ביהמ"ש באירופה: פיאט קרייזלר תחזיר מסים של 33 מיליון דולר

החלטת בית המשפט הכללי של האיחוד עשויה להשפיע על אפל שמערערת על החלטת הנציבות האירופית לקנוס אותה ב-14.5 מיליארד דולר ■ פיאט קרייזלר לא הודיעה אתמול על החלטת בית המשפט ויכולה לערער עליה לבית המשפט העליון של האיחוד

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטה פיאט קרייזלר במישיגן, ארה"ב
מטה פיאט קרייזלר במישיגן, ארה"בצילום: Carlos Osorio/אי־פי

בית המשפט הכללי של האיחוד האירופי פסק כי פיאט קרייזלר צריכה להחזיר מסים ב-33 מיליון דולר, סכום שחסכה במסגרת הטבות מס שקיבלה מלוקסמבורג. החלטת בית המשפט עשויה להשפיע על תאגידים בינלאומיים אחרים ביניהם אפל, שהאיחוד האירופי פסק כי עליה להחזיר מסים ב-14.5 מיליארד דולר - אפל מערערת על ההחלטה. בנוסף, בית המשפט העליון דן בתיק דומה, שבו סטארבקס קיבלה הטבות מס בסך 25.7 מיליון יורו במסגרת הסכם עם הולנד.

בית המשפט הכללי של האיחוד האירופי פסק אתמול בפעם הראשונה כי לנציבות האירופית יש סמכות לבדוק האם הסכמי המיסוי שעשו מדינות באיחוד עם חברות מעניקות לחברות יתרון ובכך עוברות על חוקי התחרותיות של האיחוד האירופי. אם הסכם המיסוי אכך מעניק יתרון לחברה, אזי זהו סיוע ממשלתי לא חוקי, קבע בית המשפט.

בית המשפט קבע כי הטבות המס ב-30 מיליון יורו שניתנו לפיאט קרייזלר מהוות סיוע ממשלתי לא חוקי לחברה, ובכך הוא מאפשר למדינת לוקסמבורג לגבות את הכספים מיידית. פיאט לא דיווחה על החלטת בית המשפט, והיא יכולה לערער על ההחלטה לבית המשפט לצדק של האיחוד האירופי. שר האוצר של לוקסמבורג אמר כי ייקח זמן לבחון את החלטת בית המשפט.

פיאט-קרייזלר עירערה על ההחלטה הראשונה של בית המשפט שקבע כי הסכם המס שלה עם לוקסמבורג לא חוקי. בערעור טענה פיאט כי ההחלטה עשויה להוביל לקנסות רטרואקטיביים דה-פקטו שיוטלו על חברות אחרות, כאשר אותן חברות חשבו שהן פעלו בתקופה המדוברת במסגרת החוק. בית המשפט הכללי של האיחוד דחה את הטענה של פיאט ומסר כי "החזר מסים לא פוגע בעקרון הוודאות המשפטית, או בזכויות החברות להגן על עצמן".

כך גם במקרה של סטארבקס, בית המשפט קבע כי הנציבות האירופית היא הסמכות הקובעת בנושא הסכמי מיסוי במדינות האיחוד. עם זאת, בית המשפט העליון ביטל את הקנס שהוטל על סטארבקס ב-27.5 מיליון יורו וקבע כי הנציבות לא הוכיחה שהחברה קיבלה יתרון כלשהו על פני המתחרות בעזרת הטבות המס שקיבלה. החלטת בית המשפט העליון של האיחוד במקרה של סטארבקס קובעת סטנדרטים גבוהים להוכחה כי הטבות המס אכן פוגעות בתחרותיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker