מהלומה לחברות הנדל"ן: ברלין החליטה להקפיא מחירי השכירות לחמש שנים

ראש עיריית ברלין: "אחרים מדברים על זה - אבל אנחנו באמת עושים את זה" ■ גאות בשוק הנדל"ן של בירת גרמניה הכפילה את מחירי השכירות בתוך עשור

בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחאה נגד העלאת מחירי השכירות בברלין
מחאה נגד העלאת מחירי השכירות בברליןצילום: AFP

ממשלת ברלין השיגה הסכם להקפאת עליית מחירי השכירות בבירת גרמניה למשך חמש שנים, החלטה שמהווה מהלומה לחברות נדל"ן שמשקיעות בנכסים בעיר, בהן וונוביה (Vonovia) ודויטשה ווהנן (Deutsche Wohnen) שמניותיהן צללו לאחר העלאת ההצעה בראשונה בתחילת יוני.

ההחלטה אושרה היום בפגישה בין המפלגות שמרכיבות את הקואליציה העירונית - הסוציאל-דמוקרטים, הירוקים ומפלגת השמאל די לינקה. בכך נסללה הדרך לאישור ההסכם בבית המחוקקים של ברלין אולי כבר בשבוע הבא, בהצבעה שבה מובטח לקואליציה רוב.

"אנחנו נכנסים לשטח לא נודע", אמר ראש עיריית ברלין, מיכאל מולר. "אחרים מדברים על זה אבל אנחנו באמת עושים את זה".

היוזמה להקפאת מחירי השכירות, שמאחוריה עמדה מחוקקת מפלגת די לינקה, קתרין לומפשר, הממונה על תחום הדיור והפיתוח העירוני בסנאט של ברלין, נועדה להקל על דיירים שסבלו מהגאות בשוק הנדל"ן שהכפילה את מחירי השכירות בעיר בתוך עשור.

בה בעת, המשקיעים נבהלו מהביקורת הפוליטית ומקמפיין ציבורי נפרד שמטרתו לאלץ את חברות הנדל"ן הגדולות ביותר הפעילות בברלין להעביר נכסים לרשות העירייה בתמורה לפיצויים.

אחת המפסידות הגדולות ביותר היא דויטשה ווהנן, בעלת הדירות הגדולה בברלין שעמדה במוקד המחאה נגד עליית מחירי השכירות והירידה בהיצע בשוק הדיור. מניות החברה נפלו בכ-16.5% מאז ההודעה על התוכנית להקפאת מחירי השכירות בראשית יוני. מניות וונוביה נפלו אף הן לאחר הצגת התוכנית, אולם מחקו מאז את ההפסדים.

באחרונה רכשה חברת הנדל"ן הגרמנית אדלר (Adler Realestate) את איי.די.או גרופ הישראלית בכ-2.8 מיליארד שקל. איי.די.או גרופ מחזיקה (38%) בחברה הבת איי.די.או פרופרטיז הפועלת בשוק הדירות להשכרה בברלין.

ברלין אינה היחידה שמתמודדת עם זינוק במחירי השכירות ועם מחסור בדיור בת השגה. ממשלתה הסוציאליסטית של ספרד קבעה מוקדם יותר השנה הגבלות על העלאת מחירי השכירות, ובית המחוקקים של מדינת ניו יורק אישר חוק הגנת שכירות חדש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker