במקום פתק מההורים: קליפורניה תאפשר לתיכוניסטים לישון עד יותר מאוחר

חוק חדש במדינה קובע כי יום הלימודים בתיכון לא יתחיל לפני 8 וחצי לכל המוקדם, במטרה להגביר את עירנות התלמידים ולשפר את הישגיהם ■ פוליטיקאי מקומי: "זו תרופת קסם לחינוך"

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
תלמידי תיכון
תלמידי תיכון. אילוסטרציהצילום: מיכל פתאל

בני נוער בקליפורניה יזכו למעט שינה נוספת בבוקר, בזכות חוק חדש שצפוי להיכנס לתוקף בקרוב. החוק, שעליו חתם ביום ראשון מושל המדינה' גאווין ניוסום, דוחה את תחילת יום הלימודים ברוב חטיבות הביניים והתיכונים בקליפורניה. בבתי הספר התיכונים יחלו הלימודים ב-8 וחצי בבוקר לכל המוקדם, ובחטיבות הביניים יום הלימודים יתחיל בשעה 8 לכל המוקדם. 

החוק, שהוצע על רקע חששות מההשפעות של מחסור בשינה על בני נוער, נועד לשפר את שיעורי ההשתתפות של תלמידים בשיעורים ולהפחית את העייפות שלהם - כך לדברי אנתוני ג'יי. פורטנטינו, סנאטור דמוקרטי בסנאט של מדינת קליפורניה שכתב את החוק. "כולם מחפשים תרופת פלא לחינוך, כזו שתתאים לכל פלחי האוכלוסיה ושתוביל לעליה בציוני המבחנים, בהשתתפות ובשיעור מסיימי הלימודים מבלי לעלות עוד כסף", הוא אומר. "ומצאנו אותה". 

התלמידים, מן הסתם, תומכים בצעד. אחת מהן היא ליבי וסטנו, תלמידת י"ב מלוס אלטוס שבקליפורניה, שמתחילה כיום את ימי הלימודים שלה ב-8 בבוקר. לדבריה, השינוי יהפוך את התלמידים למרוצים יותר ופחות מתוחים. "אני לא מכירה הרבה תלמידים בתיכון שלי שישנים מספיק", היא אומרת. "אתפלא מאוד אם אפגוש מישהו שישן תשע שעות". 

גם מומחים לשינה שיבחו את הצעד. ד"ר סומיט ברגאווה, פרופסור לרפואת ילדים מאוניברסיטת סטנפורד המתמחה בשינה, אמר כי זהו "ניצחון", וציין כי מוחם של מתבגרים עדיין מתפתח, וכי מחסור כרוני בשינה מגביר את הסיכון למחלות בהמשך החיים. אף שמדובר רק בתוספת קטנה בלבד לשנת הלילה, הוא אומר, "ההשפעה של שעה אחת היא משהו שהם ירגישו גם כשיהיו בני 40". לדבריו, התלמידים יחושו פחות עצבניים ומדוכאים וההישגים שלהם בלימודים ישתפרו.

לחוק יש גם מתנגדים, שאומרים כי דחיית תחילתו של יום הלימודים תחמיר את בעיות פקקי התנועה בכבישים. אל מיג'רס, הממונה על בתי ספר במחוז אורנג', כתב בטור דעה שפירסם בתחילת החודש כי "אף שלמשפחות מסוימות עם לוח זמנים גמיש יהיה קל להסתגל, בחלק מהקהילות, הורים שעובדים קשה כדי להתפרנס לא יוכלו להרשות לעצמם לדחות את תחילת יום העבודה".

עד עתה, יום לימודים בקליפורניה התחיל בממוצע ב-8:07 בבוקר. יותר מ-3 מיליון תלמידים לומדים בחטיבות ביניים ותיכונים בקליפורניה, ולפי הערכה משנת הלימודים 2012-2011, ושלושה מכל ארבעה מהם מתחילים את יום הלימודים לפני 8:30.

האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים פירסמה ב-2014 כי מחסור בשינה אצל מתבגרים הוא אחת הבעיות הרציניות בבריאות הציבור, והמליצה כי רוב בתי הספר יתחילו את יום הלימודים ב-8:30 או מאוחר יותר. האקדמיה האמריקאית לרפואת שינה הסכימה עם עמדה זו. בסקר של הקרן הלאומית לשינה מ-2006 נמצא כי 45% מהמתבגרים בארה"ב לא ישנים מספיק באמצע השבוע, ו-19% מהתלמידים דיווחו כי הם חשים עייפות במהלך יום הלימודים לפחות פעם בשבוע. מחקר אחר מ-2017 מצא כי מי שמתחילים את יום הלימודים מאוחר יותר ישנים יותר, נהנים מבריאות נפשית טובה יותר נוטים פחות לעשן ולשתות אלכוהול.

ברוב העולם מתחיל יום הלימודים בשעה 8 ואף מוקדם מכך. בתי ספר באוסטרליה וניו זילנד ניסו בשנים האחרונות לדחות את תחילת יום הלימודים ל-10 ואף מאוחר יותר, מה שסייע להגביר את עירנות התלמידים בכיתה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker