הגברים שהעזו לצאת לחופשת לידה - ושילמו על כך ביוקר

החוק ביפן מאפשר לגברים לצאת לחופשה של עד שנה כשנולד להם ילד - אך רק אחד מכל 16 מנצל זאת ■ לטענתם, הענישו אותם על כך באמצעות הורדה בדרגה וקיצוץ בשכר כשחזרו למשרה מלאה

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גלן ווד, שתובע את בנק מיצובישי UFJ ביפן, עם בנוצילום: Yuri Kageyama/אי־פי
ניו יורק טיימס

על הנייר, יש ליפן מדיניות חופשות לידה לגברים שהיא בין הטובות בעולם. בפועל, מעט מאוד גברים – פחות מאחד מכל 16 – מנצלים את הזכות הזו, לעתים משום שהם חוששים כי ייפגעו מכך.

שני גברים יפנים שבכל זאת ניצלו את זכותם לקחת חופשה לאחר שנולדו להם ילדים תובעים כעת את המעסיקים שלהם, בטענה כי הענישו אותם על כך באמצעות הורדה בדרגה וקיצוץ בשכר כשחזרו למשרה מלאה.

התביעות של השניים מעוררות בימים אלה דיון בנוגע לנורמות והציפיות מעובדים, על רקע תרבות העבודה התובענית במדינה. נשים ביפן הן עדיין האחראיות העיקריות על הטיפול בילדים, בעוד שמגברים מצופה לשמור על נאמנות למקום העבודה על חשבון המשפחה.

הדיון הראשון באחת התביעות נערך בבית משפט מחוזי בטוקיו ביום חמישי, יום לאחר ששר הסביבה החדש של יפן הודיע שהוא שוקל לקחת חופשת אבהות בתחילת השנה הבאה. היות שהשר, שינג'ירו קויזומי, נשוי למגישת הטלוויזיה הידועה כריסטל טקיגאווה, ההודעה עוררה הדים רבים בתקשורת. קויזומי אמר כי הרעש  סביב ההחלטה שלו מעיד כי החברה היפנית עדיין שמרנית ומיושנת.

שר הסביבה של יפן, שינג'ירו קויזומיצילום: בלומברג

לפי דירוג של ארגון המדינות המפותחות OECD, יפן ודרום קוריאה מאפשרות לאבות את חופשות האבהות הארוכות ביותר בקרב מדינות עשירות, כולל מדינות סקנדינביה. החוק ביפן מאפשר לאבות לקחת עד שנה של חופשה בתשלום כדי לטפל בתינוק, בדיוק כמו החופשה שניתנת לאימהות טריות. אולם שיעור האבות שלוקחים את החופשה הזו נמוך מאוד – קצת יותר מ-6%, לעומת כ-3% ב-2016. רוב הגברים לוקחים פחות משבועיים כשנולד להם ילד.

רוצים אבל לא יכולים

לנוכח הירידה החדה בשיעורי הילודה והצורך הכלכלי להוציא יותר נשים לעבוד, יפן זקוקה נואשות לעזרת גברים בבית. בפרלמנט היפני עלתה כבר הצעת חוק לחייב גברים לצאת לחופשת אבהות. הירוקזו מצונו, לשעבר שר החינוך של יפן, אמר ביוני כי אם גברים יקחו חופשות לידה, זה יסייע ליותר נשים לעבוד ויעלה את שיעור הילודה במדינה. גם ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, אמר כי הוא חושב שיותר גברים רוצים לקחת חופשה.

גלן ווד, אחד משני הגברים שתובעים את המעסיקים שלהם ביפן, הוא אמריקאי שעבד כמנהל מכירות במשרדים בטוקיו של בנק ההשקעות מיצובישי UFJ מורגן סטנלי סקיוריטיז. ווד טוען כי הורד בדרגה כשחזר לעבודה, ובסופו של דבר פוטר. בחודש הבא צפוי הדיון הראשון בתביעה שלו. לפי סוכנות הידיעות אי-פי, במיצובישי UFJ מורגן סטנלי הכחישו את הטענות ואמרו כי בכוונתם להיאבק בהן בבית המשפט.

בדיון ביום חמישי אמר הגבר השני, שעובד ביצרנית ביגוד הספורט אסיקס, כי היה נתון להטרדות והורד בדרגה הן לפני שלקח חופשת לידה והן אחריה. התלונה, שהוגשה בעילום שם משום שאותו עובד חושש ממתקפות נגדו ונגד בני משפחתו ברשתות החברתיות, דורשת מאסיקס פיצויים של קרוב ל-85 אלף דולר.

לפי התביעה, הגבר, כיום בן 38, החל לעבוד ב-2011 במחלקת קידום הספורט של אסיקס, לעתים כאיש קשר בין ספורטאים לבין החברה. בפעם הראשונה הוא הורד בדרגה, לטענתו, לאחר שהתלונן כי אחד ממנהליו נהג בשכרות, וכי עמית שלו לעבודה סטר לו במסיבת חברה. בפעם השנייה זה קרה כששב לעבודה לאחר חופשת אבהות, שנה אחרי הולדת בנו ב-2015. לדבריו, החברה הורידה אותו לתפקיד הנוגע לפריקה והעמסה של סחורות. בסופו של דבר, הוא הועבר למחלקת משאבי אנוש ושכרו קוצץ, לטענתו.

אסיקס פרסמה הודעה שבה נאמר כי רבות מהטענות "מנוגדות לעובדות" וכי היא מצטערת שלא הגיעה להסדר עם אותו עובד. היא מתכוונת לשפר את סביבת העבודה ומערכות התמיכה שלה, "כדי שעובדים יוכלו להשתתף באופן פעיל בעבודה גם בתקופה של הריון וטיפול בילדים". החברה אמרה כי ב-2018, 100% מהעובדות שלה שהיו זכאיות לחופשת לידה ניצלו אותה, לעומת 7.8% בלבד מהגברים. היא מסרה כי בכוונתה לנקוט צעדים על מנת להגדיל את מספר הגברים שלוקחים חופשת לידה לשיעור שהוצב על ידי הממשלה כיעד – 13% עד שנת 2020.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker