בלי מנגו, בלי וניל: ג'ול ארה"ב עצרה מכירת סיגריות אלקטרוניות בטעמים

פקידים בממשל אמרו כי יסירו מהמדפים את כל הסיגריות בטעמים, כולל מנטה ומנטול, ויותירו למכירה רק את הסיגריות בטעם טבק ■ בישראל, ימשיכו להימכר הסיגריות האלקטרוניות בינתיים

סוכנויות הידיעות
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חנות סיגריות אלקטרוניות בניו-יורק
חנות סיגריות אלקטרוניות בניו-יורקצילום: Melissa Fares / רויטרס

יצרנית הסיגריות האלקטרוניות ג'ול הודיעה אתמול (ה') כי היא משהה באופן מיידי את מכירת כל הסיגריות האלקטרוניות בטעמי פירות לקראת החלטה של ממשל טראמפ שצפויה להסיר את כל הסיגריות האקטרוניות בטעמים מהשוק.

בשנה שעברה הפסיקה ג'ול את מכירות הסיגריות בטעמים בחנויות קמעוניות על רקע לחץ מצד מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA). הלקוחות יכלו להשיג את המוצר רק באתר של החברה שבו גיל הקונים מוגבל.

פקידים בממשל טראמפ אמרו כי יסירו מהמדפים את כל הסיגריות בטעמים, כולל מנטה ומנטול, ויותירו למכירה רק את הסיגריות בטעם טבק. ג'ול אמרה כי תמשיך למכור את טעמי המנטה והמנטול לעת עתה.

"אנו ממשיכים לבדוק את המדיניות שלנו ואת ההתנהלות לקראת ההנחיות של ה-FDA, לא קיבלנו עדיין החלטות סופיות", אמר דובר ג'ול, אוסטין פינאן. "אנו נמנעים מלשדל את הממשל לגבי הטיוטה של ההנחיות ונמשיך לתמוך ולציית למדיניות הסופית כשזאת תיכנס לתוקף".

בשלב זה, לא נראה כי בישראל החברה מתכוונת ליישר קו מיוזמתה עם ההחלטה של מטה החברה בארה"ב - ולהפסיק לשווק מחסניות בטעמים. לשאלת TheMarker בנושא השיבו בחברה כי "חברת Juul מאמינה שאיוד נוזל בטעמים יכול לשחק תפקיד משמעותי בתהליך הפסקת שימוש בסיגריה בוערת בקרב מעשנים בגירים. החברה מחויבת לשיתוף פעולה עם הרגולטור בכל אחד מהשווקים שבהם היא פועלת מתוך כוונה להוביל את תעשיית הסיגריות האלקטרוניות באופן אחראי, ולסייע למעשנים בגירים למצוא חלופה לסיגריות בוערות. זאת תוך יישום אקטיבי של תוכנית מניעת שימוש של קטינים במוצר. Juul מקפידה על עמידה בחוקים, בתקנות וברגולציה בכל שוק שבו היא מתחילה לפעול, תוך מאמץ עילאי לוודא שהמוצר משמש בגירים בלבד, עבורם הוא מיועד”.

בחודש שעבר הודיע משרד הבריאות כי הוא נערך לאסור באופן מיידי שיווק סיגריות אלקטרוניות בטעמים, ואף בוחן אפשרות לאסור באופן מוחלט שיווק ומכירת סיגריות אלקטרוניות בישראל - על רקע מחלת הריאות המסתורית של המאיידים בארה"ב, שכבר פגעה ביותר מ- 1,200 חולים וגרמה למותם של 29 - רובם המכריע צעירים. ברוב המקרים זוהתה מעורבות של קנאביס בשימוש בסיגריה אלקטרונית, אך לא בכולם. עד כה לא התגלה גורם יחיד למחלה מלבד השימוש בסיגריה אלקטרונית. בישראל עדיין לא זוהה מקרה של המחלה. נושא נוסף שמטריד את הרשויות בישראל ובארה"ב ומוביל לאיסור טעמים, הוא השימוש ההולך וגובר של צעירים ובני נוער בסיגריות אלקטרוניות, ששובר שיאים בארצות הברית.

לפי נתוני המרכז לבקרת מחלות בארה"ב (CFC), שיעור השימוש בסיגריות אלקטרוניות בקרב בני נוער במדינה זינק מ-20.8%  ב-2018 ל-27.5% ב-2019. במספרים: 5 מיליון בני נוער אמריקאים השתמשו ב-2019 בסיגריות אלקטרוניות - תוספת של 1.5 מיליון נערים ונערות, לעומת השנה הקודמת.

לפי נתונים עדכניים שפירסם ה-FDA  באחרונה, הטעמים הם מקור משיכה אדיר לנוער. סקרי עומק בקרב בני הנוער המשתמשים במוצר מגלים כי ה"להיטים" הגדולים בקרב בני הנוער הם טעמי פירות ומנטה: 66% מבני הנוער אמרו כי הם משתמשים בנוזלי מילוי בטעמי פירות, 64% בטעמי מנטה או מנתול, 39% בטעמי ממתקים והרבה פחות מכך בטעמים כמו משקאות אלכוהוליים ושוקולד.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker