המשבר במפרץ מחריף: הנזק למתקני הנפט בסעודיה חמור מההערכות הראשונות

חברת ארמקו מעריכה כי יידרשו לה חודשים כדי לתקן את הנזק ממתקפת הרחפנים על בתי הזיקוק ■ לממלכה יש מלאי נפט ליצוא שמספיק ל-26 יום בלבד

לוגו בלומברג
בלומברג
עשן במפעל של ארמקו באבקאיק לאחר מתקפת הרחפנים
עשן במפעל של ארמקו באבקאיק לאחר מתקפת הרחפניםצילום: VIDEOS OBTAINED BY REUTERS/
לוגו בלומברג
בלומברג

לאחר מתקפת הרחפנים בסוף השבוע האחרון שגרמה לזינוק במחירי הנפט, ארמקו, חברת הנפט הממשלתית של סעודיה, אופטימית פחות מכפי שהיתה בתחילה לגבי התאוששות מהירה של מתקני הנפט שהותקפו. המתקנים מייצרים 5.7 מיליון חביות ביום.

ארמקו מעריכה כעת כי יחלפו שבועות או חודשים עד שתחדש את רוב ייצור הנפט במתקני הזיקוק באבקאיק. מיד לאחר המתקפה, העריכה כי ייצור הנפט יתחדש בתוך ימים ספורים. לפי תמונות שפורסמו, חמישה מתוך 18 מגדלי הזיקוק במתקן נפגעו במתקפה.

פיליפ קורנל, לשעבר יועץ תכנוני בכיר בארמקו, מעריך כי התיקון יארך זמן רב: "כדי להביא חלקי חילוף מיוחדים, יש צורך בשבועות או חודשים", הוא אמר.

שר החוץ של סעודיה אמר אתמול (ב') כי המתקפה פגעה ב-50% מיכולת ייצור הנפט של הממלכה, וכי נשק איראני היה מעורב בתקיפה. "הנזק למתקנים באבקאיק יותר חמור ממה שחשבנו בתחילה", אמר אמריטה סן, אנליסט נפט בחברת הייעוץ Energy Aspects. "אנחנו עדיין מאמינים כי ניתן לחדש תוך זמן קצר 50% מהייצור שנפגע - כ-2.8 מיליון חביות נפט ביום. חזרה לפעילות מלאה תיקח שבועות או חודשים".

בעקבות המתקפה, סעודיה השמישה מתקני קידוח בים והזרימה לשוק חלק מרזרבות הנפט שלה. לממלכה יש מלאי נפט שמספיק ליצוא ל-26 יום, כך לדברי חברת הייעוץ Rystad Energy.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker