צוקרברג התקשה להגן על הליברה בקונגרס - והותקף על דליפת המידע

מייסד פייסבוק העיד היום בקונגרס האמריקאי על פיתוח המטבע הווירטואלי של הרשת החברתית, שם התמקדו בשאלה אם בכלל ניתן לסמוך על חברה שלא מצליחה לשמור על המידע של המשתמשים שלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברגצילום: Charles Platiau/רויטרס

מנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג התקשה לשכנע היום (רביעי) את חברי הקונגרס בארה"ב בנוגע ליתרונות של תוכניות החברה להשקת המטבע הווירטואלי ליברה לאור כל האתגרים האחרים שהחברה לא הצליחה לפתור.

מתחילת עדותו בפני הוועדה לשירותים פיננסיים של הקונגרס, חברי בית הנבחרים הבהירו לצוקרברג שהם לא ישאלו אותו רק על הליברה, אלא גם אם ניתן לסמוך על המנכ"ל בן ה-35, שבידיו כוח עצום ושליטה על מידע של 2.7 מיליארד משתמשים ברשתות החברתיות שבבעלותו.

יו"ר הוועדה, מקסין ווטרס, אמרה שפייסבוק צריכה להפסיק לפתח את פרויקט המטבע הווירטואלי שלה עד שתטפל בשורה של "פגמים" ברשתות החברתיות שלה. "פתחתם דיון רציני סביב השאלה אם צריך לפרק את פייסבוק", אמרה ווטרס, דמוקרטית מקליפורניה, לצוקרברג.

ליברהצילום: Dado Ruvic/רויטרס

צוקרברג נשאל גם בנוגע לסירובו לאמת תכנים שמופיעים במודעות פרסומת פוליטיות; על ההאשמות בנוגע לניצול ילדים ברשת; על יכולות ההצפנה של פייסבוק וההשפעה של המהלך על מלחמה בפשיעה; על ההכנות של החברה לבחירות ב-2020 ועל הצעדים שלה למניעת הפצת סרטוני "דיפ פייק".

צוקרברג אמר שהוא ינסה להגיב לחששות של חברי הוועדה, אבל אמר גם כי הוא מקווה לדבר על הסיכון שבהפסקת החדשנות. "אני לא יודע אם ליברה יצליח, אבל אני מאמין בניסוי של דברים חדשים". הוא גם הודה שהיו לו "כמה שנים מאתגרות בפייסבוק".

צוקרברג מודע לחלוטין לביקורת על התוכניות שלו בנוגע לליברה, גם בגלל הטעויות של פייסבוק בנוגע לשמירה על מידע ופרטיות המשתמשים. ווטרס היא מהקולות הבולטים בקונגרס שתוקפים את הניסיון של פייסבוק להשיק מטבע וירטואלי. כשהחברה הודיעה בראשונה על התוכניות להשקתו ביוני, היא דרשה כמעט במיידית שהחברה תעצור את הפיתוח.

צוקרברג אמר שייתכן שהחברה תעזוב לחלוטין את ליברה אם אגודת ליברה, שמפקחת על פעילותו, תמשיך לפתח אותו ללא אישור רגולטורי. זה תרחיש לא סביר, אך צוקרברג רמז שפייסבוק עשויה לנטוש את הפרויקט שהיא יזמה כדי לרצות את המחוקקים, שתוקפים את הפרויקט בחריפות.

צוקרברג טען בעדותו שאם ארה"ב לא תוביל בתחום החדשנות, בעיקר בתחומים כמו מטבעות וירטואליים, סין תיקח את ההובלה. "אנחנו לא יכולים לשבת כאן ולהניח שבגלל שארה"ב כיום היא המובילה, היא תישאר מובילה גם אם היא לא תהיה חדשנית", אמר.

חברי קונגרס תקפו גם את הטיעון הזה של צוקרברג, שלפיו ליברה ישפר את הדומיננטיות של ארה"ב במגזר הפיננסים העולמי. אם זה המקרה, למה המטה של אגודת ליברה שוכן בשווייץ ובאגודה ישנן חברות עולמיות ולא רק אמריקאיות? הוא נשאל גם מדוע ליברה צריך להיות מגובה במטבעות אחרים מלבד הדולר, ואיך יעבוד המטבע.

לצוקרברג לא היו תשובות רבות. לדבריו, ליברה עדיין היפותטי והאגודה ממתינה להסכמות בין החברות בנוגע לתפקוד המטבע, בהתבסס על תשובות שיתקבלו מממשלות על הפיקוח עליו. הוא אמר שהוא לא יודע אם חברות אחרות באגודה מתכוונות להשקיע כסף כדי לתמוך במטבע וכי הרעיון של עסקות אנונימיות נותר "שאלה פתוחה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker