רונית דומקה
רונית דומקה

ארה"ב איבדה את המקום הראשון בדירוג התחרותיות השנתי של הפורום הכלכלי העולמי (WEF) לטובת סינגפור. ישראל שמרה השנה על המקום ה-20 בדירוג, לאחר שבשנה שעברה ירדה אליו מהמקום ה-16. 

סינגפור, כאמור, דורגה במקום הראשון בדירוג התחרותיות, ואחריה ארה"ב, הונג קונג, הולנד ושווייץ, לפי הדו"ח שפרסם היום ה-WEF. הפורום ציין כי ארה"ב ירדה מהמקום הראשון בשל אי ודאות בקרב ההנהגה העסקית בה, ובשל הירידה בפתיחות הסחר. 

הדו"ח דירג 141 מדינות על פי מידת התחרותיות שלהן, כפי שנמדדה לפי 103 מדדים שחולקו ל-12 קריטריונים עיקריים. בין המדדים: מוסדות, תשתיות, אימוץ טכנולוגיות, שוק העבודה ויכולת חדשנות. 

ב-WEF ציינו כי עשור לאחר המשבר הכלכלי, הכלכלה העולמית נמצאת עדיין במעגל של צמיחה נמוכה וקיפאון בפריון, אף שבנקים מרכזיים בעולם הזרימו יותר מ-10 טריליון דולר לכלכלותיהם. 

בדו"ח נכתב כי ישראל שמרה על יציבות לעומת השנה שעברה. ישראל הגיעה למקום ה-15 בכל הנוגע ליכולת החדשנות שלה, היות שהיא מוציאה יותר מכל מדינה אחרת על מחקר ופיתוח - 4.3% מהתמ"ג - תרבות היזמות שלה חזקה מאוד, ומידת הקבלה של כישלונות של יזמים היא הגבוהה ביותר, לפי הדו"ח. 

בנוסף, צוין כי לחברות ישראליות יש נכונות גבוהה במיוחד לאמץ שינויים, וחברות חדשניות צומחות בה במהירות הגבוהה ביותר. ישראל גם הגיעה בדירוג למקום ה-12 מבחינת ההשכלה של כוח העבודה - 13 שנות לימוד בממוצע. ישראל דורגה במקום השני, אחרי ארה"ב, הן בקריטריון של קלות מציאת עובדים בעלי כישורים מתאימים והן מבחינת הזמינות של הון סיכון. 

למרות כל אלה, מציינים ב-WEF, קצב אימוץ הטכנולוגיה הבסיסי בישראל נמוך מהממוצע במדינות ה-OECD, ולכן בקריטריון הזה היא מדורגת במקום ה-45 בלבד.

תחומים שצוינו כבעלי מקום לשיפור כוללים את המוסדות (42), בעיקר בשל הבעיות הביטחוניות המתמשכות, רגולציה מכבידה מדי (69) ומחויבות נמוכה מדי לקיימות (81). בקריטריון של יעילות השוק מדורגת ישראל במקום ה-32, בשל היעדר יחסי של תחרות וחסמי כניסה רבים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker