מנכ"ל ג'ול העולמית התפטר; החברה מפסיקה את כל הפרסום של מוצריה בארה"ב

רשויות הבריאות האמריקאיות בודקות אם סיגריות אלקטרוניות עלולות לגרום לפרכוסים. בארה"ב דווח על מחלת ריאות מסתורית שבה לקו יותר מ-500 משתמשים בסיגריות אלקטרוניות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיגריות אלקטרוניות
סיגריות אלקטרוניותצילום: Steven Senne/אי־פי

יצרנית הסיגריות האלקטרוניות ג'ול לאבס הודיעה היום כי המנכ"ל, קווין ברנס, החליט להתפטר מתפקידו. במקומו ימונה לאלתר קיי.סי. קרוסתווייט, לשעבר סמנכ"ל אסטרטגיה וצמיחה בקבוצת אלטריה.

ג'ול הוסיפה כי היא עוצרת את כל הפרסום בשלטי חוצות, עיתונים ומדיה דיגיטלית בארה"ב. יצרנית הסיגריות האלקטרוניות נתונה תחת כמה חקירות, כולל חקירה פלילית של התביעה במדינת קליפורניה, וחקירות של של מינהל המזון והתרופות האמריקאי נציבות הסחר הפדרלית בשל ההשפעות המזיקות של עישון סיגריות אלקטרוניות. 

אתמול פירסמנו כי משרד הבריאות בישראל מתכונן לקראת איסור שיווק סיגריות אלקטרוניות בטעמים באופן מיידי. המשרד אף בוחן אפשרות לאסור באופן מוחלט שיווק ומכירה של סיגריות אלקטרוניות בישראל - לרבות באמצעות צו זמני לאיסור השיווק עד להשלמת החקיקה. זאת, בעקבות התפרצות מחלת ריאות מסתורית שבה לקו כבר יותר מ-500 משתמשים בסיגריות אלקטרוניות בארה"ב, רובם צעירים, וגרמה למותם של שמונה.

רשויות הבריאות האמריקאיות בודקות כיום אם סיגריות אלקטרוניות עלולות לגרום לפרכוסים, בעקבות תלונות של כמה משתמשי ג'ול שהדבר קרה להם – כך לפי מסמכים של רשות המזון והתרופות האמריקאית (FDA).

הבדיקה שה-FDA עורכת בעקבות הדיווחים התחילה כבר באוקטובר האחרון, שישה חודשים לפני שהסוכנות פירסמה התראה ציבורית רחבה יותר. רגולטורים בסוכנות משתמשים בפורטל הדיווחים כמערכת של התראה מוקדמת לבעיות עם תרופות, מכשור רפואי ומוצרי טבק. מספר קטן של דיווחים יכול להביא לבדיקה נרחבת יותר שתקבע האם הבעיה נפוצה או רצינית.

באמצע אוגוסט פורסם כי גורמי ממשל אמריקאים חוקרים כמעט 100 מקרים של מחלת ריאות מסתורית הקשורה לשימוש בסיגריות אלקטרוניות ב-14 מדינות בארה"ב; ברבים מהמקרים הנפגעים הם בני נוער וצעירים. רבים מהחולים אושפזו, חלקם בטיפול נמרץ ואף עם הנשמה.

בסוף יולי פירסם ארגון הבריאות העולמי דו"ח שבו נקבע כי חברות הסיגריות האלקטרוניות משתמשות בשיטות שיווק ומיתוג שמכוונות לצעירים, ומוכרות מוצרים בטעמים במטרה להגדיל את מספר הצרכנים שלהן — במסווה של תרומה לבריאות הציבור.

הדו"ח סוקר את תעשיית הטבק העולמית בכלל, ובתוכו פרק המוקדש לתעשיית המוצרים המתיימרים להיות מופחתי נזק — ובראשם הסיגריות האלקטרוניות, אך גם מוצרים כמו אייקוס של פיליפ מוריס, המבוסס על חימום טבק במקום על שריפתו, נכללו בו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker