לוגו בלומברג
בלומברג

הסנאטור ברני סנדרס, המתמודד על המועמדות הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב, מציע צעד נוסף נגד העסקים הגדולים בארה"ב. היום (שבת), הציג תוכנית למיסוי חברות שבהן פערי שכר "מופקעים" בין המנהלים הבכירים לעובדים הזוטרים. במסגרת תוכניתו של סנדרס, "מס אי שוויון בהכנסות", חברות שבהן משכורתו של המנכ"ל גבוהה פי 100-50 ממשכורתו החציונית של עובד בחברה ייצטרכו לשלם 0.5% נוספים במס החברות. המס יעלה בהתאם לפערי השכר, עד תוספת של 5% מס במקרה של פערי שכר של פי 500 או יותר בין המנכ"ל לעובדים.

סנדרס אמר כי "לעם האמריקאי נמאס ממנכ"לי תאגידים שמרוויחים כעת פי 300 או יותר מהעובד הממוצע, מעניקים לעצמם בונוסים ומקצצים בתנאי העובדים, בפנסיה ובשירותי הבריאות". סנדרס ואליזבת וורן, מתמודדת נוספת, מתייחסים לאי-שוויון ולהעלאת מסים על העשירים כחלק מרכזי בקמפיין שלהם.

בשבוע שעבר הציג סנדרס תוכנית למס עושר, שבמסגרתו ה-0.1% העליון במשקי הבית בארה"ב - האנשים העשירים ביותר בארה"ב - ייצטרכו לשלם עוד 1%-4% מס על סך נכסיהם. וורן הציע מס של 2% על אנשים ששווי נכסיהם עולה על 50 מיליון דולר.

לפי הסקרים, סנדרס נמצא כעת במקום השלישי במירוץ אחרי וורן וג'ו ביידן, סגן הנשיא לשעבר, שנמצא במקום הראשון.

התוכנית של סנדרס למיסוי חברות עם פערי שכר גבוהים כוללת חברות ציבוריות ופרטיות שהכנסותיהן השנתיות מגיעות ליותר מ-100 מיליון דולר. סנדרס מסר כי המס יכניס למדינה 150 מיליארד דולר בעשור הקרוב. לדבריו, ההכנסות ישמשו לכיסוי חובות רפואיים.

אנשי מטה סנדרס מסרו כי חברות יכולות להימנע מהמס על ידי העלאת השכר החציוני של העובדים ל-60 אלף דולר לשנה או הורדת שכר המנכ"ל ל-3 מיליון דולר בשנה. ממטה הקמפיין של סנדרס נמסר כי אם המס היה מיושם בשנה שעברה, רשת וולמארט הייתה משלמת 793 מיליון דולר ובנק ההשקעות ג'יי.פי. מורגן היה משלם 991.6 מיליון דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker