יצרניות רכב הסכימו להפחית זיהום בקליפורניה - ממשל טראמפ חוקר אותן

לאחר שממשל טראמפ ביטל רגולציות הנוגעות לפליטות פחמן של מכוניות מתקופת אובמה, הסכימו פורד, פולקסווגן, הונדה וב.מ.וו לדבוק בכללים מחמירים יותר, למורת רוחו של הנשיא

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובד במפעל פורד בסיןצילום: Shi Tou/רויטרס
ניו יורק טיימס

משרד המשפטים האמריקאי פתח בחקירת הגבלים עסקיים של ארבע יצרניות רכב בארה"ב, בשל הסכם שחתמו השנה עם מדינת קליפורניה להפחתת פליטות הפחמן של מכוניות, כך אמרו ל"ניו יורק טיימס" מקורבים לנושא. החקירה מחריפה את העימות בין ממשל טראמפ לבין מדינת קליפורניה ויצרניות הרכב בנוגע לרגולציות בתחום איכות הסביבה. 

ממשל טראמפ עשה צעדים לביטול רגולציות שגיבש ממשל אובמה להפחתת פליטות המזהמים ממכוניות אשר תורמות להתחממות הגלובלית, צעדים שיצרניות הרכב התנגדו אליהן. הממשל גם שוקל תוכנית לביטול הסמכות המשפטית של מדינת קליפורניה לאכוף רגולציות בנוגע לגזי חממה בתוך גבולותיה. 

ביולי הודיעו ארבע יצרניות הרכב - פורד, פולקסווגן, הונדה וב.מ.וו - כי הגיעו להסכם עם קליפורניה לפיו ידבקו מעתה בסטנדרטים מעט פחות קפדנים מאשר הכללים של ממשל אובמה, אך כאלה שיחייבו אותן לשפר משמעותית את החיסכון בדלק של המכוניות שלהן. ההודעה הביכה את ממשל טראמפ ,אשר תקף את הצעד הזה וטען כי זהו "תרגיל של יחסי ציבור". 

כעת, משרד המשפטים חוקר אם ארבע יצרניות הרכב הפרו את חוקי ההגבלים העסקיים הפדרליים בכך שהגיעו להסכם עם מדינת קליפורניה, לפיו ידבקו בכללים המחמירים יותר.

מפעל מכוניות של הונדהצילום: Eduardo Verdugo/אי־פי

עורכי דין מטעם הסוכנות להגנת הסביבה ומשרד התחבורה בארה"ב שלחו מכתב למרי ניקולס, הממונה על אוויר נקי במדינת קליפורניה, שבו כתבו כי הם מיידעים את קליפורניה כי ההסכם שלה עם יצרניות הרכב "אינו עולה בקנה אחד עם החוק הפדרלי". 

לפי מומחים להגבלים עסקיים, אם משרד המשפטים ינקוט צעדים נגד יצרניות הרכב כתוצאה מהחקירה, הוא צפוי לטעון כי הסכמתן לרגולציות מחמירות יותר מהחוק הפדרלי תגרום להן למכור מכוניות יקרות יותר בארה"ב. "תיאוריית האנטי-תחרותיות נשענת על הרעיון שלא ראוי להסכים לעשות יותר מכפי שנדרש על ידי הממשל הפדרלי", אומר ניקולס בריינר, פרופסור באוניברסיטת לואיזיאנה שמתמחה בחוקי איכות הסביבה.

"בהתחשב בכך שלקליפורניה יש סמכות משפטית לחוקק כללים מחמירים יותר מאשר של הממשל הפדרלי בעניין פליטות המזהמים, אין בחקירה הזו כל הגיון", הוסיף בריינר, "מנקודת מבט סביבתית, נראה שהצעד הזה נועד להפחיד את קליפורניה ואת יצרניות הרכב שחתמו על ההסכם". 

מומחים משפטיים נוספים ומקורבים לממשל טראמפ אמרו כי החקירה נועדה בעיקר להראות כוח מול החברות שהכעיסו את הנשיא האמריקאי. "אלה ארבע חברות שעומדות בדרכו של הנשיא", אומר ריצ'רד רווז, פרופסור לחוקי סביבה באוניברסיטת ניו יורק.

הונדה, פורד וב.מ.וו אישרו כי משרד המשפטים אכן יצר עמן קשר, ואמרו כי הן משתפות עמו פעולה. פולקסווגן סירבה להגיב. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker