לראשונה אי פעם: טייסי בריטיש איירווייז פתחו בשביתה - גם בישראל

טייסי החברה שובתים היום ומחר בגלל סכסוך על הסכם השכר שלהם ■ יום שביתה נוסף צפוי ב-27 לספטמבר ■ שש טיסות של בריטיש איירווייז מישראל ואליה בוטלו

רינה רוזנברג קנדל
רויטרס
מטוסים של בריטיש איירווייז בנמל התעופה הית'רו
מטוסים של חברת בריטיש איירווייז בנמל התעופה הית'רוצילום: בלומברג

טייסי בריטיש איירווייז פתחו בשביתה של 48 שעות, וקירקעו את רוב מטוסי החברה. הטייסים גורמים לשיבושים בטיסות של אלפי נוסעים ברחבי העולם בעקבות סכסוך שכר. איגוד טייסי החברות הבריטיות (BALPA) הודיע בחודש שעבר לחברת התעופה כי יפתח בעיצומים בספטמבר, שיכלו השבתה של שלושה ימים. זוהי השביתה הראשונה אי פעם של טייסי בריטיש איירוויז. הטייסים ישבתו היום ומחר (9-10 בספטמבר), וכן ב-27 בספטמבר.

כמו טיסות בריטיש אירוויז אחרות, גם הטיסות שהיו אמורות להמריא היום מנתב"ג לשדה תעופה היתרו בלונדון ולחזור ממנו בוטלו. מדובר בשלוש טיסות שתוכננו לצאת מנתב"ג בשעה 7:00 בבוקר, 16:30 אחר הצהריים ו-21:45 בערב. בהתאם, שלוש טיסות חזור מהיתרו לנתב"ג בוטלו. הן היו אמורות לצאת ב-8:00 בבוקר, 16:45 אחר הצהריים ובשעה 22:30 בלילה.

נוסעים שטיסתם בוטלה כתוצאה מהשביתה של טייסי בריטיש איירוויז יוכלו לקבל החזר כספי מלא או להזמין טיסה למועד אחר. החברה הודיעה לפני כשבועיים לנוסעים שהזמינו כרטיסי טיסה ליומיים הקרובים שקיים חשש שהטיסות שלהם יושפו מהשביתה והציעה להם לשנות את תאריכי הטיסה שלהם.

מנציגות בירטיש איירוויס בישראל לא נמסרה תגובה.

איגוד הטייסים מסר כי בריטיש איירווייז צריכה לחלוק יותר רווחים עם הטייסים. בריטיש איירווייז מסרה כי השביתה אינה מוצדקת, וכי הצעת השכר שלה לטייסים הוגנת לחלוטין. אלפי נוסעים נאלצו לחפש חלופות לטיסותיהם, וחברת התעופה סופגת ביקורת על התנהלותה מול הנוסעים לפני השביתה.

"השביתה תעלה לחברה הרבה יותר ממה שבריטיש צריכה להשקיע כדי ליישב את סכסוך העבודה", מסר מזכ"ל BALPA בריאן סטרטון. "הגיע הזמן לחזור לשולחן המשא ומתן ולהגיש הצעה רצינית שתסיים את הסכסוך".

בריטיש איירוווייז דחתה ביום חמישי האחרון הצעה שהגישה BALPA, וטענה כי "מדובר בהצעה מנופחת שהוגשה ברגע האחרון". BALPA מסרה כי היתה מבטלת את השביתה אם חברת התעופה היתה מקבלת את ההצעה. דוברו של בוריס ג'ונסון, ראש ממשלת בריטניה, קרא לשני הצדדים ליישב את הסכסוך. בריטיש איירווייז מסרה כי היא מוכנה לחזור למשא ומתן עם BALPA.

רשות התעופה האזרחית של בריטניה חוקרת את חברת התעופה בעקבות תלונות של נוסעים שלפיהן החברה הודיעה להם בטעות כי טיסותיהם בוטלו. הרגולטור גם הזכיר לחברה כי עליה ליידע את הנוסעים על זכויותיהם. בריטיש איירווייז חייבת להציע החזר כספי על הטיסות שבוטלו, לספק אלטרנטיבה באותם תנאים, או להציע טיסה חדשה במועד אחר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום