וול-מארט תפסיק למכור סיגריות אלקטרוניות

על רקע מחלת הריאות המסתורית והעלייה בעישון בקרב בני נוער, הודיעה הקמעונית הגדולה בארה"ב כי תפסיק למכור סיגריות אלקטרוניות ברגע שייגמר המלאי הקיים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עישון הסיגריה האלקטרונית ג'ול
נערות מעשנות סיגריה אלקטרונית בארה"בצילום: MELISSA FARES/רויטרס

וול-מארט הודיעה אתמול (שישי) כי תפסיק למכור סיגריות אלקטרוניות בחנויותיה בארה"ב. הודעת החברה היא תגובה לחששות בציבור האמריקאי לגבי ההשלכות הבריאותיות של שימוש בסיגריות אלקטרוניות ולפופולריות הגואה שלהן בקרב בני נוער.

"בהתחשב במורכבות הרגולטורית הגדלה ברמה הפדרלית, המדינתית והמקומית ובהתחשב באי-ודאות בנוגע לסיגריות אלקטרוניות, אנחנו מתכוונים להפסיק את המכירה של ניקוטין לאידוי", נכתב בהודעה מטעם הרשת הקמעונית הגדולה בארה"ב. הרשת תמשיך למכור סיגריות אלקטרוניות עד שייגמר המלאי שברשותה, וזה צפוי לקרות בינואר. דובר מטעם החברה אמר כי היא תמשיך למכור סיגריות רגילות.

ההחלטה של וול-מארט מדגישה את היחס העוין והגובר מצדם של הורים, רופאים ורשויות פדרליות בנוגע לסיגריות אלקטרוניות ששווקו בתחילה כאמצעי להפחתת העישון - אך התגלו כמוצרים בעלי פוטנציאל התמכרות דומה, שמציבים סיכונים בריאותיים.

מדובר גם בצעד עסקי משמעותי עבור וול-מארט. אף שמכירת סיגריות אלקטרוניות ומוצרים נלווים אינה נתח משמעותי מההכנסות הכוללות של החברה, רוכשי המוצרים הם בדרך כלל צעירים נאמנים, שמבצעים רכישות חוזרות וקונים לרוב גם מוצרים נוספים. "רוכשי הסיגריות האלקטרוניות הם לקוחות חשובים מאוד עבור וול-מארט", אמר ברט פליקינגר, מנהל חברת הייעוץ בתחום הקמעונות סטרטג'יק ריסורסס גרופ.  

וול-מארט היא לא הקמעונית הראשונה שמפסיקה למכור מוצרי עישון אלקטרוניים. רייט אייד, מרשתות הפארם הגדולות בארה"ב, הודיעה באפריל כי תפסיק למכור מוצרים כאלה בשל החשש שהם מעודדים שימוש בטבק בקרב צעירים בארה"ב.

בשבועות האחרונים פורסמו חששות רפואיים בנוגע להשפעות של עישון באידוי - מה שגרם לרשויות בארה"ב ולארגונים רפואיים לפרסם אזהרות בנושא. ביום חמישי פורסם כי מספר החולים במחלת ריאה מסתורית, שקשורה כנראה לעישון באידוי, עלה ל-530. עד כה מתו שמונה אנשים בארה"ב מהמחלה. רשויות הבריאות מסרו כי רבים מהחולים עישנו THC - החומר הפעיל במריחואנה - אך דווחו גם מקרים על אנשים שעישנו באידוי ניקוטין רגיל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker