חקירת התרסקות המטוס האינדונזי: בואינג אחראית לתאונה הקטלנית

הרשויות באינדונזיה הודיעו למשפחות הקורבנות של התרסקות מטוס ליון אייר כי בעיה במערכות מטוס 737 מקס של בואינג היא האחראית להתרסקות ■ בואינג תפרסם היום את דו"חותיה הכספיים לרבעון האחרון

לוגו בלומברג
בלומברג
מטוס מדגם 737 מקס של חברת ליון אייר
מטוס מדגם 737 מקס צילום: WILLY KURNIAWAN/רויטרס
לוגו בלומברג
בלומברג

מערכות מטוס בואינג 737 מקס הסתמכו יתר על המידה על נתונים מחיישן בודד, מה שהפך אותן לפגיעות - כך מסרו הרשויות באינדונזיה שחוקרות את התרסקות מטוס ליון אייר למשפחות של ההרוגים.

הוועדה הלאומית לבטיחות בתחבורה באינדונזיה התייחסה לבעיות במערכת הניווט האוטומטית החדשה של החברה, MCAS, שמותקנת במטוסי מקס 737. כך לפי מצגת שראו משפחות הקורבנות בתדרוך של הרשויות בג'קרטה. טיסת ליון אייר 610 התרסקה ב-29 באוקטובר בשנה שעברה - 13 דקות אחרי ההמראה. בהתרסקות מתו 189 אנשים.

מטוסי 737 מקס מקורקעים מאז התאונה של מטוס אתיופיאן איירליינס ב-13 במארס. גם במקרה הזה ה-MCAS סומן כגורם לתקלה במטוס. קרקוע המטוסים עלה לבואינג 8 מיליארד דולר עד כה, ומטוסי המקס אינם צפויים לחזור לפעילות עד השנה הבאה. הדו"ח הרשמי של הרשויות באינדונזיה, שעדיין לא פורסם, עשוי להשפיע על החלטות רגולטורים ברחבי העולם לגבי המטוס הנמכר ביותר של בואינג.

בואינג הודיעה השבוע כי קווין מקאליסטר, ראש חטיבת מטוסי הסילון, יפרוש מתפקידו לאחר שלוש שנים בתפקיד בעקבות המשבר בחברה. סטן דיל, ראש חטיבת השירותים הגלובליים בחברה, יחליף אותו. מקאליסטר הצטרף לבואינג קצת לפני השקת בואינג 737 מקס, והוא הבכיר הראשון בחברה שפורש בעקבות התרסקויות המטוסים. ב-11 באוקטובר הודיעה החברה כי דניס מוילנברג, מנכ"ל בואינג, יפסיק לכהן כיו"ר החברה

בואינג תפרסם היום את דו"חותיה הכספיים לרבעון ומוילנברג צפוי להעיד בפני הקונגרס על התרסקויות המטוסים בשבוע הבא. מוילנברג יתמודד עם ביקורת נוקבת מצד חברי הקונגרס, לאחר שהשבוע נחשף כי טייס בכיר בבואינג הזהיר מפני הבעיות במטוסי 737 מקס כבר ב-2016.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker