ארדואן מרוצה: טורקיה הורידה את הריבית ב-3.25%

מאז כניסתו לתפקיד לפני חודשיים, הנגיד החדש מוראט אויסל הוריד את הריבית ב-7.5% ■ הלירה מתחזקת ב-1% מול הדולר ■ לפי התחזית האחרונה של הבנק המרכזי, האינפלציה בטורקיה תגיע בסוף השנה ל-13.9%

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן במפגש עם חברי מפלגתו באנקרה, היום
נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן במפגש עם חברי מפלגתו באנקרה, היוםצילום: /אי־פי

הבנק המרכזי של טורקיה הודיע היום (ה') על הורדת ריבית נוספת, חדה מהצפוי. בכך אותת הבנק כי ימשיך להיענות לדרישותיו של נשיא המדינה, רג'פ טייפ ארדואן, תוך ניסיון לשמור על אמון המשקיעים.

נגיד הבנק המרכזי של טורקיה, מוראט אויסל, הוריד את הריבית מ-19.75% ל-16.5%, הורדה חדה מהתחזיות. הלירה מתחזקת כעת ב-1.1% מול הדולר לרמה של 5.685 לירה. "באחרונה, בנקים מרכזיים בכלכלות המפותחות החלו לאמץ מדיניות מרחיבה יותר, לנוכח היחלשות הפעילות הכלכלית בעולם והעלייה בסיכוני האינפלציה", נאמר בהודעת הבנק המרכזי.

עוד הוסיפו בבנק כי "אף שההתפתחויות תומכות בביקוש לנכסים של השווקים המתעוררים ובתיאבון לסיכונים, אנחנו ממשיכים לעקוב אחר התגברות הפרוטקציוניזם והאי-ודאות בנוגע למדיניות הכלכלית בעולם, כדי לבדוק את ההשפעה שלהם, הן על זרימות ההון והן על הסחר הבינלאומי".

זוהי הורדת ריבית שנייה של אויסל - שמונה לתפקידו לפני חודשיים במקום מוראט צ'טינקאיה שפוטר על ידי ארדואן - לאחר שביולי הוריד את הריבית ב-4.25%. כלכלת טורקיה רק מתחילה להתאושש מהמיתון שבו שקעה, וארדואן מתמקד במדיניות הבנק המרכזי, משום שהוא מאמין שריבית גבוהה גורמת לאינפלציה, ולא בולמת אותה.  

אויסל כבר אותת כי צפויות הורדות ריבית נוספות, אך גם התחייב לשמור על "ריבית הגיונית מספיק בכדי להניב למשקיעים תשואות". האינפלציה בטורקיה, שנמצאת ברמה של 15%, תגיע בסוף השנה ל-13.9%, לפי התחזית האחרונה של הבנק המרכזי.

ימים ספורים לפני ישיבת הריבית של הבנק המרכזי השבוע, אמר ארדואן כי טורקיה תוריד את הריבית לפחות מ-10%, והאינפלציה תרד אף היא לרמה כזו. לארדואן, שמתמודד עם אתגרים פוליטיים רבים, לא תהיה הרבה סבלנות למדיניות מרחיבה מתונה יותר, אמר לפני החלטת הריבית וולפגנגו פיקולי, נשיא משותף של חברת טנאו אינטליג'נס. "במאבק על הישרדותו הפוליטית, ארדואן לא יהסס להשתמש בכל כלי שיהיו בידו", אמר פיקולי. "הכלי של השבוע הוא מדיניות מוניטרית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker