בפעם השלישית: הבנק הפדרלי מזרים 75 מיליארד דולר לחילוץ שוק הכסף בארה"ב

הבנק הפדרלי הזרים כספים לשוק האשראי קצר הטווח כדי למנוע עלייה של הריבית הבין בנקאית ■ המשקיעים מעריכים כי הבנק יצטרך לבצע מהלכים נוספים כדי לייצב את השוק

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל
יו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואלצילום: Susan Walsh/אי־פי

הבנק הפדרלי הזרים מימון - זה היום השלישי ברציפות - לחילוץ שוק האשראי קצר הטווח בארה"ב, המכונה "שוק הכסף". משקיעים מעריכים כי הבנק עשוי לעשות זאת בשוב בשבוע הבא.

הבנק הזרים עוד 75 מיליארד דולר לשוק ריבית הריפו (repo), לאחר שביום רביעי הזרים סכום זהה וביום שלישי הזרים לשוק 53.2 מיליארד דולר. פעילות זו מוסיפה מזומנים לשווקים באופן זמני, כשהבנק הפדרלי לוקח אג"ח ממשלתיות מהבנקים כערבות. הבנק הבהיר כי הוא מוכן לבצע הזרמות נוספות, אם יצטרך.

הזרמות הכספים החלו בעקבות זינוק שנרשם בימים האחרונים בריבית היומית (overnight) בשוק האשראי קצר הטווח בארה"ב, שקפצה מ-2% לכמעט 10%. בתוך כך, הבנק הפדרלי הוריד את הריבית שהוא משלם לבנקים על יתרות שהם מחזיקים בחשבונו (IOER) מ-2.1% ל-1.8%. הצעד ננקט כדי להבטיח כי ריבית הבסיס הפדרלית תישאר במרכזו של הטווח שקבע הבנק המרכזי - 2.25%-2%.

הבנק הפדרלי בארה"ב
הבנק הפדרלי בארה"בצילום: Andrew Harnik/אי־פי

יו"ר הבנק המרכזי, ג'רום פאואל, אמר אתמול במסיבת עיתונאים לאחר פרסום החלטת הריבית כי לאירועי היומיים האחרונים בשוק הריפו אין השלכות על הכלכלה או על עמדת המדיניות המוניטרית. לדבריו, הבנק הפדרלי יספק לאורך זמן מספיק יתרות למערכת המימון קצר הטווח.

המשקיעים מעריכים כי הבנק הפדרלי יצטרך לבצע מהלכים נוספים כדי לייצב את השוק, לאחר שהחוזים על הריבית הפדרלית, המשקפים את ציפיות השוק מהריבית בארה"ב, מעידים על אכזבת המשקיעים מהצעדים האחרונים שנקט הבנק.

ריבית הבנק הפדרלי (federal funds rate), הריבית שבה בנקים מלווים כסף זה לזה, נקבעה ל-2.25% ביום רביעי. היא היתה 2.3% ביום שלישי – מעל הטווח של הבנק הפדרלי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker