מיקרוסופט העניקה לעובדים סופ"ש של שלושה ימים - התוצאה היתה מפתיעה

יפן ידועה בתרבות העבודה התובענית שלה, שכוללת ימי עבודה ארוכים ושעות נוספות רבות ■ ענקית התוכנה ביקשה לבחון כיצד ישפיע סוף שבוע ארוך יותר על עבודתם ועל ההפרדה בינה לבין חייהם הפרטיים

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מעבר חצייה ביפן
טוקיוצילום: CHARLY TRIBALLEAU / AFP

יפן ידועה בתרבות העבודה התובענית שלה. ימי העבודה היו כה ארוכים - לעתים עד 80 שעות נוספות בחודש - עד שבית המחוקקים הציג השנה חוק חדש שמגביל את השעות הנוספות ל-45 בחודש. 

לכן החליטה מיקרוסופט יפן לנסות ולשפר את האיזון בין העבודה לחייהם הפרטיים של היפנים, באמצעות תוכנית ניסוי שבה נתנה לעובדיה סוף שבוע ארוך בן שלושה ימים. החברה גילתה בסיום הניסוי כי כשהפחיתה את שעות העבודה של עובדיה מדי שבוע, פריון העבודה שלהם עלה. זוהי מסקנה מפתיעה, שכן יפן היא אחת המדינות בעלות ימי העבודה הארוכים אך פריון העבודה הנמוך ביותר מבין מדינות G7, לפי דו"ח שפורסם ב-CNBC. 

באוגוסט השיקה מיקרוסופט יפן את הפרויקט, וקראה לו "אתגר הבחירה בין עבודה לחיים הפרטיים לקיץ 2019". במשך חודש אחד, באוגוסט, היא נתנה ל-2,300 עובדיה יום חופש בכל יום שישי. עד מהרה נדהמה החברה לגלות כי כשעובדיה עבדו רק ארבעה ימים בשבוע, הפריון בתוך החברה עלה ב-39.9%.

אחד הממצאים החשובים היה שהעלייה בפריון היתה תוצאה של שינויים בלוח הישיבות. שבוע העבודה בן ארבעת הימים אילץ את העובדים לנצל את הזמן בצורה יעילה יותר, ולכן ישיבות רבות קוצרו או בוטלו. העובדים גם לקחו 25.4% פחות ימי חופש או מחלה במהלך החודש, הדפיסו 58.7% פחות דפים והשתמשו ב-23.1% פחות חשמל במשרד, לפי החברה. 

גם שביעות הרצון של העובדים גדלה, מן הסתם. עם סיום הניסוי בסוף אוגוסט, דיווחו 92.1% מהעובדים כי הם מרוצים משבוע העבודה המקוצר. בעקבות זאת, מתכננת מיקרוסופט ליישם שוב את התוכנית בקיץ הבא, או במועדים אחרים בעתיד. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום