קליפורניה: קניתם פוליסת ביטוח מיוחדת? תקבלו שירותי כיבוי פרטיים

חברות ביטוח ברחבי ארה"ב מציעים שירותי הגנה מפני שריפות ■ חברות הביטוח מפעילות חברות כיבוי שריפות פרטיות שלפעמים נלחמות לצד שירותי הכבאות הציבוריים במהלך שריפות גדולות ■ למרות זאת, הרשויות מפנות ביקורת כלפי אותן חברות שעובדות ללא תיאום

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מסוק כיבוי בוונטורה, קליפורניה
מסוק כיבוי בוונטורה, קליפורניהצילום: רויטרס

כבאיות, גדולות וקטנות, הגיעו מכל רחבי ארה"ב כדי להילחם בשריפה במחוז סונומה שבאזור הכרמים של קליפורניה. היו שם כבאיות מנוואדה, דקוטה הדרומית, קולורדו, וגם כבאית פרטית, של חטיבת הכיבוי של חברת הביטוח AIG.

ישנם עשירים שמזמינים באופן עצמאי שירותי כבאות פרטיים כדי להגן על האחוזות שלהם, אך רוב גופי הכיבוי הפרטיים עובדים בשם חברות הביטוח. וככל שסכנת השריפות מתפשטת ליותר בתים באזור המיוער של קליפורניה, הכבאים האלה נהפכים למראה נפוץ גם בשכונות של מעמד הביניים.

"כל מי שיש לו פוליסת ביטוח ושהיה רוצה שירותי הגנה וכיבוי שריפות, כל שעליו לעשות הוא להשיג ביטוח באחת מהחברות שמספקות את השירותים האלה", אומר דיוויד טורגרסון, נשיא Wildfire Defense Systems, חברת שירותי כבאות פרטית. "זו לא פוליסה מיוחדת. זה לא משהו בלעדי. זה משהו שתעשיית הביטוח גילתה שמביא ערך".

ההפסדים המבוטחים בעונת השריפות בקליפורניה ב-2018 עלו על 12 מיליארד דולר. חברות הביטוח מחפשות כל דרך להפחית את התשלומים בעתיד, בין אם זה באמצעות העלאת התשלומים, צמצום הכיסוי הביטוחי, או נקיטת אמצעים למניעת נזקים. השירותים שהן מספקות מתמקדים בהפחתת הסיכון לשריפה - טיפול בצמחיה, יצירת מרחבים מוגנים סביב מבנים ומתן ייעוץ לגבי חיזוק המבנים. הצוותים גם נכנסים לאזורים מוכי שריפות, על מנת להגן על נכסים יקרי ערך, מה שגורם לכוחות הכיבוי הציבוריים לאי נוחות.

צוותי החברות הפרטיות נכנסים לאזורי השריפות בכבאיות עם צינורות וציוד כיבוי שגורמים להם להיראות זהים כמעט לגמרי לכוחות הכיבוי הממשלתיים - אם כי המשימה היחידה שלהם היא להגן על בתים מבוטחים מסוימים. טורגרסון מציין כי אף שלצוותים שלו יש הכשרה מקצועית בכיבוי שריפות, "זו לא המשימה שלנו במקרה הזה". לדבריו, "המשימה שלנו בתעשיית הביטוח היא להכין את הבתים ולאבטח אותם, לפני ואחרי השריפה, ולתרום ליכולת ההישרדות שלהם".

"צוותי ההגנה שלנו הם לא כבאים פרטיים", אומר מאט גלאגר, דובר מטעם AIG - אולם החברה מציבה כבאיות בכוננות באזורי פינוי במהלך שריפות שעלולות להחמיר בתוך שניות.

חברי קונגרס בארה"ב הביעו חשש מכך שאזרחים יראו את שירותי הכיבוי הפרטיים האלה ויקבלו רושם מוטעה כי לא כדאי להם להתפנות מבתיהם במהלך שריפות. בנוסף, התלוננו לא פעם כבאים בשירות המדינה כי הגיעו לכבות שריפות וגילו כי נמצאים שם כבר צוותים פרטיים שלא הודיעו לרשויות על הגעתם. במהלך השריפה וולסי בשנה שעברה, קים קרדשיאן הזמינה שירות כבאות פרטי כדי להציל את האחוזה שלה בשווי 50 מיליון דולר - צוות שלדברי קרול וילס, דוברת שירות הכבאות של קליפורניה, לא הודיע לאיש על הגעתו לאזור. "זה מסוכן מאוד", היא אומרת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker