מחקר: "האדים של סיגריות אלקטרוניות גורמים לסרטן ריאות בעכברים"

"ככל הנראה, אם אתם מעשנים סיגריות אלקטרוניות, כל מיני מחלות יצוצו" עם הזמן, אמר מון-שונג טאנג, החוקר הראשי. "בטווח הארוך, סוגי סרטן יופיעו. סיגריות אלקטרוניות הן חדשות רעות".

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיגריות אלקטרוניות
סיגריות אלקטרוניותצילום: Steven Senne/אי־פי

האדים של סיגריות אלקטרוניות גורמים לסרטן ריאות ועשויים לגרום לסרטן בשלפוחית השתן בעכברים. הפגיעה ב-די.אן.איי. של העכברים הובילה חוקרים מובילים באוניברסיטת ניו יורק להסיק כי אידוי הוא ככל הנראה "מזיק ביותר" לבני אדם גם כן, כך על פי דיווח של CNBC.

"ככל הנראה, אם אתם מעשנים סיגריות אלקטרוניות, כל מיני מחלות יצוצו" עם הזמן, אמר מון-שונג טאנג, החוקר הראשי בראיון. "בטווח הארוך, סוגי סרטן יופיעו. סיגריות אלקטרוניות הן חדשות רעות".

המחקר אינו יודע עדיין עד כמה מסרטן השימוש בסיגריות אלקטרוניות בבני אדם, ועשוי לעבור עשור עד אז, אך הוא הראשון שקשר באופן מוחלט בין ניקוטין באידוי לסרטן. המחקר מומן על ידי המכון הלאומי לבריאות, ופורסם היום בכתב העת Proceedings of the National Academy of Sciences.

במחקר של NYU, מצאו החוקרים כי אדים של סיגריות אלקטרוניות גורמים לנזק ל-די.אן.איי. בריאות ובשלפוחית ו"מרסנים שיקום של די.אן.איי. ברקמות הריאות". מתוך 40 עכברים שנחשפו לאדים עם ניקוטין במשך 54 שבועות, 22.5% פיתחו סרטן ריאות ו-57.5% פיתחו פצעים פרה-סרטניים בשלפוחית.

אף עכבר מתוך 20 העכברים שנחשפו לעשן של סיגריות אלקטרוניות ללא ניקוטין פיתח סרטן במשך ארבע שנים שנחקר, אמרו החוקרים. "סטטיסטית זה משמעותי מאוד, אמר טאנג, פרופסור בבית הספר לרפואה ב-NYU.

טאנג הוסיף כי התוצאות של המחקר מגבירות את הצורך בעוד מחקרי לגבי היחס בין השימוש בסיגריות אלקטרוניות לסרטן בבני אדם. לדעתו, המחקר ימצא שהשימוש אינו בטוח לצריכה אנושית.

העשן שלו נחשפו העכברים זהה בכמותו לזה שאדם שואף באופן קבוע במשך שלוש-שש שנים, העריך טאנג. הוא ציין כי בדומה לעישון פסיבי בסיגריות, נגרם נזק לאחרים סביב מעשן הסיגריה האלקטרונית.

היו גם מגבלות במחקר. העכברים לא שאפו את האידוי עמוקות כמו בן אדם, למשל. הוא גם נערך במספר קטן של עכברים שהיו להם סיכויים גבוהים יותר לפתח סרטן במשך חיים, ציינו החוקרים.

לדים צעירים חושבים שזה בטוח אך עכברים פיתחו סרטן בגלל זה", אמר טאנג. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker