לקראת ההנפקה הגדולה בהיסטוריה: בן סלמאן נתן אור ירוק להנפקת ארמקו

הנפקת ענקית הנפט הסעודית צפויה להתקיים עד סוף השנה בבורסת ריאד, לאחר שבן סלמאן מצא כי יש לה מספיק תמיכה מצד משקיעים מקומיים

לוגו בלומברג
בלומברג
יורש העצר מוחמד בן סלמאן בארמון בג'דה שבסעודיה, ביוני. רציחתו של העיתונאי חאשוקג'י תרמה למופע הליברליזם הסעודי
ורש העצר מוחמד בן סלמאן בארמון בג'דה שבסעודיה, ביוניצילום: POOL/רויטרס

יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן נתן אור ירוק להנפקתה של ענקית הנפט הממשלתית ארמקו בבורסה המקומית - מה שמסתמנת כהנפקה הגדולה בהיסטוריה. לפי גורמים המקורבים לעניין, בן סלמאן, שקבע כי יש די תמיכה להנפקה ממשיקיעם מקומיים, קיבל את ההחלטה אתמול (שישי) וצפוי לפרסם מחר הודעה רשמית בנושא.

ההפרטה החלקית של ארמקו תהיה השינוי הגדול ביותר שעוברת תעשיית הנפט הסעודית מאז הלאמתה של החברה בשנות ה-70. ארמקו, ששואבת 10% מהנפט בעולם ממאגרי הענק של סעודיה, היא החברה הרווחית ביותר בעולם ועמוד התווך של הכלכלה הסעודית. 

ההנפקה, שהוצעה בראשונה על ידי בן סלמאן ב-2016, נדחתה כמה פעמים לאחר שמשקיעים זרים נרתעו מהערכת השווי של 2 טריליון דולר שאליה כיוונה ממשלת סעודיה. תוכנית לקיים את ההנפקה באמצע אוקטובר נדחתה אף היא, לאחר שזכתה לעניין פושר בלבד מצד משקיעים - וכעת נראה כי היא תישען במידה רבה על כסף סעודי. בנוסף, התוכנית המקורית לבצע את ההנפקה בלונדון או ניו יורק נזנחה לטובת הנפקה בבורסת ריאד המקומית. 

לדברי המקורות, עדיין לא ברור אם בן סלמאן מוכן לקבל הערכת שווי נמוכה יותר - אך סביר להניח שהוא יהיה שבע רצון גם עם הערכה של 1.7 טריליון דולר, אם הוא מוכן בשלב הזה לקדם את ההנפקה. יותר מ-20 בנקים בינלאומיים עובדים על ההנפקה, בהם סיטיגרופ, גולדמן סאקס וג'יי.פי מורגן. 

הנפקת ארמקו היא אחד החלקים המרכזיים בתוכנית "חזון 2030" של בן סלמאן לשינוי פניה של הכלכלה הסעודית ולצמצום התלות שלה בייצוא נפט. ההכנסות מההנפקה ייכנסו לקרן ההשקעות של הממשלה ויחזקו אותה. 

כדי שההנפקה תצליח, יזדקקו הבנקים של ארמקו להשקעות נדיבות מצד המשפחות העשירות ביותר בממלכה, שחלק גדול מחבריהן נעצרו בגל המעצרים של בן סלמאן ב-2017. הרשויות דיווחו כי גייסו יותר מ-100 מיליארד דולר בהסדרים עם אנשים שהואשמו בשחיתות באותה תקופה. לפי מקורבים לעניין, מנהלי כספים מקומיים התבקשו אף הם לתרום תרומה משמעותית להנפקה, והבנקים המקומיים התבקשו להלוות בנדיבות כדי שמשקיעים יוכלו לקנות מניות של ארמקו.

ההנפקה של ארמקו צפויה להתבצע עד סוף השנה. בניסיון להפוך את המניה לאטרקטיבית יותר, מתכננת ארמקו לשלם 75 מיליארד דולר בדיווידנדים בשנה הבאה. כך יהנו המשקיעים מתשואה של 3.75% אם החברה תשיג את היעד השאפתני שלה לשווי של 2 טריליון דולר. למשקיעים שיקנו מניות בהנפקה הובטח כי הדיווידנד לא יירד עד 2024 לפחות, ללא קשר למה שיקרה למחירי הנפט. במקום זאת, ארמקו תקצץ בתשלומים לממשלה אם יהיה עליה להפחית את הדיווידנד הכולל לפחות מ-75 מיליארד דולר. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker