מחקר בארה"ב: מתכות רעילות ב-95% מהמזון לתינוקות

המחקר, שבדק מוצרים שנמכרים בארה"ב ולא בישראל, מצא בהם ארסן, קדמיום, עופרת וכספית ■ לפי החוקרים, החשיפה למתכות פוגעת בהתפתחות המוחית של התינוקות

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תינוק מכניס קובייה לפה
המזונות בעלי הסיכון הגבוה ביותר לחומרים רעילים היו כאלה המבוססים על אורז, מחיות בטטה ומיצי פירותצילום: Unsplash

רוב מוצרי המזון המיועדים לתינוקות בארה"ב מכילים מתכות כבדות רעילות, שעלולות לפגוע בהתפתחות המוחית של התינוק - כך לפי מחקר חדש שפורסם בארה"ב בסוף השבוע.

במחקר, שהוזמן על ידי HBBF (Healthy Babies Bright Futures) – גוף המאגד בתוכו ארגונים ללא מטרות רווח, מדענים ותורמים שתומכים ביוזמות להפחתת החשיפה של תינוקות לכימיקלים רעילים – נבדקו 168 מוצרי מזון לתינוקות של יצרניות גדולות בארה"ב. החוקרים מצאו כי 95% מהמוצרים הכילו עופרת, 73% הכילו ארסן, 75% הכילו קדמיום ו-32% הכילו כספית. רבע מהמוצרים הכילו את כל ארבע המתכות הכבדות האלה. חשוב לציין כי המחקר נערך בארה"ב ובדק מותגים שאינם נמכרים בישראל.

לפי הניתוח, המזונות בעלי הסיכון הגבוה ביותר לחומרים רעילים היו כאלה המבוססים על אורז, מחיות בטטה ומיצי פירות. "אפילו עקבות של החומרים עלולים לפגוע בהתפתחות המוח ולהוריד את מנת המשכל של הילד", נכתב בדו"ח. "ההשפעה גדלה עם כל ארוחה או חטיף שהתינוק אוכל".

בדייסות אורז וחטיפי אורז נמצאה הרמה הגבוהה ביותר של חומרים רעילים. "במזונות הפופולריים האלה לתינוקות יש לא רק רמה גבוהה של ארסן אנ-אורגני - הצורה הרעילה ביותר של ארסן - אלא שהם גם כמעט תמיד מכילים את כל ארבע המתכות הרעילות", נכתב בדו"ח.

מחקרים קודמים הראו כי אפילו רמות נמוכות של חשיפה לארסן עלולות להשפיע על התפתחות מוחם של תינוקות. מחקר מ-2004 בדק ילדים בבנגלדש שנחשפו לארסן במי שתייה, ומצא כי ציוניהם במבחנים אינטלקטואליים היו נמוכים משמעותית. ניתוח של מחקרים בנושא מצא כי על כל עלייה של 50% ברמות הארסן בשתן, חלה ירידה של 0.4 נקודות במנת המשכל אצל ילדים בגילי 15-5.

ארסן הוא יסוד רעיל שנמצא באדמה, במים ובאוויר. לפי ה-FDA, היות שאורז גדל במים, הוא סופג הרבה ארסן אנ-אורגני, ויש בו הריכוז הגבוה ביותר של ארסן מכל מוצרי המזון.

החוקרים ממליצים על תחליפים למוצרי התינוקות שבהם נמצאו מתכות רעילות: במקום חטיפי אורז הם ממליצים על חטיפים ללא אורז, במקום דייסת אורז הם ממליצים על דייסת שיבולת שועל או דייסות אחרות, ובמקום מחיות בטטה וגזר מוכנות הם ממליצים על הכנת מחיות בבית.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker