"הבית הלבן מציע לסין הסכם חלקי שידחה את המכסים"

מדובר בהסכם מט"ח ששני הצדדים כבר הסכימו עליו בפברואר לפני קריסת השיחות

לוגו בלומברג
בלומברג
טראמפ בבית הלבן, אתמול
טראמפ בבית הלבן, אתמולצילום: Evan Vucci/אי־פי
לוגו בלומברג
בלומברג

הבית הלבן שוקל הצעה להסכם מט"ח מול סין כחלק מהסכם חלקי שבמסגרתו גם תדחה את המכסים שאמורים להיכנס לתוקף בשבוע הבא, כך אמרו מקורות מקורבים לעניין לבלומברג. 

הסכם המט"ח, שלדברי ארה"ב כבר הוסכם עליו בתחילת השנה לפני שהמגעים בין שתי המדינות קרסו, יהיה חלק ממה שהבית הלבן רואה כשלב הראשון בהסכם סחר מול בייג'ין. בעקבותיו יתקיימו דיונים על סוגיות רגישות יותר כמו קניין רוחני והעברת טכנולוגיות, לדברי המקורות. 

הדיונים הפנימיים לגבי ההסכם נערכו בשעה שצוות של נציגים סינים בכירים בראשות סגן הנשיא ליו הא מגיע היום לוושינגטון לחידוש שיחות הסחר עם ארה"ב, שאותה מייצגים נציג הסחר רוברט לייטהייזר ושר האוצר סטיבן מנוצ'ין. אלה השיחות הראשונות פנים אל פנים בדרג הבכיר מאז יולי. 

לא ידועים פרטים רבים על הסכם המט"ח שהושג בפברואר, אשר מנוצ'ין אמר אז כי הוא "החזק ביותר" אי פעם. מגעי הסחר בין שתי המדינות קרסו במאי לאחר שארה"ב האשימה את סין בכך שלא קיימה את התחייבויותיה. לאחר מכן, באוגוסט, הכריזה ארה"ב כי סין מניפולטורית בשוק המט"ח. מקורבים למגעים אמרו כי ההסכם דומה להסכם הסחר שהשיגה ארה"ב מול מקסיקו וקנדה, ומשלב התחייבויות לשקיפות. 

לקראת פתיחת השיחות היו איתותים מעורבים מצד הממשל האמריקאי. במהלך נאום בסידני ביום חמישי תקף שר המסחר האמריקאי וילבור רוס את סין. הוא אמר כי התנהלות הסחר של בייג'ין החריפה והמכסים "ייאלצו את סין להקדיש יותר תשומת לב". עם זאת, הוא אמר: "אנחנו רוצים הסכם, ונראה מה יקרה". 

בשבוע שעבר הגביר ממשל טראמפ את הלחץ על בייג'ין כשהכניס שמונה חברות טכנולוגיה סיניות לרשימה שחורה בשל הקשר שלהן להפרות זכויות אדם והטיל איסור כניסה לארה"ב על בכירים הקשורים למעצרים המוניים של מוסלמים. 

החלון להשגת הסכם שיידחה את המכסים עומד להיסגר בשבוע הבא. ארה"ב אמורה להעלות מכסים ל-30% לעומת 25% על יבוא של סחורות סיניות בשווי 250 מיליארד דולר ב-15 באוקטובר. מכסים נוספים צפויים להיכנס לתוקף ב-15 בדצמבר. 

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ