חברות בריטיות: הסכם הברקזיט של ג'ונסון גרוע מזה של מיי

על פי הערכות שפירסמה ממשלת בריטניה, ההצעה של ג'ונסון, שבמסגרתה ייחתם הסכם סחר חופשי מוגבל עם האיחוד האירופי, תפגע בצמיחה הכלכלית של בריטניה בשיעור של 6.7% עד 2034

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון
ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסוןצילום: POOL/רויטרס

בריטניה נמצאת בדרך להקריב 130 מיליארד ליש"ט מהתמ"ג שלה במהלך 15 השנים הבאות, אם הסכם הברקזיט של ראש הממשלה, בוריס ג'ונסון, יאושר, כך עולה מנתונים ממשלתיים שפורסמו בשנה שעברה.

על פי הערכות שפירסמה ממשלת בריטניה, הסכם דומה לזה של ג'ונסון, שבמסגרתו ייחתם הסכם סחר חופשי מוגבל עם האיחוד האירופי, יפגע בצמיחה הכלכלית בשיעור של 6.7% עד 2034. בנוסף, הבריטים יהפכו לעניים יותר ב-2,250 ליש"ט בממוצע בשנה עד 2034.

ההסכם של ראש הממשלה לשעבר, תרזה מיי, היה אמור לפגוע בצמיחה הכלכלית בשיעור של 2.1% ב-15 השנים הבאות, לעומת הישארות באיחוד.

ההערכות פורסמו על ידי המשרד ליציאה מהאיחוד האירופי (DExEU) בנובמבר 2018. המשרד בדק את ההשפעה האפשרית של הצעות שונות על הצמיחה הכלכלית.

DExEU מצא כי נטישת האיחוד ללא הסכם תהיה האפשרות היקרה ביותר ותעלה לבריטניה הכנסות אבודות בשיעור 9.3% מהתמ"ג עד 2034. ההסכם שגובש אתמול (ה') בבריסל דומה להצעה של חתימה על הסכם סחר חופשי עם האיחוד.

ג'ונסון רמז כי הוא מצפה מבריסל להסכם סחר בסגנון "קנדה מינוס", שיהיה מוגבל יותר בהיקפו מהסכם הסחר של קנדה עם האיחוד האירופי. הסכם סחר כזה ילווה בתקופת מעבר בת שנתיים, שתאפשר לעסקים להתכונן למשטר סחר חדש, כולל מכסים והסכמים חדשים על רגולציה.

חברות בריטיות כבר הביעו חשש כי ההסכם של ג'ונסון יותיר את המצב בתעשייה גרוע יותר מאשר המצב כיום.

עסקים, משקיעים וכלכלנים תמימי דעים לגבי הצורך בהגעה להסכם עם האיחוד בכל מקרה, ונראה כי השווקים מקבלים כעת בברכה את העובדה שככל הנראה לא תהיה עזיבה כאוטית של בריטניה ב-31 באוקטובר, לאור גיבוש ההסכם אתמול.

מקורות בתעשייה ובחברות גדולות אמרו ל"גרדיאן", כי ההסכם החדש והשינויים ברגולציה יקשו על החברות הבריטיות למכור לשוק היצוא הגדול ביותר שלהן.

דובר של יגואר לנד רובר, יצרנית המכוניות הגדולה בבריטניה, אמר כי החברה "זקוקה להסכם שמגן על סחר ללא מכסים ומבטיח מגרש משחקים הוגן בתחומים חשובים כמו רגולציה והגירה".

מיי הבטיחה לעסקים כי הממשלה שלה תמשיך בשיתוף פעולה רגולטורי עם האיחוד לאחר הברקזיט. הממשלה הנוכחית לא העניקה ערבויות דומות עד כה, ונראה כי תאמץ אג'נדה של דה רגולציה, אמר מקור המקורב לנושא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker