מיליארדר קרן הגידור הפסיד כסף בהשקעותיו - ואז הימר על עצמו בגדול

ביל אקמן הפסיד בשנים האחרונות מיליארדי דולרים על הימור כושל על וליאנט וקמפיין מכירה בחסר של הרבלייף ■ עכשיו הוא חוזר להתמקד בקרן שלו – ומרוויח

לוגו בלומברג
בלומברג
ביל אקמן
ביל אקמןצילום: רויטרס
לוגו בלומברג
בלומברג

אחרי שמשקיעים פיקפקו בעתידה של הקרן שלו, פרשינג סקוור מנג'מנט, החליט מנהל קרן הגידור ביל אקמן להמר בגדול על עצמו. בינתיים, זה משתלם לו.

אקמן הזרים בשנה שעברה 500 מיליון דולר לזרוע של הקרן שלו שנסחרת בבורסה, בטענה כי היא נסחרת בשווי נמוך מדי. באותה תקופה, פרשינג סקוור הולדינגס נסחרה במחיר של כ-15 דולר למניה.

הקרן החזירה 54.5% על ההשקעה שלה בשמונת החודשים הראשונים של 2019, מה שהביא לתשואה של 48% במניות פרשינג סקוור הולדינגס, שביום שישי נסחרו במחיר של 19.10 דולר למניה בבורסת אמסטרדם – הרמה הגבוהה ביותר מאז ינואר 2016. לפי נתוני בלומברג, העלייה הזאת מיתרגמת לרווח של 200 מיליון דולר עבור אקמן ב-2019.

עד לא מזמן, המצב היה שונה לגמרי. בתחילת השנה שעברה אמר אקמן למשקיעים כי עליו לשנות כיוון, לאחר הימור לא מוצלח שלו על חברת התרופות וליאנט וקמפיין מכירה בחסר, שניהל נגד מניית הרבלייף. פרשינג סקוור ניסתה לקטוע שלוש שנים של הפסדים, והמשקיעים משכו מיליארדי דולרים מהקרנות הפרטיות של אקמן.

התשואה של פרשינג סקוור לעומת S&P 500

"בשלב מסוים התעורר ספק אם אקמן יוכל להמשיך לשרוד", אומר קאי ליקפט, שותף ויו"ר מחלקת אקטיביזם של בעלי מניות במשרד עורכי הדין סידלי אוסטין. "ואולם נראה כי בשנה-שנתיים האחרונות הוא התמקד בהשקעה בסיסית. הוא נמנע מקמפיינים וחזר לרכוב על הסוס".  

אקמן, בן 53, מוערך בשווי של 1.8 מיליארד דולר לפי מדד המיליארדרים של בלומברג. הוא סירב להגיב.

פרשינג סקוור זינקה ביחד עם כמה מהאחזקות הגדולות ביותר שלה, בהן רשת המזון המהיר המקסיקאית צ'יפוטלה, סטארבקס וברגר קינג. ביוני הוא רשם רווח של 64% על השקעה בחברת אוטומטיק דאטה פרוססינג, כשנתיים אחרי שרכש נתח בחברה.  

ואולם עם רווחים גדולים מגיעים גם סיכונים גדולים. שתיים מהפוזיציות בעלות הביצועים הטובים ביותר של הקרן הן חברות המשכנתאות פאני מיי ופרדי מאק, שעלו השנה בציפייה לסיום החסות הממשלתית עליהן. בדו"ח שפירסם משרד האוצר האמריקאי ביום חמישי האחרון לגבי עתידן נותר לוח הזמנים לכך מעורפל.

השנים האחרונות היו קשות למשקיעי פרשינג סקוור. הקרן הפסידה ב-2015 ושוב ב-2016, בעיקר בגלל ההימור של אקמן על וליאנט, השקעה שעלתה למשקיעים יותר מ-4 מיליארד דולר. אקמן גם הימר בגדול נגד חברת תוספי המזון הרבלייף, הימור כושל של מיליארד דולר, שגרר אותו לסכסוך ציבורי מול קארל אייקאן, בעל המניות הגדול בחברה.

אקמן ציפה להתאוששות בשנה שעברה, אך נפילת השווקים לפני חג המולד מחקה רווח של 11% והקרן סיימה את השנה בירידה של 0.7%.

אחת הסיבות שאקמן ציין להשקעה בקרן שלו היתה הפער העקבי בין מחיר המניה של פרשינג סקוור לבין הערך הנכסי הנקי (NAV). הפער הזה היה 25% במאי 2018, כשהודיע שיתחיל לקנות מניות. למרות הרווחים של הקרן באחרונה, הפער התרחב לכמעט 30%, ופרשינג סקוור אמרה שהיא מתכננת לנצל זאת ולהמשיך ברכישות חוזרות של מניות. "זו הזדמנות קנייה יוצאת מהכלל, ויש לנו שפע של מזומנים פנויים", כתב אקמן במכתב למשקיעים בחודש שעבר.

הביצועים של פרשינג סקוור הולדינגס השנה יכולים לעזור לאקמן בדרכים רבות. בשבוע שעבר, ה-NAV של הקרן טיפס לרמה גבוהה כל כך, עד שאם הרווחים יחזיקו מעמד עד סוף השנה, לראשונה מאז 2014 הוא יוכל לגבות דמי הצלחה.

פרופ' נרי אוקסמן
פרופ' נרי אוקסמן צילום: Jacopo Raule / Getty Images for

במכתב ממארס, אקמן ייחס את ההתחלה הטובה של השנה לכמה גורמים. בגלל אופיה של הקרן הבורסאית שלו, הוא לא היה צריך להתמקד בגיוס כסף, וצוות ההשקעות המצומצם והממוקד שילם דיווידנדים. בנוסף, הוא נטש את האסטרטגיות של מכירה בחסר (שורט), שבעבר הכבידו על הביצועים.

בינואר נישא אקמן לישראלית לשעבר נרי אוקסמן, פרופ' במכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT), ובאביב האחרון נולדה להם בת. בכנס משקיעים באפריל אמר אקמן כי יש סיבה אפשרית נוספת להצלחה שלו באחרונה: "אולי זה קשור לאהבה ונישואים?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker