היה אפשר למנוע את התאונות? טייס של בואינג הזהיר מבעיות בטיחות כבר ב-2016

הודעות פנימיות שנחשפו מראות כי טייס המבחן הראשי של מטוס ה-737 המקס העלה חששות בנוגע למערכת האוטומטית שהיתה מעורבת בהמשך בשתי תאונות קטלניות של הדגם: "היא משתוללת"

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמצי החיפוש וההצלה לאחר התרסקות המטוס של בואינג באתיופיה. ייתכן שבואינג עיגלה פינות בתחום הבטיחות
מאמצי החיפוש וההצלה לאחר התרסקות המטוס של בואינג באתיופיה. ייתכן שבואינג עיגלה פינות בתחום הבטיחותצילום: AFP

במשך חודשים טענה בואינג כי לא היה לה מושג שהיום בעיות בטיחות במערכת האוטומטית החדשה של מטוס ה-737 מקס החדש שלה, שהיתה מעורבת בשתי תאונות קטלניות.

אולם תכתובות פנימיות שמסרה אתמול (שישי) החברה לקונגרס האמריקאי חושפות כי טייס בכיר שהיה חבר בצוות הפיתוח של המטוס העלה חששות לגבי המערכת בשורה של הודעות פנימיות לעמיתים כבר ב-2016 - יותר משנתיים לפני שהמטוס קורקע בעקבות התאונות שגבו את חייהם של 346 בני אדם.

הטייס, מארק פורקנר, שמילא תפקיד מרכזי בפיתוחו של המטוס, התלונן כי המערכת, ששמה MCAS, התנהגה באופן לא צפוי כשנבדקה בסימולטור. "היא משתוללת", כתב אז. 

המשבר של מטוסי המקס עדיין לא נפתר, וחשיפת ההודעות של פורקנר מגיעה בתקופה רגישה. מנכ"ל החברה, דניס מוילנברג, צפוי להעיד בשבוע הבא בפני שתי ועדות של הקונגרס האמריקאי. השימועים, שייערכו ב-29 באוקטובר וב-30 באוקטובר, יהיו הפעם הראשונה שבה בכיר בבואינג מופיע בדיון בנוגע לתאונות. מניית בואינג נפלה אתמול ב-7% בוול סטריט. 

מטוס בואינג 737 מקס חונה במטה החברה בסיאטל
מטוס בואינג 737 מקס חונה במטה החברה בסיאטלצילום: AFP

"יש עוד ראיות לכך שבואינג הטעתה את הטייסים, את הרגולטורים ומומחי תעופה אחרים בנוגע לבטיחות של 737 מקס", אומר ג'ון ויקס, נשיא איגוד טייסי חברת התעופה סאותווסט, בהודעה שפרסם אתמול.

פורקנר היה הטייס הטכני הראשי של המקס, והיה ממונה על התקשורת עם הצוות ברשות התעופה הפדרלית (FAA) שקבע כיצד טייסים יוכשרו לפני שיתחילו לטוס בדגם הזה. הוא אף סייע לבואינג לשכנע את הרגולטורים הבינלאומיים כי המקס בטוח לטיסה.

בהודעות הפנימיות ששלח הוא כתב כי במהלך הבדיקות ב-2016, הסימולטור הראה שהמטוס ביצע תנועות לא צפויות במהלך תהליך שנקרא קיזוז (trimming). "המטוס מקזז את עצמו בטירוף", כתב לפטריק גוסטבסון, אף הוא טייס טכני ב-737. "ואני אומר לעצמי - 'מה?'" פוקנר ממשיך וכותב: "בעצם שיקרתי לרגולטורים (מבלי לדעת)", אם כי לא ברור למה בדיוק הוא מתייחס.

חברי קונגרס, רגולטורים וטייסים גינו את הממצאים החדשים. "זה אקדח מעשן", אמר פיטר דפאזיו, חבר בית נבחרים דמוקרטי מאורגון. "זה כבר לא רק כשל רגולטורי וכשל תרבותי. זה מתחיל להיראות כמו עבירה פלילית".

דפאזיו, שכיו"ר ועדת התחבורה והתשתיות של בית הנבחרים מפקח על חקירת ההתרסקויות של 737 מקס, אמר כי ממסמכים פנימיים נוספים של בואינג שהגיעו לידיו עולה כי עובדי החברה היו תחת לחץ לייצר מטוסים כמה שיותר מהר, תוך הימנעות מהכשרה נוספת של טייסים. "בואינג לא יכולה לומר שזה רק עניין של אדם אחד".

עורך דין מטעם פורקנר ניסה להמעיט בחשיבות ההודעות, וטען כי פורקנר דיבר על בעיות בסימולטור עצמו. "אם תקראו את כל התכתובת, ברור למדי שאין כאן שום 'שקר' ושתוכנית הסימולטור לא פעלה כראוי", אמר עורך הדין, דיוויד גרג'ר, בהודעה. "ממה שמארק כתב אפשר לראות שהוא חשב שהמטוס בטוח, ושהסימולטור יתוקן". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker