יו"ר ומנכ"ל פולקסווגן מואשמים במניפולציה בשווקים במסגרת פרשת "דיזלגייט"

שני הבכירים בענקית המכוניות הגרמנית מואשמים בכך שלא הודיעו למשקיעים מוקדם ככל האפשר על שערוריית זיוף פליטות מזהמים במכוניות דיזל

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנכ"ל פולקסווגן, הרברט דיס (מימין) והיו"ר הנס דיטר פוטץ'
לוגו בלומברג
בלומברג

הרברט דיס, מנכ"ל פולקסווגן, והנס דיטר פוטץ', יו"ר החברה, מואשמים בכך שלא יידעו משקיעים מוקדם מספיק על שערוריית זיוף פליטות מזהמים ברכבי החברה - פרשת הידועה בשם "דיזלגייט". לפי תביעה שהוגשה היום בעיר בראונשווייג שבגרמניה, מרטין וינטרקורן, המנכ"ל שלעבר של פולקסווגן, מואשם גם הוא בפרשה. מניית פולקסווגן יורדת ב-2.6% במסחר.

"החברה חקרה את הנושא בדקדקנות בעזרתם של צוותים פנימיים ומומחים משפטיים חיצוניים במשך ארבע שנים. התוצאה היתה ברורה: ההאשמות הללו חסרות בסיס", אמרה הילטרד ורנר, חברת דירקטוריון פולקסווגן שאחראית על התחום המשפטי ועל היושרה בחברה. פולקסווגן בטוחה כי היא עמדה בכל חובותיה וצייתה לחוקי שוק ההון. "אם נגיע למשפט, אנחנו בטוחים שיוכח כי ההאשמות אינן מבוססות", היא אמרה.

פולקסווגן הודתה בספטמבר 2015 כי השתמשה בתוכנה כדי לזייף נתוני פליטות מזהמים ב-11 מיליון רכבי דיזל של הקבוצה. הוצאות החברה בגין הפרשה הגיעו עד היום ל-33 מיליארד דולר.

עובד ליד שלט פולקסווגן בכניסה למפעל של החברה הגרמנית בקיגאליצילום: STAFF/רויטרס

רשות ההון של גרמניה (Bafin) ביקשה מהתביעה הכללית לחקור את וינטרקורן ודיס על מניפולציה בשווקים באמצע 2016. פוטץ' התווסף לרשימת הנחקרים שלושה חודשים לאחר מכן. דיס היה מנכ"ל המותג פולקסווגן בזמנו, והוא הצטרף לחברה רק ביולי 2015 - חודש לאחר חשיפת השערורייה.

בנוסף לתביעה הפלילית, דיס עשוי להיות מואשם גם בתביעה אזרחית שהגישו משקיעים בחברה המבקשים פיצויים של 9 מיליארד יורו בגין אותן האשמות. בית המשפט המחוזי של בראונשווייג יבחן את כתב התביעה ויחליט אם להעמיד לדין את שלושת הבכירים. במקרה מסובך כמו זה, בדיקה של כתב התביעה תיקח חודשים, ועורכי הדין של הנאשמים רשאים להגיב על כתב התביעה בפני השופטים, כך שייתכן שהמשפט ייערך רק בעוד כמה שנים.

תביעות קודמות בגין מניפולציה בשווקים לא היו מוצלחות עבור התובעים בגרמניה. וונדלין ויידקינג, מנכ"ל פורשה לשעבר, והולגר הירטר, סמנכ"ל הכספים בחברה, זוכו מהאשמות דומות ב-2016. מנפרד דוס, שהיה אז היועץ המשפטי של פורשה, ייצג אותם בתביעה. כיום הוא עורך הדין הראשי של פולקסווגן ומייצג את הבכירים בחברה בתביעה הנוכחית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker