אחד התורמים היהודים הגדולים בעולם: מת איש העסקים מורטון מנדל

מורטון מנדל תרם במהלך השנים יותר מ-500 מיליון דולר לישראל ואף הקים את חברת IEL - שהשקיעה בפיניציה, ביקור רופא ותדביק מערכות ■ שווי חברת פרמייר שבבעלותו מוערך ביותר מ-3 מיליארד דולר

ליאור דטל
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מורט מנדל
מורט מנדלצילום: אייל טואג

מורטון מנדל, איש העסקים, היזם והפילנתרופ היהודי הנודע מאוהיו, מת אתמול בביתו בפלורידה בגיל 98. הוא הותיר אחריו אישה, שלושה ילדים ונכדים. מנדל תרם רבות לישראל והקים ב-1991 את קרן מנדל ישראל וב-2003 את חברת ההשקעות הפרטית IEL - Israeli Equity – שרכשה את פיניציה, ביקור רופא ותדביק מערכות. מנדל קיבל תארי כבוד רבים, בין היתר מהאוניברסיטה העברית ואוניברסיטת תל אביב. במהלך השנים תרם מנדל יותר מ-500 מיליון דולר לישראל.

מנדל יזם והקים שני בתי ספר למנהיגות בישראל: בית הספר למנהיגות חינוכית אשר מכשיר אנשי חינוך, ואת מכון מנדל למנהיגות הפועל להכשרת מנהיגים בתחומי החינוך והחברה וכן שני מרכזים למנהיגות על שמו בצפון ובדרום הארץ. כמו כן, תרם להקמת מוזאון הלונדע ומרכז קיימות לבעלי חיים בבאר שבע וכן לפרויקטים נוספים בעיר, תרם כספים להקמת מרכז חדשנות בירוחם, לאוניברסיטת בן גוריון, וכן סכומים מצטברים של כ-50 מיליון דולר לפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטה העברית, ו-25 מיליון דולר להקמת קמפוס חדש של האקדמיה לאמנות בצלאל בירושלים. 

נשיא קרן מנדל, פרופ׳ יהודה ריינהרץ, ספד לו ואמר "אבד לנו מנהיג ענק שקידם חינוך יהודי בארץ ובארה״ב, שתרם והטיף לפיתוח מדעי הרוח ושהאמין שהסוד טמון באנשים".

עו"ד יהודה רוה, מחבריו הקרובים של מנדל, שייצג אותו בפעילותו בישראל, אמר כי "קשה לתמצת את את פעילותו במספר שורות, אבל מעל הכול היו שם שלושה דברים שהתבלטו: צניעות גדולה, חתירה מתמדת למצוינות ואולי הכי חשוב - תרומה למערכות החינוך וההשכלה. בזמן שטכנולוגיה עומדת בראש מעיינם של משקיעים רבים, מנדל התעקש להשקיע עשרות מיליונים במדעי הרוח. באחרונה, באחת השיחות הקרובות שניהלנו שאלתי: 'מה הסוד שלך לאריכות ימים ולהמשך היצירה?'. ממרומי 98 שנותיו הוא השיב לי בלי להתבלבל: Never Retire. לעולם אל תפרוש". 

קרן מנדל ישראל נוסדה על ידי האחים ג’ק, ג’וזף ומורטון מנדל. הקרן מתמקדת בחמישה תחומים עיקריים של פעילות פילנתרופית: פיתוח מנהיגות, ניהול מוסדות ללא כוונת רווח, מדעי הרוח, החיים היהודיים ומעורבות עירונית. הקרן תרמה, בין היתר, 50 מיליון דולר לפיתוח מדעי הרוח באוניברסיטה העברית בירושלים, 25 מיליון דולר להקמת קמפוס חדש בבצלאל, 13 מיליון דולר להקמת מכון למנהיגות חברתית באוניברסיטת בן גוריון ו-7 מיליון דולר להקמת מרכז לחדשנות חינוכית בירוחם.

גם יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק הרצוג, ספד למנדל: "אהבתי את מורט. הוא היה חבר נהדר עבורי ולהורי אורה והנשיא חיים הרצוג. הוא הותיר מורשת ענקית כאוהב ישראל, כמנהיג יהודי וכפילנתרופ שעשה שינוי. הוא ייזכר בזכות מנהיגותו, חשיבתו היזמית ותשוקתו לישראל ולעם היהודי. הסוכנות היהודית שולחת תנחומים עמוקים ביותר לאשתו ברברה, לילדיו ולמשפחה כולה". מנדל יצר תוכנית בשיתוף פעולה עם הסוכנות היהודית, שנקראת "תוכנית מנדל למצוינות".

מגליציה לאימפריה בשיקגו 

הוריו של מנדל, יהודים יוצאי גליציה שבפולין, החליטו להגר לארה"ב. המשפחה בת שש הנפשות (שלושה בנים ובת) סבלה ממחסור, אך מנדל מתאר ילדות מאושרת בשיקגו, במשפחה חמה, שנסמכה בעיקר על אם חזקה ואוהבת.

ההורים עבדו קשה וחינכו את הילדים ללמוד, להתפתח ולהרוויח פרנסה הגונה. ב-1938 החל מנדל את לימודיו באוניברסיטה. את השנה הראשונה החל באמצעות מלגה, אך בשנה השנייה נאלץ לעבוד לפרנסתו אצל הדוד, שהיה בעל עסק קטן שמכר חלקי חילוף למכוניות. אחיו המבוגר יותר, ג'ק, עבד שם כאיש מכירות.

בשלב מסוים החליט הדוד ששיקגו קרה מדי ושהוא מתגעגע לניו יורק. לא היו לו כל כוונות לגרור אתו את המלאי שצבר בחנות. שלושת האחים גייסו 900 דולר כדי לרכוש את המלאי. הדוד הסכים בחפץ לב, ודוד נוסף תרם 3,000 דולר ללא ריבית ובאשראי לא מוגבל. הוא גם שלח להם מלאי נוסף של חלקי חילוף בקופסאות נאות שנשאו את השם פרמייר (Premier Industrial Corporation). החברה מוזגה ב-2006 עם חברת  Farnell Electronics הבריטית ושם החברה הממוזגת הוא Premier Farnell - שווי החברה מוערך היום ביותר מ-3 מיליארד דולר.

כדי לא לבזבז את הקופסאות החליטו שלושת האחים, באישור הדוד, כי זה יהיה שם החברה החדשה שלהם. השלושה החלו למכור את חלקי החילוף, ומנדל הצעיר כבר לא חזר לאוניברסיטה. כשפרצה מלחמת העולם השנייה הוא גויס, והאוניברסיטה נהפכה לחלום רחוק. מנדל חזר משירותו הצבאי ב-1945 והשתלב בעסק, שמכר לא רע - אבל האחים הבינו שהם אמנם מתפרנסים, אבל לא מצליחים לייצר קפיצת הדרך.

"חשבנו מה אפשר לעשות ובמוחנו עלה רעיון מהפכני - נשאל את הלקוחות שלנו מה הם צריכים!", סיפר מנדל בראיון ל-TheMarker ב-2010. "שלושה חודשים לא מכרנו צמיגים או חלקי חילוף. הסתובבנו בין לקוחות, שאלנו למה הם זקוקים, והכנו רשימה ארוכה של מוצרים שהיו קשים אז להשגה. כך הבנו כלל בסיסי בעולם העסקים - מצא צורך ומלא אותו. על זה מתבססת התורה כולה". השלושה התמקדו במכירת המוצרים שהיו באותה רשימה, ובכך בידלו את עצמם מהמתחרים.

במקביל, הגו האחים רעיונות חדשניים. בשנות ה-40 וה-50 במאה הקודמת היו הברגים והאומים חלודים ושחורים תמיד. ההחלטה לאתר צורך ולמלא אותו כיוונה גם לשם - והאחים הביאו לעולם את הבורג המצופה, שלא מלכלך את הידיים. הברגים המהפכניים נחטפו כלחמניות חמות, והיו לאחת מפריצות הדרך של החברה.

במקביל החליטו האחים החלטה דרמטית נוספת שממנה לא סטו שנים רבות: המכירות בשוק הרווי שבתוכו פעלו לא יתבססו על מחיר, אלא על שירות. "בזמנו, היו בעלי המוסכים נאלצים לנסוע אל הסוכן כדי לקנות את החלקים ואז לחזור אליו כדי לקחת אותם", מספר מנדל. "החלטנו שנפעל אחרת. נביא את המוצר אל הלקוח ונייצר חוויית שירות ייחודית. ידענו שהשירות יחזק את הנאמנות של הלקוחות".

מהאוניברסיטה העברית נמסר: "נשיא האוניברסיטה – פרופ' אשר כהן ויו"ר חבר הנאמנים, מר דן שלזינגר, מביעים צער מעומק לבם על לכתו של מר מורטון מנדל, אשר הקדיש את חייו למען הקהילה היהודית בעולם ובישראל. מנדל, בעל תואר דוקטור כבוד של האוניברסיטה העברית, זוכה פרס רוטברג לחינוך יהודי וחבר בחבר הנאמנים במשך עשרות שנים, תרם רבות בעשייתו ובמנהיגותו להשכלה הגבוהה בישראל, בעיקר בתחומי מדעי הרוח. קרן מנדל בראשותו של מורטון מנדל הקימה את מרכז סכוליון למדעי הרוח ואת בית ספר ג'ק ג'וזף ומורטון מנדל ללימודים מתקדמים במדעי הרוח, שביחד תרמו תרומה עצומה לקידום מדעי הרוח באוניברסיטה העברית ובישראל.

"רוחו, מנהיגותו ועשייתו של מנדל ימשיכו להוביל אותנו קדימה. אנחנו משתתפים בצערה של ברברה אשתו ושל שאר בני המשפחה. מורטון מנדל הוא אבדה לאוניברסיטה העברית ולמדינת ישראל".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker