מנכ"ל אורקל חלה - החברה נמנעה מלדווח עד שהוא נאלץ לעזוב

ענקית התוכנות דחתה במשך יותר משנה את ההודעה על מחלתו של מארק הארד ודיווחה על כך רק לאחר שבלומברג פנתה אליה ■ סמכויותיו של הארד יועברו ללארי אליסון, יו"ר אורקל וצפרא כץ, מנכ"לית שותפה בחברה

בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מארק הארד, מנכ"ל אורקלצילום: בלומברג
בלומברג

מארק הארד, מנכ"ל אורקל יוצא לחופשה מסיבות רפואיות, כך נחשף אתמול (ד') בעת פרסום הדו"חות הכספיים הרבעוניים של ענקית התוכנה. החברה פירסמה את הדו"חות יום לפני המועד המתוכנן, לאחר שבלומברג יצרה קשר עם אורקל בנוגע למצבו הבריאותי של המנכ"ל.

אורקל מתמודדת יותר משנה עם הדילמה הקשה ביותר שיכולה להיות לתאגיד: מתי ואיך לחשוף מחלה קשה שתקפה מנהל בכיר. הארד, אחד משני מנכ"לים באורקל, נלחם במחלה שלעתים גרמה להיעדרו מנוכחות ציבורית במהלך יותר משנה, כך לפי מקורות המכירים את הנושא. ההיגיון של ההנהלה לא לחשוף את המחלה, היה שלאורקל יש הנהגה חזקה מאד שיכולה לעמוד בכך, אמרו הגורמים.

הארד, 62, חלק את תפקיד המנכ"ל עם צפרא כץ, בת 57, בעלת 20 שנות ניסיון בחברה. כץ היתה לפני כן סמנכ"לית הכספים בחברה ועדיין מפקחת על החשבונאות, תפעול, פעילות משפטית וממשל תאגידי באורקל. לארי אליסון, מייסד שותף של אורקל, העביר את תפקיד המנכ"ל להארד וצפרא לפני חמש שנים, אך עדיין עומד בראש החברה. הוא יו"ר הדירקטוריון ומעורב מאוד בפיקוח על מוצרי החברה במסגרת תפקידו כסמנכ"ל טכנולוגיה. כץ ואליסון יקבלו כעת את סמכויותיו של הארד.

צפרה כץ, מנכ"לית שותפה באורקלצילום: בלומברג

ואולם, בריאותו של הארד עדיין חשובה מאוד לעסקיה של אורקל. הוא פיקח על תחום המכירות ונפגש בקביעות עם לקוחות תאגידיים גדולים שהוציאו מיליוני דולרים על תוכנות החברה. מתוך שלושת המנהלים הבכירים באורקל, הארד היה הידידותי ביותר כלפי התקשורת והרבה להתראיין בטלוויזיה ובאמצעי תקשורת אחרים.

בשנה וחצי האחרונות הארד צימצם את הופעותיו בתקשורת. בשנה האחרונה, אורקל צימצמה את סמכויותיו, ורוב צוות השיווק עבר להיות תחת סמכותו של אליסון, אמרו מקורות שמכירים את הנושא. כאשר בלומברג יצרה קשר עם אורקל ביום שלישי, החברה סירבה להגיב על הנושא, ואתמול פירסמה ללא הודעה מוקדמת את דבר יציאתו לחופשה.

חוקי רשות ההון אינם ברורים בנושא מחויבותה של חברה לחשוף את מצב בריאותו של המנכ"ל, וכך חלק מהחברות דוחות את ההכרזה בנושא לרגע האחרון, בעוד אחרות מעדיפות לחשוף זאת מוקדם ככל האפשר. רשות ניירות ערך האמריקאית (SEC) אמרה כי בעלי המניות צריכים לקבל מידע ע נושאים מהותיים. נושא מהותי מוגדר כמשהו שיש סבירות משמעותית שאדם סביר יראה בכך נושא חשוב.

לארי אליסון, יו"ר אורקלצילום: בלומברג

אפל דחתה את הדיווחים על מחלת הסרטן של המנכ"ל והמייסד סטיב ג'ובס ב-2011. בשנים האחרונות חברות אחרות מיהרו לדווח על בעיות רפואיות של מנכ"לים. ג'יי.פי. מורגן וגולדמן סאקס דיווחו על טיפולים למחלת הסרטן שקיבלו שני המנכ"לים ג'יימי דיימון ולויד בלנקפיין.

"ברירת המחדל של חברה במצב שבו יש בעיה בריאותית למנהל צריכה להיות לחשוף את המידע, בגלל שמשקיעים צריכים לדעת זאת כאשר הם מבצעים הערכות לחברה", אמר סטיבן דייויס מבית הספר למשפטים בהרווארד. "יכול להיות שזה לא בעייתי אם לחברה יש דירקטוריון חזק, תוכנית ירושה, וביטחון של המשקיעים בחברה". הוא אמר.

הארד וכץ מובילים את החברה בתקופה קריטית, כאשר המכירות גדלו בקצב צנוע מאז מונו למנכ"לים משותפים ב-2014, וכעת נעים סביב 40 מיליארד דולר בשנה. אורקל נפגעה מהצלחת מחשוב הענן של ענקיות טכנולוגיה כמו אמזון ומנסה להדביק את הפער ולחפש לקוחות חדשים. במהלך השנה אחרונה אורקל פיטרה עובדים וביצעה ארגון מחדש בחטיבות החברה.

אורקל דיווחה אתמול כי ברבעון האחרון לא חל שינוי מהותי בהכנסותיה. מניית החברה עלתה ב-24% מתחילת השנה על רקע ציפיות המשקיעים כי תוכנית עסקי הענן של החברה תניע את הצמיחה. אורקל סובלת מירידה במכירות השרתים וירידה בעמלות התחזוקה שהיא גובה מלקוחותיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker