אילון מאסק איים על עובדים אם יתאגדו - ובית המשפט קבע שטסלה הפרה את חוקי העבודה

בית המשפט בקליפורניה פסק כי טסלה הפרה את החוק כשפעלה נגד עובדים שתמכו בהקמת ועד בחברה ■ אילון מאסק צייץ ב-2018 כי עובדים שיתמכו בוועד עשויים לאבד את האופציות שלהם

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילון מאסק מנכ"ל טסלה
אילון מאסק מנכ"ל טסלהצילום: בלומברג

טסלה הפרה שורה של חוקי עבודה, כך קבע בית המשפט בארה"ב ביום שישי. יצרנית המכוניות החשמליות איימה ונקמה בעובדים, כך קבעה אמיטה במן טרייסי, שופטת בית משפט למשפט מינהלי בקליפורניה.

ציוץ של אילון מאסק, מייסד ומנכ"ל החברה, במאי 2018, שמרמז כי עובדים שיצטרפו לוועד יאלצו לוותר על האופציות שהוענקו להם, היה אחד המקרים שגרמו לשופטת לפסוק כי החברה עברה על החוק.

השופטת הורתה לטסלה להציע לעובדים שפוטרו לשוב לעבודה וכן לפצות אותם כספית. בנוסף, על טסלה לבטל את האזהרה שהוציאה החברה נגד עובד נוסף שתמך בהקמת ועד. השופטת גם פסקה כי החברה צריכה לקיים אסיפת עובדים בהשתתפותו של מאסק במפעל בפרימונט, קליפורניה. מאסק או נציג של הסוכנות הפדרלית ליחסי עבודה (NLRB) חייבים לקרוא הודעה לעובדים המיידעת אותם על החלטת בית המשפט.

טסלה והעובדים יכולים לערער על החלטת השופטת ל- NLRB - ככל הנראה מהלך בלתי נמנע. "יערערו על החלטתי - לא משנה מה היא תהיה", מסרה השופטת במהלך המשפט בשנה שעברה. ל- NLRB יש יכולות ענישה מוגבלות. הסוכנות הממשלתית יכולה לבקש מחברה להחזיר עובדים לעבודה ולפצות אתם בתשלום משכורות או פוטרו שלא כחוק, אך היא אינה יכולה להעניש מנהלים בחברות על ההפרות.

עם זאת, פסיקת השופטת מחזקת את איגוד עובדי הרכב (UAW) שמבקשים מהממשל בקליפורניה לקשור את הסובסידיות ליצרנית המכוניות החשמליות בתנאי העבודה של עובדי טסלה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker