצמאיות לכשירות דגם 737 מקס לפני שיחזירו אותו לשירות

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מנכ"ל בואינג לשעבר, דניס מולינברג
מנכ"ל בואינג לשעבר, דניס מולינברגצילום: Lindsey Wasson/רויטרס

בואינג ממשיכה להיאבק בקשיים שעמן היא מתמודדת אחרי ששתי התרסקויות של הדגם הכי פופולרי מתוצרתה הובילו למותם של 346 אנשים ולקרקוע של הדגם בואינג 737 מקס. בשימועים שנערכו בקונגרס האמריקאי בשבוע שעבר, גבר הלחץ על המנכ"ל דניס מולינברג להתפטר, בזמן שאיגודי עובדים של דיילים הזהירו שהם לא יהיו מוכנים לעבוד במטוס גם אם יאושר שוב לטיסה.

באמצע באוקטובר אולץ מולינברג להיפרד מהתואר הכפול שלו בחברה וויתר על תפקיד היו"ר, אך הוא נשאר מנכ"ל בואינג. בשימוע בשבוע שעבר פנתה אל מולינברג, ששכרו הגיע ב-2018 ל-23 מיליון דולר, חברת בית הנבחרים דבי מוקרסל-פאואל, דמוקרטית ממדינת פלורידה, ואמרה: "מר מולינברג, אם היה בך גרם של יושרה, היית יודע שהדבר הנכון לעשות הוא להתפטר".

בשימוע בוועדת התחבורה והתשתיות של הקונגרס אמר למולינברג חבר בית הנבחרים חזוס גרסיה, דמוקרטי ממדינת אילינוי, כי "אתה הקפטן של הספינה. תרבות של הזנחה, חוסר הצלחה או שחיתות מתחילה בראש וזה מתחיל בך... אני חושב שהגיע הזמן שתגיש את התפטרותך. אתה לא?"

במקביל, דווח שמינהל התעופה הפדרלי בארה"ב (FAA) צפוי להכריז בקרוב על ביטול הקרקוע של דגם 737 מקס. ואולם חברות התעופה האמריקאיות שמפעילות את הדגם דורשות לערוך לו מבדקים עצמאיים לפני שיחזירו אותו לשירות. בכל מקרה, ייתכן שיחלוף חודש בין מתן האישור של FAA לבין חזרתו של המטוס לשמים, שכן אחרי קרקוע מתמשך של שמונה חודשים, דרושות עבודות תחזוקה מקיפות של כ-100 שעות על כל אחד מהמטוסים שנמצא אצל החברות.

מטוס מדגם 737 מקס של חברת ליון אייר
מטוס מדגם 737 מקס צילום: WILLY KURNIAWAN/רויטרס

בנוסף, גם אם הרשויות האמריקאיות יאפשרו לדגם לחזור לטוס, הרגולטורים באירופה ובסין עשויים להערים קשיים נוספים לפני שיאשרו טיסות. בנוסף, דווח כי הרשויות באירופה בוחנות פגמים אפשריים שנמצאו בדגמים אחרים שיוצרו על ידי בואינג.

אחרי השימועים שנערכו בשבוע שעבר לבואינג, הודיעו שלושה איגודי עובדים של דיילים בארה"ב שהם לא יסכימו שהעובדים באיגוד יטוסו בדגמי ה-737 מקס עד שיקבלו הוכחות נוספות לבטיחותו. "העדות בקונגרס העלתה יותר שאלות מתשובות", אמר צ'אד קלייבשיידל, יו"ר ארגון הדיילים של חברת התעופה סאות'ווסט, המפעילה הגדולה ביותר של דגמי 737 מקס.

אף שמולינברג מתמודד עם ביקורת על תפקודו בחברה אחרי שנחשפו כשלים בהליך תכנון, ייצור והפיקוח על פיתוח המטוס - חברות תעופה, משקיעים ואנליסטים מעניקים גיבוי למנכ"ל. "אני חושב שהוא האדם הנכון כרגע בהתחשב בכך שהוא הוביל את התהליך והשינויים הדרושים שצריך לעשות כדי לבטל את הקרקוע של המטוס", אמר ג'ף ווינדאו, אנליסט של בואינג בחברת המחקר אדוארד ג'ונס. ואולם גם הוא מסכים שאחרי שיבוטל הקרקוע, עתידו של מולינברג לוט בערפל. "אחרי השלב הזה, הכל יהיה תלוי בעמדת הדירקטוריון".

בעוד כמה מחברות התעופה הגדולות בארה"ב שיבצו את דגמי ה-737 מקס לטיסות החל בינואר 2020, התוצאות הכספיות שפירסמה היום (שני) ריאנאייר מצביעות על הנזק הכולל לחברות התעופה שנגרם מקרקוע המטוסים.

החברה דיווחה היום על רווח נקי של 910.2 מיליון יורו ברבעון השני של שנת הכספים של החברה - גבוה מהתחזיות, אך הזהירה שעיכוב במסירות של מטוסי 737 מקס שהוזמנו על ידי החברה לפני שקורקעו הדגמים במארס יוביל לעלייה של 3% בלבד במספר הנוסעים בחברה בשנת הכספים 2020, לעומת תחזיות קודמות לגידול של 7%. ואולם גם ריאנאייר הביעה תמיכה בדגם ה-737 מקס, ומנכ"ל החברה, מייקל אוליירי, אמר כי הוא "ישנה את חוקי המשחק" מכיוון שיש בו יותר מקומות וכי הוא צורך פחות דלק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker