אליזבת וורן מציגה: כך תמומן תוכנית בריאות אוניברסלית בשווי 20 טריליון דולר

המועמדת הדמוקרטית חשפה כיצד בכוונתה לממן את התוכנית שבה היא תומכת ■ היא כוללת מיסוי העשירים והתאגידים, מאבק בהעלמות מס וקיצוץ הוצאות הביטחון

לוגו בלומברג
בלומברג
אליזבת וורן
אליזבת וורןצילום: LEAH MILLIS/רויטרס

הסנאטורית אליזבת וורן ממסצ'וסטס, אשר מתמודדת על המועמדות הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב, חשפה אתמול (ו') כיצד היא מתכוונת לממן את תוכנית ביטוח הבריאות האוניברסלי שבה היא תומכת.  

לפי ההצעה של וורן, יועברו רוב הוצאות ביטוח הבריאות שמפרישים מעסיקים לממשל, כדי שיוכל לממן את ביטוח הבריאות הממלכתי לכל. בנוסף, תמומן התוכנית באמצעות מסים נוספים על העשירים והתאגידים הגדולים, מאבק בהעלמות מס, קיצוץ תקציב הביטחון וגביית מסים ממהגרים. 

לפי הערכת יועציה של וורן, העלות הכוללת של התוכנית שתחליף את כל תוכניות ביטוח הבריאות הפרטיות בתוכנית הביטוח הממלכתי מדיקייר ואשר מבוססת על התוכנית שהציע יריבה הסנאטור ברני סנדרס - תסתכם ב-20.5 טריליון דולר לעשר שנים. סכום זה נמוך משמעותית מ-34 טריליון דולר שצפה המכון האורבני. העלות תופחת באמצעות קיצוץ עלויות מינהליות, מחירי תרופות ותשלומים לספקים.

התוכנית של וורן ספגה ביקורת קשה מצד יריביה המתונים יותר מהמפלגה הדמוקרטית, בהם סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן ופיט בוטיגג'. לטענתם, וורן תהיה חייבת להעלות גם את המיסוי על מעמד הביניים, אך היא טוענת שלא יהיה צורך בכך. "מדיקייר לכל מכניסה את כל הוצאות הבריאות לתקציב הממשל", כתבה וורן בפוסט שפרסמה באתר מדיום. "אבל התוכנית היא באותה עלות כמו במסלול הנוכחי שלנו - עלות אשר תרד לאורך זמן. זה אומר שהדיון כאן הוא לא באמת בשאלה אם ארה"ב צריכה לשלם יותר או פחות. הוא בשאלה מי צריך לשלם". 

זמן קצר לאחר שוורן הציגה את ההצעה, אמרה יו"ר בית הנבחרים, ננסי פלוסי, בראיון לבלומברג כי הדמוקרטים, אשר מנסים לנצח את הנשיא דונלד טראמפ בבחירות בשנה הבאה, צריכים להתבסס על רפורמת הבריאות של ממשל אובמה, ולא על ההצעה של וורן. "אני לא מתה על מדיקייר לכל", אמרה פלוסי. "אני חושבת שהיתרונות של רפורמת הבריאות עולים על היתרונות של מדיקייר".

פרשן "ניו יורק טיימס" וחתן פרס נובל לכלכלה, פול קרוגמן, דווקא שיבח את התוכנית בטור שלו. הוא כתב כי אף שסביר להניח שהיא לא תאושר בקונגרס גם אם וורן תהיה נשיאה והדמוקרטים ישלטו בשני בתי הקונגרס, זוהי תוכנית רצינית שמעידה על חשיבה מעמיקה. 

אמצעי המימון של הצעת וורן נחלקים לשש קטגוריות. היא מתכוונת לגייס 8.8 טריליון דולר באמצעות הפניית 98% מהפרשות ביטוח הבריאות של המעסיקים כיום לממשל. 1.4 טריליון דולר נוספים יגויסו דרך הכנסות ממסים על עובדים בעלי הכנסות גבוהות שכבר לא צריכים לשלם פרמיית ביטוח, ו-6.8 טריליון דולר נוספים דרך מסים חדשים על חברות פיננסים, תאגידי ענק וה-1% העליון של המשתכרים.

2.3 טריליון דולר נוספים יגיעו דרך אכיפת מס מחמירה יותר, ו-400 מיליארד דולר באמצעות מתן מעמד משפטי חוקי למהגרים וחיובם לשלם מסים. 800 מיליארד דולר נוספים יגעו מסגירתה של קרן מיוחדת שאליה הגיעו עד עתה כספי תקציב הביטחון שלא נעשה בהם שימוש. 

וורן נמצאת כעת במקום השני אחרי ג'ו ביידן בממוצע הסקרים של האתר RealClearPolitics לקראת הבחירות הפנימיות של המפלגה הדמוקרטית. היא מובילה בפער קטן באיווה וניו המפשייר, שתי המדינות הראשונות שבהן ייערכו הבחירות הפנימיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker