"תחת אובמה היה קשה לגרום לאנשים להבין שמשהו בכלכלה לא עובד - הגעתו של טראמפ חשפה את הכאוס"

מאט סטולר בכנס הצעירים המבטיחים של מגזין TheMarker: "אם אתם מעל גיל 40, הניסיון שלכם עוצב בשנות ה-80, ה-90 ושנות ה-2000 המוקדמות. דברים אז נראו כאילו הם עובדים טוב. אבל אם אתם מתחת לגיל 40 ראיתם עולם אחר לגמרי. הניסיון שלכם הוא אחר"

יעל בלקין
יעל בלקין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאט סטולר
מאט סטולרצילום: מוטי מילרוד

מי שולט באמריקה כיום? התשובה, לדברי מאט סטולר, סופר ועמית ב-Institute Markets Open, היא הציבור עצמו. אבל לדבריו, הציבור יכול לבחור אם להישלט על ידי כוחות גדולים ממנו, או להיות חופשיים. "השאלה האמיתית היא אם אנחנו רוצים מוסדות דמוקרטיים ושוק חופשי, או שקבוצה קטנה של אנשים תשלוט בנו", אמר בפאנל שהנחה איתן אבריאל, עורך מגזין TheMarker, שהתקיים אתמול (ב') בכנס הצעירים המבטיחים של מגזין TheMarker.

סטולר הסביר כי המונופולים בארה"ב מהווים בעיה אדירה. "רוב האנשים שחושבים על ארה"ב חושבים על ניו יורק, ערים עשירות. אבל אם מסתכלים בשאר המדינה - יש משבר: תוחלת החיים ירדה, אנשים מתים, יש ריכוזיות מאוד גדולה בשווקים, וכתוצאה ממנה יש אי-שוויון עצום ומגיפת התאבדויות". התוצאה של הריכוזיות הזאת היא קושי רב לפתוח ולנהל עסק בארה"ב.

"חלק בלתי נפרד מדמוקרטיה הוא האופן שבו מנהלים מסחר - האם יש שוק חופשי, או מונופול שמנסה למנוע גישה לשווקים. ברגע שאנשים מתרגלים שאומרים להם מה לעשות, שהם לא יכולים לפתוח עסק או להתערב בשוק - לא כל כך קשה לחשוב שאפשר לשלוט באנשים בתחומים נוספים. מה שרואים עכשיו בארה"ב וברחבי העולם זו השאלה אם יהיה לנו שוק חופשי ודמוקרטיה, או מונופולים ואוטוקרטיה".

אי אפשר שלא להזכיר שתי חברות גדולות בהקשר של ריכוזיות ומונופולים - גוגל ופייסבוק. הכוח הגדול שיש לשתיים האלו, מסביר סטולר, גרם לעיתונים רבים לפשוט את הרגל בגלל האופן שבו פייסבוק וגוגל לקחו לעצמן את הרווחים מפרסום ומבצעות בו מניפולציות. "יש עליהן הרבה כעס משני צדי המפה הפוליטית. ברמה הפדרלית, הרגולטורית בארה"ב לא עושים את העבודה שלהם, זה מגוחך. אבל מבחינת המדינה יש הרבה רצון לעשות משהו, ויש להם סמכות להתחיל לחקור. הקונגרס באמת מתחיל להיכנס לתוך הבעיה שמייצרים המונופולים".

מאיפה הכל התחיל? התשובה של סטולר נעוצה בשנה שבה כל אחד נולד. "אם אתם מעל גיל 40, הניסיון שלכם עוצב בשנות ה-80, ה-90 ושנות ה-2000 המוקדמות. דברים אז נראו כאילו הם עובדים טוב - כוח ריכוזי יצר שגשוג. אבל אם אתם מתחת לגיל 40 ראיתם עולם אחר לגמרי. הניסיון שלכם הוא אחר. האנשים שבאו לבית הלבן עם אובמה ראו משבר בנקאות כשהם גדלו, והם רצו להילחם כדי שהבנקאים הכי חכמים יגידו להם מה לעשות - כי הם אלה שמבינים בבנקאות, וזה מה שהם עשו. הם האמינו שוול סטריט זה המנוע לצמיחה. הם חשבו שאם הם יתקנו את וול סטריט - הם יתקנו את הכלכלה. הם רצו להציל את וול סטריט, כדי שבוול סטריט יוכלו להלוות שוב כסף, והם היו כנים לגבי זה.

"אבל זה לא עבד, כי בוול סטריט לא היו מעוניינים בלאתחל את הכלכלה. המודל של אותם אנשים היה לרכז את הכוח ולצפות שהכוח הריכוזי ידאג להכל - והמודל הזה לא עבד. טראמפ הוא התוצאה של המשבר הזה במערכת - המומחים לא עשו את מה שציפו מהם".

"תחת תקופתו של ברק אובמה כנשיא היה קשה לגרום לאנשים להבין שמשהו בכלכלה לא עובד", אמר סטולר. לדבריו, הגעתו של טראמפ חשפה את הכאוס, וכיום יש יותר נכונות לבחון פתרונות. "אבל אם לא יהיו פתרונות", מזהיר סטולר, "החברה תהיה אוטורקטית ולא יציבה, בארה"ב - ובעולם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום