בכירי הכלכלה העולמית התחייבו להילחם ב"צמיחה הגלובלית החלשה זה עשור"

שרי אוצר ובכירים בבנקים מרכזיים ברחבי העולם סיימו את כינוס הסתיו בהודאה כי מגוון גורמים עשויים לחתור תחת התחזקות הצמיחה, כולל סכסוכי הסחר וסיכונים גיאופוליטיים

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קריסטלינה גאורגייבה, יו"ר קרן המטבע הבינלאומית
קריסטלינה גאורגייבה, יו"ר קרן המטבע הבינלאומיתצילום: ARND WIEGMANN/רויטרס

שרי אוצר ובכירים בבנקים מרכזיים בעולם סיימו אתמול (שבת) את כינוס הסתיו עם התחייבות "ליישם את כל הכלים המתאימים" כדי להילחם בצמיחה הכלכלית החלשה ביותר זה עשור.

ועדת גיבוש המדיניות בקרן המטבע הבינלאומית (IMF), שבה חברות 189 מדינות, אמרה בסיום המפגש כי הצמיחה הכלכלית צריכה להתחזק בשנה הבאה. הבכירים הודו כי מגוון גורמים עשויים לחתור תחת התחזית הזאת, כולל סכסוכי הסחר וסיכונים גיאופוליטיים מתחזקים. "אנו מכירים בצורך לפתור את מתיחות הסחר ולתמוך ברפורמה הנדרשת בארגון הסחר העולמי", נאמר בהצהרה.

שר האוצר האמריקאי, סטיבן מנוצ'ין, אמר כי יעד הממשל הוא להכין את "היסוד לצמיחה עתידית באמצעות הסכמי סחר הוגנים". לדבריו, המשא ומתן בין ארה"ב לסין "רשם התקדמות משמעותית" בשלב הראשון במסגרת הניסיונות ליישב את הטענות של ארה"ב כי סין גונבת קניין רוחני אמריקאי.

יו"ר קרן המטבע החדשה, קריסטלינה גורגייבה, אמרה כי האיום של מלחמות הסחר היה הסוגיה העיקרית בדיונים בכינוס. לדבריה, הקרן מעריכה כי המכסים שכבר הוטלו יקצצו 0.8% מהצמיחה הכלכלית הגלובלית עד סוף 2020. "במלחמת סחר כולם מפסידים. קובעי המדיניות צריכים להתייחס ברצינות להתחייבויות שלהם לשיתוף פעולה בינלאומי בסחר", היא אמרה.

נשיא הבנק העולמי, דיוויד מלפאס, אמר כי הדיונים התמקדו בדרכים להתמודד עם האתגרים המרובים: "הצמיחה מאטה, ההשקעות מדשדשות, פעילות הייצור נמוכה והסחר נחלש", אמר. "משבר האקלים והחולשה הזאת הופכים מדינות עניות לפגיעות יותר". לדבריו, הבנק העולמי התחייב לסייע בהתמודדות עם האתגרים כדי לספק חיים טובים ל-700 מיליון האנשים שחיים בעוני קיצוני.

בתחזית מעודכנת, העריכה הקרן כי הצמיחה הכלכלית הגלובלית תהיה 3% השנה, החלשה זה עשור. ב-2020, ההערכה היא לצמיחה של 3.4% - עדיין מתחת לשיעור של 3.6% שנרשם ב-2018.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker