טראמפ הפסיד - ויצטרך לחשוף את הכנסותיו

החלטה של שופט פדרלי מאפשרת לתובע המחוזי של מנהטן לזמן אליו דו"חות מס של טראמפ משמונה השנים האחרונות ■ עורכי דינו של נשיא ארה"ב צפויים לערער על הפסיקה

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
טראמפ נושא דברים בבית הלבן, ביום שישי
טראמפ נושא דברים בבית הלבן, ביום שישיצילום: AFP

שופט פדרלי דחה היום (שני) את טענתו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, שלפיה נשיאים מכהנים חסינים מחקירות פליליות, ואיפשר בכך למשרד התובע המחוזי של מנהטן לזמן אליו את דו"חות המס האישיים והתאגידיים של טראמפ משמונה השנים האחרונות. עורכי דינו של טראמפ צפויים לערער על הפסיקה של השופט ויקטור מררו מבית המשפט הפדרלי במנהטן.

החלטתו של השופט מררו מגיעה קצת יותר מחודש לאחר שהתובע המחוזי של מנהטן ביקש מחברת רואי החשבון של טראמפ, מזארס USA, להגיש את דו"חות ההכנסות האישיים והתאגידיים של טראמפ מ-2011 ואילך. הבקשה הזאת הובילה למאבק משפטי שהעלה שאלות חוקתיות ועירב את משרד המשפטים, שתמך בטראמפ.

התובע המחוזי של מנהטן, סיירוס ואנס ג'וניור, בודק אם היתה הפרה של חוקי מדינת ניו יורק כאשר טראמפ והחברה שלו החזירו כסף לעורך דינו לשעבר מייקל כהן, עבור תשלומים שהעניק לקראת בחירות 2016 לכוכבת הפורנו סטורמי דניאלס, שאמרה כי ניהלה רומן עם טראמפ. טראמפ מכחיש כי ניהל רומן עם דניאלס.

עורכי דינו של טראמפ הגישו תביעה בחודש שעבר בניסיון למנוע את זימון המסמכים, בטענה כי החוקה האמריקאית מקנה חסינות לנשיאים מכהנים מחקירות פליליות כאלה עד עזיבתם את הבית הלבן. עורכי הדין הודו כי הטענה שלהם מעולם לא נבדקה בבית המשפט, אך אמרו כי פרסום דו"חות המס של הנשיא יגרום לו "נזק בלתי הפיך".

משרדו של ואנס ביקש מהשופט מררו – אשר מונה על ידי הנשיא לשעבר ביל קלינטון - לדחות את התביעה של טראמפ, בטענה שיש לו זכות להמשיך בחקירה ללא התערבות או עיכובים. עורכי דינו של טראמפ אמרו כי חקירתו של ואנס הדמוקרט מונעת משיקולים פוליטיים.

בשבוע שעבר התערב גם משרד המשפטים האמריקאי, כשביקש מהשופט לחסום באופן זמני את צו זימון המסמכים בזמן שבית המשפט יבחן אם יש "בעיות חוקתיות" כלשהן. החוקה האמריקאית אינה מציינת במפורש אם ניתן להגיש אישומים פליליים נגד נשיאים מכהנים, ובית המשפט העליון לא ענה על השאלה הזאת.

על התובעים הפדרליים נאסר להגיש אישומים נגד נשיא מכהן, משום שמשרד המשפטים החליט כי לנשיאים יש חסינות זמנית בזמן שהם בתפקיד. ואולם האיסור הזה לא מנע לחקור אותם. נשיאים, כולל טראמפ עצמו, כבר היו נתונים לחקירות פדרליות פליליות בזמן שהיו בתפקיד, ותובעים מחוזיים כמו ואנס אינם מחויבים להחלטה של משרד המשפטים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker