משבר הרסני: כך נהפכה שרת החינוך לאחת הדמויות השנואות בארה"ב

בטסי דבוס, שרת החינוך בממשל טראמפ, עובדת כל כך קשה לחסל את החינוך הציבורי בארה"ב, ופועלת ברוח כל כך נחרצת נגד הסטודנטים, שהיא נהפכה במקומות מסוימים לאחת הדמויות השנואות ביותר בפוליטיקה ■ בינתיים, המשבר ארוך השנים בארה"ב מאיים על ההובלה האמריקאית

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרת החינוך של ארה"ב, בטסי דבוס (ימין) והנשיא דונלד טראמפ
שרת החינוך של ארה"ב, בטסי דבוס (ימין) והנשיא דונלד טראמפצילום: Carolyn Kaster/אי־פי

אליזבת וורן הבטיחה לפטר אותה. המגזין הפרוגרסיבי "ניו ריפבליק" תהה אם היא תעלה לטראמפ בבחירות 2020. בטסי דבוס, שרת החינוך של ארה"ב, עובדת כל כך קשה לחסל את החינוך הציבורי בארה"ב, ופועלת ברוח כל כך נחרצת לטובת מוסדות חינוך והשכלה גבוהה למטרות רווח ונגד הסטודנטים, שהיא נהפכה במקומות מסוימים בארה"ב - כמו מישיגן, מדינה שהצביעה בעד טראמפ ב-2016 - לאחת הדמויות השנואות ביותר על הבוחרים.

תביעה שהוגשה נגד משרד החינוך של ארה"ב ודבוס עצמה ממחישה את אובדן הדרך של ארה"ב בענייני חינוך והשכלה גבוהה. משרד החינוך ממשיך לגבות חובות מסטודנטים לשעבר של קורינתיאן קולג'ס, חברה שהפעילה קולג'ים למטרות רווח ופשטה רגל. "אני המומה", אמרה השופטת סאלי קים, כשגילתה כי צו שהוציאה ביוני, שהורה להפסיק לגבות חובות מסטודנטים, ולהחזיר להם את שכר הלימוד שלהם, הופר על ידי משרד החינוך.

דבוס עצמה עלולה לעמוד בפני אישום של ביזיון בית המשפט, עבירה שעונש מאסר בצדה, או סנקציות אחרות. "אני עדיין לא שולחת מישהו לכלא, אבל טוב לדעת שיש לי הכוח לעשות כך", אמרה השופטת קים.

סטודנטים אמריקאים
סטודנטים אמריקאיםצילום: רויטרס

קורינתיאן, שהפעילה את רשת הקולג'ים למטרות רווח הגדולה בארה"ב, נחקרה בחשד להונאה נרחבת, לפני שפשטה רגל ב-2015. הממשל הפדרלי הכריז על מחיקת חובותיהם של 335 אלף הסטודנטים שלה, בהתבסס על חוק מממשל אובמה שמאפשר מחיקת חובות לקולג'ים שעודדו סטודנטים ללוות כסף כדי לשלם שכר לימוד בדרכים לא חוקיות או מטעות. משרד החינוך לא שעה להוראה, ונתבע בתביעה ייצוגית על ידי 80 אלף סטודנטים ועל ידי 20 מדינות בארה"ב.

דבוס היא אולי האדם הכי פחות מתאים שאפשר היה למנות כדי להתמודד עם משבר חובות הסטודנטים בארה"ב, כפי שמוכיחה התביעה נגדה. קל אולי להפנות אצבע מאשימה כלפי דמותה, שמצטיירת כקריקטורה - מיליארדרית שנשואה לאיש עסקים שהחברה שלו הורשעה בהונאה, שאמרה שהיא שואפת לבטל את משרד החינוך, חובבת הפרטות שתומכת בהבאת נשק חם לבתי ספר ומינתה למשרד שלה בכירי תעשייה שעבדו בחברות חינוך מפוקפקות.

ואולם מערכת החינוך הגבוה בארה"ב היתה שקועה בצרות עוד הרבה לפני שדבוס הגיעה למשרד החינוך. מצבה של ההשכלה הגבוהה עגום כתוצאה מתהליכים הרסניים שמתרחשים זה עשורים, על פני ממשלות רפובליקאיות ודמוקרטיות. שכר הלימוד במוסדות השכלה גבוהה ציבוריים (לא פרטיים) בארה"ב הוא הגבוה ביותר בעולם. מ-1986 עד 2016 הוא זינק מ-12 אלף דולר ל-26 אלף דולר במונחים ריאליים.

ההתייקרות הזו, והשעבוד של דורות שלמים של צעירים לחובות עתק, מהווים איום משמעותי על עתידה של ארה"ב, ובפרט לנוכח התקדמותה של סין במחקר מדעי, בהקמת מוסדות להשכלה גבוהה ובפיתוח טכנולוגי.

ארה"ב נתונה כיום במשבר זהות קשה, שמתבטא בתהפוכות פוליטיות שמטלטלות אותה: בחירתו של טראמפ ב-2016 ועלייתם של הפרוגרסיבים במפלגה הדמוקרטית בבחירות האמצע. היא סובלת מהפערים הגדולים ביותר בהיסטוריה - בהכנסה, בעושר ובהשכלה. משבר חובות הסטודנטים וההדרה הגוברת והולכת של רוב האוכלוסייה מההזדמנות ללמוד, להשכיל ולטפס בסולם החברתי, הוא הרסני ומחמיר עוד יותר את הפערים והקשיים שחווה נתח גדל והולך מהאוכלוסייה.

לעניים בארה"ב כבר כמעט אין גישה להשכלה גבוהה, אולם לרבים אחרים שמגיעים ממעמד הביניים ואפילו מהעשירונים העליונים, השקיעה בחובות כבדים כדי לממן תואר אקדמי איכותי — לא בליגת העל אפילו — גוזלת את העתיד. רבים מהם נאלצים להסתפק בעבודות חסרות מעוף וקידום כדי לפרוע את החובות, למשך עשרות שנים. המשבר מאיים לגזול מארה"ב כולה את ההובלה, שממנה היא נהנית זה קרוב ל–100 שנה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker