האם האפליקציה שכבשה את בני הנוער מאיימת על ביטחונה של ארה"ב?

הממשל האמריקאי פתח בחקירת ביטחון לאומי של החברה הסינית שרכשה לפני שנתיים את מיוזיק.לי, בעסקה שהולידה את טיקטוק

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
אפליקציית טיק טוק
אפליקציית טיק טוק. מראות קשים לעיניי הקשישותצילום: DANISH SIDDIQUI/רויטרס

הממשל האמריקאי פתח בחקירת ביטחון לאומי של רכישת מיוזיק.לי האמריקאית על ידי בייטדאנס הסינית, כך אמרו ל"ניו יורק טיימס" מקורבים לחקירה. המיזוג בין השתיים יצר את טיקטוק (TikTok), אפליקציית סרטוני הווידאו הקצרים הפופולרית מאוד בקרב בני נוער.

ועדת ההשקעות הזרות בארה"ב (CFIUS) - פאנל שתפקידו לבחון את היבטי הביטחון הלאומי סביב רכישות של חברות אמריקאיות על ידי חברות זרות - בודק כעת את העסקה, שנחתמה כבר לפני שנתיים. החקירה נפתחה לאחר שחברי קונגרס העלו חששות בנוגע להשפעה הגדלה של טיקטוק בארה"ב, כך לפי המקורות, שביקשו להישאר בעילום שם היות שהחקירה חשאית. אחד המקורות אמר כי לידי הממשל הגיעו ראיות לכך שהאפליקציה שלחה מידע לסין. 

זהו מהלך נוסף של ארה"ב בשורה של צעדים שנוקטות זו נגד זו ארה"ב וסין, הנמצאות במאבק על עליונות טכנולוגית, מאבק שאנליסטים מסוימים מכנים המלחמה הקרה החדשה.

בייטדאנס, שנוסדה לפני שבע שנים בבייג'ין, רכשה את מיוזיק.לי בנובמבר 2017 בסכום שמוערך בין 800 מיליון דולר למיליארד דולר. מיוזיק.לי היא אפליקציה פופולרית שאליה מועלים סרטונים קצרים, בעיקר של ליפסינק, ובעת הרכישה היו לה כ-60 מיליון משתמשים בארה"ב ובאירופה. 

בייטדאנס התחייבה אז כי תשאיר את מיוזיק.לי נפרדת מהאפליקציות שלה בסין. פחות משנה לאחר מכן היא מיזגה אותה עם אפליקציה דומה בשם טיקטוק, והמיזוג הוליד את אחת האפליקציות בעלות הצמיחה המהירה בעולם שכבר הפכה לתופעה תרבותית עולמית. ב-12 החודשים האחרונים רשמה האפליקציה של טיקטוק יותר מ-750 מיליון הורדות - יותר מפייסבוק, אינסטגרם, יוטיוב וסנאפצ'ט - לפי חברת המחקר סנסור טאואר. 

"אין ביכולתנו להגיב בנוגע להליכים רגולטוריים מתמשכים, אך טיקטוק הבהירה כי העדיפות העליונה שלנו היא רכישת אמונם של המשתמשים והרגולטורים בארה"ב", אמר דובר בייטדאנס בתגובה ל"ניו יורק טיימס". "חלק מהמאמצים האלה כוללים שיתוף פעולה עם הקונגרס, ואנחנו מחויבים לעשות זאת". הוא הוסיף כי טיקטוק אינה שולחת מידע על משתמשים לסין. 

סין מונעת מחברות זרות רבות להפעיל אתרים ואפליקציות בתוכה, אך חברות סיניות שפיתחו טכנולוגיות חדשניות פעילות בכל העולם. חברי קונגרס רבים וגורמים בממשל טראמפ רואים את המגמה הזו כאיום בפני הביטחון הלאומי של ארה"ב ובפני כלכלתה, וניסו לחסום חברות סיניות מרכישת ידע וטכנולוגיות מארה"ב. 

בנוסף, בוושינגטון התעוררו חששות בעקבות דיווחים חדשותיים שלפיהם מנהלי האפליקציה קיבלו הוראה מממשלת סין לצנזר סרטונים הקשורים למחאה בהונג קונג ולנושאים פוליטיים אחרים. בייטדאנס מסרה כי ממשלת סין לא הורתה לה לצנזר תכנים בטיקטוק. דובר החברה אמר כי מדיניות התוכן של האפליקציה נשלטת על ידי צוות שיושב בארה"ב ואינו מושפע מהממשל הסיני. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker