ניצחון לארגוני איכות הסביבה בבריטניה: הממשלה אוסרת על פראקינג

ממשלת בריטניה החליטה לעצור את פעילות שבירה הידראולית לשאיבת נפט מפצלים במדינה, לאחר שמחקר חדש קבע כי לא ניתן לצפות את ההשפעה העתידית על רעידות אדמה באזורי הקידוחים

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קידוח פראקינג בפרסטון ניו רואד, לנקשיר, בריטניה
לוגו גרדיאן
גרדיאן

לאחר שנים של מחאה, ממשלת בריטניה עצרה את קידוחי הפראקינג - טכניקה שנויה במחלוקת של הפקת נפט מפצלי שמן ושאיבת גז מפעלים. מדובר במכה לחברות הפראקינג (שבירה הידראולית) שקיוו להרוויח מתחום שצומח במהירות בתעשיית האנרגיה.

ההחלטה, שנראית כניצחון לארגוני איכות הסביבה ופעילים קהילתיים, התקבלה לאחר פרסומו של מחקר חדש, ולפיו לא ניתן לפסול את ההשלכות החמורות של השפעת הפראקינג על התושבים הקרובים לאתרי הקידוח.

הדו"ח, שחיברה רשות הנפט והגז, הזהיר כי לא ניתן לצפות את היקף רעידות האדמה שקידוחי פראקינג עשויים לעורר. פראקינג, שידוע גם כסדיקה הידראולית, הוא תהליך שבמסגרתו מוחדרים מתחת לאדמה מים, כימיקלים וחול בלחץ גבוה במטרה לסדוק ולשבור סלעים ולשחרר מהם נפט וגז.

הממשלה מסרה כי לא תסכים לפרויקטים נוספים של פראקינג עד שהחברות יוכיחו כי ההליך בטוח. אחרון אתרי קידוח הפראקינג במדינה, בקרבת העיר פרסטון במחוז לנקשיר, גרם במקום לרעידות אדמה גבוהות מהרף שקבעה הממשלה. כתוצאה מכך, הופסקה פעילות הקידוח בו בקיץ האחרון.

לדברי שרת האנרגיה של בריטניה, אנדראה לידסום, מאז ומתמיד הממשלה פעלה למען קידוחי פצלי שמן וגז בטוחים יותר. "לאחר שקראנו את דו"ח רשות הנפט והגז, ברור לנו כי לא ניתן לפסול השפעה עתידית על הקהילה המקומית. לכן החלטנו להפסיק מיידית את פעילות הפראקינג בבריטניה", היא מסרה.

הממשלה הפכה בכך לחלוטין את מדיניותה. בוריס ג'ונסון, ראש ממשלת בריטניה, אמר בעבר כי קידוחי  פראקינג הם "חדשות נהדרות לאנושות", וקרא לבריטים להגדיל את מספר הקידוחים.

החלטת הממשלה מגיעה שבוע לאחר פרסום דו"ח שמצא כי תוכניות להקמת קידוחי פראקינג ברחבי בריטניה מתעכבות זה שנים, ועלו למשלם המסים 32 מיליון דולר. רבקה ניוסון, מגרינפיס, בריטניה, מסרה: "כעת ברור לכולם כי ההימור של בריטניה על קידוחי פראקינג פשט רגל".

ממשלת בריטניה חשפה את עצירת קידוחי הפראקינג יחד עם תוכנית לבדיקת המעבר לשימוש באנרגיה ירוקה. משרד האוצר של המדינה מסר כי יבחן כיצד בריטניה יכולה להרוויח מהמעבר לאנרגיה ירוקה והיעד שקבעה לעצמה - להפסיק את פליטות הפחמן עד 2050.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker