שבוע עבודה בן 4 ימים? בבריטניה זה יכול לקרות בקרוב

מפלגת האופוזיציה בבריטניה מתחייבת להנהיג שבוע עבודה מקוצר: "ככל שהחברה שלנו עשירה יותר - אנחנו אמורים לבלות פחות שעות בעבודה", אך המעסיקים מבועתים מהרעיון

לוגו בלומברג
בלומברג
לונדון. הקבוצה השנייה שזכתה בפרס הציעה לפזר את הריכוזיות ולהעניק כוח גדול יותר למחוזות של בריטניה
הבריטים רוצים לעבוד פחות. לונדוןצילום: Hannah Mckay/רויטרס

מעסיקים בצרפת מתלוננים על שבוע העבודה המקוצר - בן 35 שעות בלבד. כעת, בבריטניה עולה הצעה לעבוד אפילו פחות.  

ג'ון מקדונל, שר האוצר בממשלת הצללים של הלייבור, התחייב בוועידת המפלגה השבוע כי אם מפלגת הלייבור תנצח בבחירות הקרובות, היא תנהיג בעשור הקרוב שבוע עבודה של 32 שעות - כלומר ארבעה ימי עבודה. הוא הבטיח שהעובדים לא יאבדו משכרם. 

שבוע העבודה המלא בבריטניה מסתכם כיום ב-42.5 שעות, לעומת ממוצע של 41.2 שעות באיחוד האירופי. "אנחנו צריכים לעבוד כדי לחיות, לא לחיות כדי לעבוד", אמר מקדונל. "ככל שהחברה שלנו עשירה יותר - אנחנו אמורים לבלות פחות שעות בעבודה", הוסיף. "אבל בעשורים האחרונים ההתקדמות הזו נעצרה, ומאז שנות ה-80 נקטע הקשר בין עליה בפריון לעליה בזמן הפנוי. הגיע הזמן לתקן את המצב". 

ההצעה מרגיזה מעסיקים רבים בבריטניה. "מי יסרב לשבוע עבודה בן ארבעה ימים באותו שכר?" תהתה קרוליין פיירברן, ראש קונפדרציית התעשייה הבריטית. "אבל ללא עלייה בפריון העבודה, זה ידחוף עסקים רבים להפסד". 

הכלכלנים עדיין מתווכחים

אם בריטניה רוצה ללמוד על ההשפעות של שבוע עבודה קצר, היא יכולה להביט על שכנתה צרפת. בצרפת הונהג שבוע עבודה בן 35 שעות לפני כמעט 20 שנה על ידי ממשלתו הסוציאליסטית של ליונל ז'וספן. מאז נעשו ניסיונות לבטל אותו, אך זה לא קרה. 

מקרון
מנסה לנהוג בזהירות. מקרוןצילום: POOL New/רויטרס

המטרה בשבוע העבודה הקצר בצרפת היתה לייצר יותר משרות - באופן תיאורטי, העבודה תתחלק כך בין מספר גדול יותר של אנשים - ובכך ישתפר הפריון. העובדים מצדם מרוויחים יותר זמן פנוי. 

כלכלנים עדיין מתווכחים לגבי הצלחת שבוע העבודה המקוצר בצרפת. קשה לייחס יצירה של משרות לצעד הזה לבדו, משום שהמיסוי שמעסיקים משלמים על עובדים ירד באותה תקופה. מצד שני, גם את הירידה בתחרותיות של צרפת אפשר לייחס לגורמים אחרים, כמו למשל רפורמות העבודה בגרמניה. 

עימות בין ימין לשמאל

השמאל בדרך כלל מתהדר כי שבוע העבודה המקוצר הוא אחד ההישגים שלו, בעוד שהימין מבטיח לבטל את ההגבלה על מספר שעות העבודה ומאשים את שבוע העבודה המקוצר כמחולל הבעיות בכלכלה הצרפתית.

נשיא צרפת הנוכחי עמנואל מקרון מנסה לנהוג בזהירות סביב הסוגיה הזו. לפני שנבחר, מתח שוב ושוב ביקורת על שבוע העבודה המקוצר, אבל ריכך את המתקפות שלו במהלך הקמפיין הרשמי. רפורמות בשוק העבודה שהציג מקרון זמן קצר לאחר שנכנס לתפקיד נתנו לחברות יותר מרחב לשאת ולתת עם העובדים בנוגע לתנאי העבודה, אך ההגבלה החוקית על מספר שעות העבודה היא עדיין 35. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker