הבנק הפדרלי מזהיר: תרחישי האימים הכלכליים שעלולים להיגרם ממשבר האקלים

דו"ח חדש של הבנק הפדרלי של סן פרנסיסקו מזהיר כי משבר האקלים עלול לגרום לצניחה במחירי הבתים באזורים מסוימים ולסכן קהילות שלמות בארה"ב

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הצפה בצפון קרוליינה בשל הוריקן פלורנס, ב-2018
הצפה בצפון קרוליינה בשל הוריקן פלורנס, ב-2018צילום: AFP

מחירי הבתים יצנחו, הבנקים יפסיקו להלוות כסף באזורים שמועדים לשיטפונות, ועיירות יאבדו כספי מסים ולא יוכלו לממן סכרים ואמצעי הגנה אחרים - אלה רק כמה מהתרחישים הפיננסיים שאליהם עלול להוביל משבר האקלים, לפי דו"ח חדש שפירסם הבנק הפדרלי של סן פרנסיסקו. הדו"ח, שאסף 18 מאמרים שכתבו מומחים חיצוניים, מונה את הסיכונים הגדולים ביותר שעלולים להיגרם לעסקים וקהילות בארה"ב.

הבנק הפדרלי כמעט לא התבטא עד עכשיו לגבי משבר האקלים, בהשוואה לבנקים מרכזיים אחרים בעולם. ייתכן שהסיבה לכך היא שמדובר בסוגיה פוליטית שנויה במחלוקת בארה"ב, כך שנקיטת עמדה עלולה לצייר את הבנק הפדרלי - שאמור להיות עצמאי ונייטרלי פוליטית - כתומך בעמדה של מפלגה מסוימת. כבר כיום הבנק מהווה יעד למתקפות חוזרות ונשנות מצד נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, שטוען כי המדיניות המוניטרית שלו פגעה בצמיחת הכלכלה.  

למרות זאת, הבנק הפדרלי החל לעסוק באחרונה בהתחממות הגלובלית ובסכנות שהיא מציבה בפני המערכת הפיננסית. במכתב ששלח לסנאטור בריאן שאץ מוקדם יותר השנה כתב הנגיד ג'רום פאואל כי הבנק מביא בחשבון אירועי מזג אוויר קיצוניים בתפקידו כרגולטור פיננסי. הבנק הפדרלי של סן פרנסיסקו, שאחראי לפקח על הבנקים במערב ארה"ב, השתמש בשפה קצת עמומה יותר כשכתב במארס כי התנודתיות שקשורה למשבר האקלים היא גורם שהבנק המרכזי צריך לשקול. 

ביום חמישי האחרון הוא נקט צעד נוסף. הדו"ח שלו, שנכתב על ידי 38 אנשי אקדמיה ומומחים מכל רחבי ארה"ב ופורסם בידיעת מועצת הנגידים של הבנק הפדרלי, מציג תמונה עגומה של הסיכונים הטמונים במשבר האקלים ומזהיר כי לרשויות המקומיות בארה"ב אין את האמצעים הנדרשים להתמודדות עמו. בהקדמה לדו"ח, איאן גאלוויי, מנהל המכון להשקעות ופיתוח קהילה של הבנק הפדרלי של סן פרנסיסקו, קורא לבנקים לעסקים אחרים המעורבים בפיתוח הקהילה "לקחת תפקיד מנהיגותי בהכנת האזורים החשופים ביותר לסיכונים ל'מצב לא נורמלי חדש'".

כפי שהדו"ח מבהיר, המצב הלא נורמלי החדש הזה כבר כאן. כך, משבר האקלים כבר החל להשפיע על שוק הנדל"ן, לפי מאמר של אסף ברנסטין, כלכלן באוניברסיטת קולורדו בבולדר, ושני מחברים נוספים. המחקר שלו מראה כי בתים שלגביהם קיימת סבירות גבוהה שיוצפו אם מי הים יעלו לגובה של 30 סנטימטר נמכרים כעת במחיר נמוך ב-15% מבתים דומים ללא סכנת הצפה. הירידה הזו צפויה להרתיע בנקים וגופים פיננסיים אחרים מהלוואות לאזורים האלה, לפי מאמר של מייקל ברמן, לשעבר יו"ר התאחדות בנקאי המשכנתאות בארה"ב. כתוצאה מכך, אומר ברמן, תיפגע הבריאות הפיננסית של אזורים מסוימים, במיוחד עניים - שכבר עכשיו מתמודדים עם סכנת שטפונות. 

הדו"ח מציע שורה של צעדים לשינוי התנהגותם של מוסדות פיננסיים ורשויות מקומיות כדי להכין אותם טוב יותר למשבר האקלים. אחת ההמלצות לרגולטורים היא להעניש בנקים שפועלים באזורים מועדים לאסונות טבע שעדיין לא נקטו צעדים להגן על עצמם נגד אסונות עתידיים ולתגמל בנקים שמממנים פרויקטים המסייעים לקהילות להגן על עצמן מפני שטפונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker