עשירי העולם אוגרים מזומנים בגלל החשש ממיתון

משרדי ניהול הון משפחתיים מגדילים את האחזקות שלהם במזומנים ומסתייגים מהשקעות במניות ובאג"ח ■ השקעות בקרנות פרטיות ובנדל"ן ממשיכות להניב את התשואה הרצויה

לוגו בלומברג
בלומברג
דולרים במזומן
דולרים במזומןצילום: Getty Images IL
לוגו בלומברג
בלומברג

חשש מתשואות אג"ח חיוביות ומכך ששוקי המניות יירדו - אלו חלק מהגורמים שמביאים לכך שמשרדים משפחתיים מגדילים את אחזקות המזומן שלהם. כך מעיד למשל ריק סטון, מנהל המשרד המשפחתי לשימור ההון של משפחתו. לפי סטון, נוספים לכך גם חששות מכך  ששוקי המניות ישמרו על רמת השפל שלהם בזמן שקרנות הון סיכון וקרנות פרטיות ימשיכו לרדוף אחרי מעט מדי הזדמנויות השקעה.

"יש יותר זהירות ופחד בנוגע לשוקי המניות הציבוריים בקרב משקיעים עשירים מאוד", אמר טימותי אוהרה, נשיא תחום המשרדים המשפחתיים ברוקפלר גלובל. "זה גורם לכך שיותר אנשים חושבים על השקעות פרטיות, השקעות אלטרנטיביות או מזומן".

סטון בן ה-60 הסביר: "מדובר בזמנים קשים למשרדים משפחתיים שרוצים להקצות כסף להשקעות". את רוב הונו עשה כעורך דין המתמחה בליטיגציה של תביעות ייצוגיות. לסטון יש זווית ראייה טובה על התחום, שכן הוא מנהל פגישות נציגיה של רשת שמאגדת 35 משרדים משפחתיים לשימור הון בפאלם ביץ', פלורידה. "המקומות שבהם אפשר להשקיע מצטמצמים ויש הרבה כסף שמחפש את המקומות האלה", הוא אומר.

עמדתו בנוגע לביצועי השוק משותפת למשרדים משפחתיים רבים שהשתתפו בסקר השנתי של UBS בתחום, וכלל 360 משרדים ונערך בשיתוף חברת המחקר קאמפדן. רוב המשתתפים בסקר סברו שהכלכלה העולמית תיכנס למיתון עד 2020. שיעור המשיבים בעלי התחזיות העגומות היו בשווקים מתפתחים. כ-42% מהמשרדים המשפחתיים לשימור הון הגדילו את יתרות המזומן שלהם.

ג'פרי גאנדלך, מנהל ההשקעות בחברת דאבל-ליין קפיטל, אמר החודש שהוא חושב שקיים סיכוי של 75% למיתון בארה"ב לפני נובמבר 2020, אז ייערכו הבחירות לנשיאות ארה"ב. בסקר שנערך בבלומברג באוגוסט חזו 35% מהכלכלנים והאנליסטים שהשתתפו בו כי יהיה מיתון ב-12 חודשים הקרובים – עלייה של 4% לעומת הסקר שפורסם ביולי. במקביל, הבנק העולמי הוריד את תחזית הצמיחה העולמית שלו ל-2019 לשיעור הנמוך ביותר מאז המשבר הכלכלי לפני עשור.

כוחם של משרדי ניהול הון משפחתיים עולה בשווקים הפיננסיים. לפי הערכות של קאמפדן, משרדים בכל העולם מנהלים כ-5.9 טריליון דולר. המשרדים שהשתתפו בסקר של UBS ניהלו בממוצע 917 מיליון דולר.

לפי המחקר, המשרדים הציגו תוצאות מעורבות להשקעות שלהם, אבל השאלונים נמסרו להם בפברואר ובמארס. התשואה הממוצעת של משרד משפחתי ב-12 החודשים שקדמו לסקר היתה 5.4%. שוקי המניות בשווקים מתפתחים היוו מקור לאכזבה כשהשיגו תשואה ממוצעת של 2.1%. התשואה הממוצעת הגבוהה ביותר – 6.2% - הושגה בקרב משרדים משפחתיים באזור אסיה פסיפיק ובשווקים מתפתחים; משרדים בצפון אמריקה השיגו תשואה ממוצעת של 5.9%; משרדים באירופה רשמו תשואה של 4.3%.

השקעות פרטיות היו כוכבות ההשקעות עם תשואה ממוצעת של 16% עבור השקעות ישירות ו-11% עבור השקעה בקרנות השקעה פרטיות. גם השקעות בנדל"ן רשמו ביצועים טובים והשיגו תשואה ממוצעת של 9.4%. השקעות נדל"ן מהוות 17% מתיק ההשקעות הממוצע של המשרדים המשפחתיים, עלייה של 2.1% לעומת הסקר שנערך בשנה שעברה.

46% מהמשפחות שהשתתפו בסקר השיבו כי הן מתכננות להגדיל את ההשקעות שלהן בהשקעות פרטיות ישירות; 42% מהמשרדים אמרו כי יגדילו את ההשקעות בקרנות פרטיות; 34% יגדילו את ההשקעות בנדל"ן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker